Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

tiktak
14.09.2020

tiktak
21.08.2020
[https://www.wody.
gov.pl/aktualnosci
/1274-wody-polskie
-uzyskaly-dofinans
owanie-na-rozwoj-o
drzanskiej-drogi-w
odnej-2][/url]

tiktak
10.08.2020

tiktak
04.08.2020
[url][/https://www
.portalmorski.pl/z
egluga/45901-jest-
projekt-uchwaly-ws
-rozbudowy-odrzans
kiej-drogi-wodnej-
na-odcinku-od-malc
zyc-do-lubiaza]

tiktak
04.08.2020
[https://www.porta
lmorski.pl/zegluga
/45876-ruszaja-rem
onty-kanalow-na-sz
laku-wielkich-jezi
or-mazurskich][/ur
l]

Ocalmy grób Aleksandra BrückneraDrukuj

Ocalmy grób Aleksandra BrückneraAleksander Brückner to jeden z najwybitniejszych polskich naukowców – uznany historyk literatury i kultury polskiej, językoznawca, slawista, autor kilkuset dzieł o historii języka polskiego. Urodził się 29 stycznia 1856 roku w Brzeżanach. Studiował we Lwowie i Wiedniu. W 1881 roku powołano go na katedrę slawistyki w Berlinie jako następcę profesora Jagicia, współtwórcy fundamentów slawistyki historycznej i językoznawczej. W Berlinie wykładał do 1924 roku. W 1890 roku odnalazł w bibliotece w Petersburgu w oprawie łacińskiego kodeksu, zawierającego Dzieje Apostolskie i Apokalipsę, fragmenty polskich kazań średniowiecznych (wzmocniono nimi oprawę księgi), pochodzące z przełomu XIII i XIV wieku. Uznano je za najstarszy dokument prozatorski, stworzony w języku polskim – do historii literatury przeszły jako „Kazania świętokrzyskie”.

Profesor Brückner zasłynął jako autor „Dziejów języka polskiego”, „Dziejów kultury polskiej” czy „Dziejów narodowych literatury polskiej”. Przez wiele lat współpracował z najważniejszymi polskimi czasopismami kulturalnymi. Opracował też spuściznę po poecie Wacławie Potockim.

Profesor Brückner zmarł 24 maja 1939 roku w Berlinie. Pochowano go na cmentarzu Tempelhofer Parkfriedhof. W 1992 roku władze Berlina podjęły decyzję o nadaniu miejscu jego pochówku statusu grobu honorowego. Status ten obowiązywał przez 20 lat. W 2012 roku jego grób, z uwagi na brak zainteresowania polskich instytucji, utracił swój status i obecnie grozi mu likwidacja. Do tej pory, mimo wielu starań, żadna z polskich instytucji nie zadbała o to, aby to zmienić. Nie pozostaje nam w tej sytuacji nic innego, jak samemu dołożyć wszelkich starań, by ocalić miejsce spoczynku wielkiego polskiego naukowca.

W 2027 roku cmentarz, na którym spoczywa Aleksander Brückner, ma zostać całkowicie zlikwidowany. Być może w obecnej sytuacji powinniśmy zastanowić się, czy nie należałoby sprowadzić szczątków profesora Brücknera do Polski? W Krypcie Zasłużonych na Skałce znajduje się tablica upamiętniająca wielkiego filologa i badacza kultury polskiej. Czy Aleksander Brückner nie mógłby spocząć na Cmentarzu Wielkich Polaków w Krakowie obok Jacka Malczewskiego, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Adama Asnyka, Stanisława Wyspiańskiego i Czesława Miłosza? Myślę, że mógłby, bo co do tego, czy na to zasłużył, nikt nie powinien mieć wątpliwości.

Informacje o tym, jak wspomóc inicjatywę, znaleźć można na stronie akcji na portalu społecznościowym Facebook – Profesor Aleksander Brückner In Memoriam. Znajduje się tam lista instytucji, do których należy pisać petycje w powyższej sprawie. Organizatorkami akcji są Ewa Maria Slaska, polska pisarka i dziennikarka oraz Anna Kuzio-Weber, związane z Polsko-Niemieckim Towarzystwem Literackim WIR a także Fundacja na rzecz Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego „Patrimonium Europae”.

We Wrocławiu przy Alei Aleksandra Brücknera nr 10 przez ponad sześćdziesiąt lat uczyli się chłopcy w marynarskich mundurach a nazwa ulicy kojarzona była wyłącznie z nimi: poza ich szkołą nie było bowiem wówczas przy Brücknera niczego więcej...

#1 | wanoga dnia 30.01.2014 10:02
viTAM!
O rocznicy urodzin Aleksandra Brücknera wspomniało jedynie 29 stycznia Polskie Radio , o godzinie 07:20 w Programie 2. AŻ TYLE i tylko tyle. Smutne.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL