Strażacy usunęli ponad 100 litrów rozpuszczalnika z WisłyDrukuj

Strażacy usunęli ponad 100 litrów rozpuszczalnika z WisłyPo kilku godzinach strażakom udało się zebrać substancję, która rano pojawiła się na Wiśle w Krakowie. Z wstępnych badań wynika, że nie była to ciecz ropopochodna, ale rozpuszczalniki na bazie alkoholi - poinformował rzecznik małopolskiej straży pożarnej kpt. Sebastian Woźniak. Substancja została zauważona w okolicy mostu Zwierzynieckiego: znajdowała się w wodzie na odcinku około 2 kilometrów, docierając do mostu Grunwaldzkiego. Plama obejmowała blisko 1/3 szerokości rzeki.

Strażacy ustawili specjalną zaporę przeciwolejową na wysokości stopnia Dąbie. - Zebraliśmy blisko 100 litrów cieczy – powiedział kpt. Woźniak. Z wstępnych badań wynika, że nie była to substancja ropopochodna, ale rozpuszczalniki na bazie alkoholi. Nie stanowiły poważnego zagrożenia dla środowiska. W akcji uczestniczyło 30 strażaków, w tym ze specjalistycznej jednostki ratownictwa chemiczno-ekologicznego.

Próbki wody z rzeki pobrali specjaliści z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, żeby w laboratorium dokładnie zidentyfikować substancję.

- Inspektorzy przeszli wzdłuż brzegu Wisły do ul. Rybnej, szukając potencjalnego miejsca wycieku substancji, ale niczego nie znaleźli. Po uzyskaniu wyniku badań będziemy kontynuowali poszukiwania sprawcy zanieczyszczenia rzeki – powiedział Małopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska Paweł Ciećko. Dodał, że w przypadku odnalezienia sprawcy zanieczyszczenia Wisły zostanie on ukarany mandatem lub sprawa zostanie skierowana do sądu.

źródło: gazetakrakowska.pl
fot. Anna Kaczmarz
#1 | Wojciech Rytter dnia 15.01.2014 05:45
Że to w XXI wieku nie można ustalić sprawcy tego czynu.Takiego prostaka to ukarać potężną karą pieniężną i zamknąć na parę lat.Może inni się zastanowią,zanim coś takiego zrobią.Polska to dziki kraj....A eko trroryści co siedzą teraz cicho?Dlaczego nie szukają?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL