Strategia 2020 dla Odry - spotkanie roboczeDrukuj

Strategia 2020 dla Odry - spotkanie roboczeW dniu 5.02.2014 w siedzibie RZGW Wrocław odbyło się robocze spotkanie dyrektora Edwarda Nawirskiego z reprezentacją Rady Kapitanów w osobach kpt. Czesława Szarka - przewodniczącego Rady, kpt. Andrzeja Podgórskiego - z-cy przewodniczącego i rzecznika Rady oraz pełnomocnika prezydenta Kędzierzyna-Koźla ds Odry Gabrieli Tomik. W spotkaniu wziął udział rzecznik prasowy RZGW Piotr Stachura.

Krótka ale rzeczowa dyskusja dotyczyła spraw związanych z najbliższą przyszłością Odrzańskiej Drogi Wodnej w świetle Strategii Rozwoju Transportu i wynikających z niej ograniczeń dotyczących finansowania projektów związanych z modernizacją odcinka Odry swobodnie płynącej. Przypominamy, że w opracowanej jesienią korekcie tego dokumentu pozostawiono jedynie drugi etap a wykreślono trzeci etap modernizacji Odry swobodnie płynącej redukując przeznaczone na te cele koszty z 509 mln zł (obydwa etapy) do 95 mln zł (tylko II etap).

Rada Kapitanów stoi na stanowisku, że należy przywrócić nakłady na Odrę swobodnie płynącą w pierwotnej kwocie 509 mln zł oraz realizować obydwa etapy modernizacji. Należy przy tym uwzględnić fakt, że modernizacja obliguje w świetle przepisów uzyskiwanie parametrów budowli i szlaku właściwych dla klasy bezpośrednio wyższej.

W tej sytuacji obie strony doszły do konstruktywnych wniosków, że przeznaczone na realizację odrzańskich prac odtworzeniowych pieniądze należy wydawać w taki sposób, aby osiągnąć rzeczywisty efekt poprawy warunków nawigacyjnych. Rada Kapitanów dysponując szczegółową dokumentacją fotograficzną oraz wskazaniami echosondy z całego odcinka Odry swobodnie płynącej stała się dla RZGW rzeczowym partnerem w wyznaczeniu miejsc, na których należy w pierwszej kolejności odtworzyć prawidłową zabudowę regulacyjną i tym samym zmienić warunki limitujące głębokość tranzytową dla całego odcinka Odry swobodnie płynącej administrowanego przez wrocławski RZGW.

Omówiono też sprawę podstawową dla opracowań modernizacji Odry czyli wskaźników WWŻ (wysokiej wody żeglownej). Wskaźniki te zaniżają rzeczywiste prześwity mostów a jednocześnie dopuszczają jakoby żeglugę przy stanach, które dla żeglugi są zdecydowanie niebezpieczne. Rada Kapitanów wystąpiła do UŻŚ o ich urealnienie jeszcze w maju 2013. W styczniu br. dyrektor Jan Pyś wystosował do RZGW wniosek o techniczne przeprowadzenie tej korekty ale pozostaje jeszcze opracowanie szczegółów w oparciu o sieć stacji wodowskazowych i wspólne ustalenie na jakim poziomie WWŻ-ty należy ustalić. Z inicjatywą kolejnego, roboczego spotkania wyszedł dyrektor Nawirski. Przewidziane jest ono na kwiecień w poszerzonym o Urząd Żeglugi Śródlądowej gronie.

kpt. ż. ś. Andrzej Podgórski - rzecznik Rady Kapitanów
foto. Janusz Fąfara
#1 | Wojciech Rytter dnia 05.02.2014 19:25
Brawo Odrzaki.Tak trzymać.To dobry przykład dla Wiślaków.Pozdrawiamy z Płocka.
#2 | koj dnia 06.02.2014 10:06
Może wreszcie RZGW Wrocław zrozumie, że Rada Kapitanów i inne środowiska są wsparciem dla ich pracy, chyba, że wolą tzw.ekologów i nic nie robić.
#3 | Odra dnia 06.02.2014 11:06
Wyznaczono następny termin....Na kwiecień?...czy Różanka wykonana do III-ki coś zmieni?....

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL