WWW: Patrząc z bokuDrukuj

WWW:  Patrząc z bokuPatrząc z boku na przebieg prac przy modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego, który jest elementem Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry można odnieść wrażenie, że rok 2014 rozpoczął się u budowlańców na „wielkim kacu”. Coś jakby sprzętu mniej widać, robotników też i pomimo sprzyjającej aury tak jakoś mniej radośnie trwa wyścig z czasem i utrzymaniem harmonogramu robót. A może to tylko złudzenie; może trwają przygotowania nad strategia frontalnego ataku na okaleczone brzegi Odry. Pożyjemy, zobaczymy.

Póki co, jak wspomniałem, aura sprzyja pracom ziemnym. Zima została przez meteorologów odwołana, co z kolei przy wydobywaniu i transporcie urobku ziemnego z wody gwarantuje nieprzerwaną pracę. Ciekaw jestem, czy główni wykonawcy wkalkulowali ewentualne skutki minusowych temperatur w tempo prac ziemnych, bo jeśli tak - to już w tym momencie są na dużym plusie.

Najbardziej szokujący jest widok komory (i nie tylko komory) śluzy Różanka. Staruszka, która za dwa lata będzie obchodzić setną rocznicę zakończenia budowy wygląda makabrycznie. Nie będę cytował komentarzy gapiów, gdyż w większości były mało cenzuralne a z racji powszechnego braku znajomości i wiedzy w tak abstrakcyjnym w dzisiejszych czasach temacie jakim jest żegluga śródlądowa raczej głupawe. Ta kompletna niewiedza to efekt braku edukacji czy raczej świadomego omijania niewygodnych tematów, którymi można potem dowolnie manipulować - mowa rzecz jasna o gałęziach globalnego transportu.Wracając do tematu przebudowy WWW: dobrze byłoby, aby Rejonowy Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu - zarządzający w imieniu Skarbu Państwa „wodami płynącymi” i zarazem inwestor - wyjaśnił lokalnemu społeczeństwu w sposób prosty i w miarę szczegółowy obraz przeprowadzanych prac w ramach funduszu na zabezpieczenie powodziowe mieszkańców Wrocławia. Zapobiegać to będzie licznym spekulacjom na temat celu tworzenia sztucznych oczek wodnych i wysp w rejonie Kozanowa, wycinki drzew czy też powodów dostosowania śluzy Różanka do przepuszczania wód powodziowych.

tekst i zdjęcia: Janusz Fąfara
#1 | Apis dnia 06.01.2014 14:08
Zastanawia mnie dlaczego nie buduje się nowej komory śluzowej obok starej Różanki. Takiej 120 x12,5 metra. Miejsca jest w bród między korytem Odry a (remontowaną, burzoną modernizowaną - niepotrzebne skreślić) starą komorą.
#2 | egonzeglarz dnia 06.01.2014 14:34
Pewnie dlatego że w chwili oddania do użytku byłaby bardziej przestarzała niż obecnie stara komora..((
#3 | Apis dnia 06.01.2014 15:15
No tak.... Ponadto gdyby budowano obok nową - starą do czasu oddania nowej mogłaby się odbywać żegluga. A przecież jakoś trzeba ją udupić i pokazać, kto rządzi Odrą...
#4 | mlody6825 dnia 06.01.2014 17:28
"...a i wyremontować trza od casu do casu, i komu potrzebny podwójny wydatek....?!"

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL