Pod opiekę Św. BarbaryDrukuj

Pod opiekę Św. BarbaryW dniu, w którym Kościół wspomina tę świętą, już w Średniowieczu nie wolno było pracować. W Polsce wielkim czcicielem męczennicy był m.in. św. Stanisław Kostka. Po Mszy Świętej członkowie Sekcji Wisły w asyście pocztu sztandarowego procesyjnie przeszli do bocznego ołtarza płockiej katedry wykonanego w 1909 r. z wielobarwnego marmuru, według projektu Stefana Szyllera. W górnej części znajduje się mozaika patrona ołtarza, poniżej figury Matki Bożej, oraz św. Alojzego i św. Barbary. Ołtarz ten został ufundowany przez młodzież miasta Płocka. Na ołtarzu tym zostały złożone kwiaty. Św. Barbara jest m.in. patronką: flisaków,marynarzy, saperów, żołnierzy (szczególnie artylerzystów i załóg twierdz).

Dnia 4 grudnia 2013 roku członkowie Sekcji Wisły Towarzystwa Przyjaciól Płocka zamówili Mszę Świętą, która odbyła się w katedrze płockiej o godzinie 18,00. Mszę koncelebrowało sześciu duszpasterzy, w tym: Ksiądz Infułat Profesor Wojciech Góralski, Ksiądz Kanonik Waldemar Nowak oraz Ksiądz Kanonik Stefan Cegłowski Proboszcz Parafii Katedralnej. Zaproszenie przyjęło: Stowarzyszenie Patria Polonia – Dariusz Włodarczyk, Andrzej Żabka, Tomasz Szydłowski; WKU Płock - Komendant – ppłk Jarosław Luciak i SZEF WYDZIAŁU REKRUTACJI mjr mgr inż. Jarosław Manowski.

Szczegóły uroczystości oraz treść czytań i obszerna fotorelacja na stronie Towarzystwa Przyjaciół Płocka.
#1 | koj dnia 07.12.2013 13:51
Bardzo ładna uroczystość, jednak dlaczego nie widać młodych (wnuczków, dzieci, nastolatków)- toż to dla nich jest ta uroczystość, która również jest drogowskazem.
#2 | Fidelis dnia 07.12.2013 14:07
Jestem niezmiernie wdzięczny Panu mgr. inż. por. Marynarki Wojennej Prezesowi Towarzystwa Przyjaciół Płocka, wnukowi kapitana przedwojennego luksusowego pasażerskiego parowca P/S ,, BAJKA", za wspaniałą inicjatywę, przywrócenia starej tradycji płockich wodniaków, obchodzenia święta naszej patronki św. BARBARY, której to w 1005r,powołane do życia, BRACTWO LUDZI WISŁY w Płocku, ufundowało piękną stojącą na wydobytym z dna Wisły,kamiennym głazie - figurę św BARBARY, która do dziś z nadwiślańskiego tumskiego wzgórza patronuje i uprasza u Boga wszelkie potrzebne łaski w tym specyficznym zawodzie. W imieniu płockich młodych i starych wiślaków z mazowieckiej Wisły. Wyrażam podziękowania, P. Prezesowi TPP za z organizowanie przepięknej uroczystości i uczestnictwo w mszy świętej ku czci naszej Patronki św. BARBARY w naszej prastarej płockiej katedrze .
#3 | Fidelis dnia 07.12.2013 14:44
Obszerna fotorelacja na profilu Facebooka ( kliknij w Google) Towarzystwo Przyjaciół Płocka.
Kol. koj , tylko nie zrażeni przenikliwym zimnem 4 grudnia i śnieżną zawieruchą, byli obecni i trwali u boku swych dziadków, na tej wspaniałej uroczystości ku czci naszej patronki świętej BARBARY.
#4 | miroslaw rajski dnia 07.12.2013 17:56
Uroczystość godna pochwały!
Ale czyżby niewielu wiedziało że św. Barbara jest przede wszystkim patronką górników? Wiem coś o tym, sam pochodzę z górniczej rodziny. Pamiętam jak zawsze 4 grudnia, na "Barburkę" sypały się ordery, premie pieniężne no i oczywiście górnicy mieli dzień wolny od pracy. Wieczorem hucznie świętowano w rodzinnym gronie, a i teraz zapewne inaczej nie jest. Obowiązkowy był czynny udział w porannej mszy św. nierzadko w asyście kopalnianej orkiestry dętej, na co nawet wszechmocna Partia zmuszona była przymknąć oko.
Przypominam sobie piękny ołtarz św. Barbary z "mojego" kościoła parafialnego w Czeladzi. Kiedyś stał w cechowni, czyli hali zbornej kopalni "Czerwona Gwardia". Ale komunistom było to solą w oku i w latach sześćdziesiątych kazano go przenieść do kościoła św. Stanisława...
#5 | kwis dnia 07.12.2013 23:09
https://picasaweb.google.com/10970107...WODNIAKOW#

Fotorelacja Jerzego Kopcińskiego -

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL