Prywatyzacja Odratrans - historia "skalpingu"Drukuj

Prywatyzacja Odratrans - historia "skalpingu"Spółka żeglugi śródlądowej Odratrans S.A. z siedzibą we Wrocławiu była potentatem na krajowym rynku przewozów rzecznych. Posiadała blisko 190 barek pchanych, około 100 pchaczy oraz 17 barek motorowych, którymi woziła węgiel, paper, złom, torf oraz ładunki ponadwymiarowe, od Wrocławia i Głogowa przez Berlin po miasta holenderskie. Dysponowała strategicznym majątkiem, idącym w miliony złotych: bazą magazynową w Szczecinie, nabrzeżem w Świnoujściu, stoczniami położonymi wzdłuż Odry od Gliwic po Świnoujście, infrastrukturą kolejową w portach.

Przedsiębiorstwo po 1989 r. zostało wytypowane do prywatyzacji, a jego udziały trafiły do narodowych funduszy inwestycyjnych (NFI). W drodze kilku decyzji, ewentualnie ich braku Odratrans trafiła w ręce nowego właściciela, którym stał się Zakład Tworzyw Sztucznych Izo-Erg S.A. w Gliwicach. Spółka ta była własnością I Funduszu Inwestycyjnego Mistral panów Zbigniewa Nowika i Artura Szczepaniaka. Pieniądze (100 tysięcy złotych) dostali - wedle ówczesnych doniesień prasowych - od spółki La Financiere d'Integration z Luksemburga. Obaj panowie zasiadali w trzyosobowej radzie nadzorczej Izo-Erg S.A.

Ludzie jako tako obeznani z transportem wodnym w Polsce zachodzili w głowę, poniekąd słusznie, po co firma żeglugowa spółce produkującej materiały elek-troizolacyjne. Załoga szybko znalazła odpowiedź: likwidacja polskiej żeglugi śródlądowej poprzez wyprzedaż majątku firmy, ograniczenie remontów floty, a następnie jej zezłomowanie. Izo-Erg S.A. jednak temu zdecydowanie przeczyła twierdząc, że pragnie utrzymać rolę lidera żeglugi śródlądowej.

Wiadomość o sprzedaży Odratrans zszokowała pracowników. Nie mogli uwierzyć w to, co się stało. Od początku podejrzewali „przekręt". Trzy dni później rozpoczęli akcję protestacyjną - zablokowali port w Szczecinie. „Odkręcimy kingstony. W 10 minut potopimy jednostki!" - grozili. Zaczęli rozsyłać pisma do najważniejszych osób w państwie, w tym premiera Leszka Millera, ministra sprawiedliwości Grzegorza Kurczuka, ministra gospodarki Jerzego Hausnera i ministra infrastruktury Marka Pola. Bombardowali pismami Ministerstwo Skarbu Państwa. Powiadomili też prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez zarząd VII NFI przy sprzedaży akcji, braku właściwego nadzoru ze strony sterstwa Skarbu Państwa oraz o współdziałaniu niektórych urzędników ministerstwa z zarządem funduszu przeciwko Kotwicy.

Wyjaśnijmy: mechanizm „drenowania" funduszy nie był skomplikowany i funkcjonował jako tzw. skalping. Ludzie powiązani z NFI przejmowali kontrolę nad tą czy inną spółką, często kupując ją za jej własne pieniądze (kredyt pod zastaw kupowanych akcji). Miliony wyprowadzano na różne sposoby: pożyczki, kredyty, wynagrodzenie za audyt, konsulting, marketing itd. Pieniądze służyły na zakup kolejnych spółek z NFI. Los ten podzieliło wiele dobrych polskich firm.

Protest marynarzy wsparli posłowie LPR (Z. Jankowski i R.Wiechecki). Działania pracowników zaowocowały co prawda wstrzymaniem sprzedaży na polecenie premiera Millera, ale na krótko. ABW i prokuratura nie dopatrzyły się znamion przestępstwa. Ministerstwo Skarbu Państwa bezsilnie rozkładało ręce. Największe gazety milczały. Choć nie do końca. Z szeregu milczenia wyłamała się „Rzeczpospolita". W tekście „Mofka na barykadzie" Bertold Kittel zaczął prześwietlać życiorysy ludzi... Kotwicy (prawie wszystkie wielkie afery wytropione przez Kittela były „dęte", a ich bohaterowie sądownie uniewinnieni). Skalping dokonał się.

Całość artykułu czytaj na stronie Rady Kapitanów

źródło: Kurier WNET
foto: Janusz Fąfara
#1 | marek sosnicki dnia 16.01.2014 21:37
Nareszcie dobry artykul tylko o pare lat za pozno
#2 | Wojciech Rytter dnia 18.01.2014 06:10
Biedna ta nasza Polska.Ilu jeszcze cwaniaczków ją wydoi...do końca.?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL