Nowi ministrowie transportu i środowiska - czy żegluga na tym zyska?Drukuj

Nowi ministrowie transportu i środowiska - czy żegluga na tym zyska?Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Wodnej zostanie połączone z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego. Na czele nowego, potężnego resortu stanie dotychczasowa szefowa MRR - Elżbieta Bieńkowska. Znacząca jest też decyzja Tuska, by kierująca takim superresortem Bieńkowska została także wicepremierem, podczas gdy tytułu wicepremiera nie będzie miał już nowy minister finansów Mateusz Szczurek. To może oznaczać, że nowym priorytetem rządu będzie rozwój kraju, a zapewnienie pieniędzy na ten cel będzie stanowić zadanie Ministerstwa Finansów. Bo do tej pory bywało na odwrót - Ministerstwo Finansów drastycznie zaciskało pasa na programach inwestycyjnych, kładąc czasem długoterminowy rozwój kraju na ołtarzu bieżącej sytuacji budżetu.

Elżbieta Bieńkowska to polityk i samorządowiec, od 2007 roku minister rozwoju regionalnego w rządzie Donalda Tuska, senator VIII kadencji. Jest wieloletnim praktykiem zarządzania i wdrażania programów operacyjnych współfinansowanych z funduszy pomocowych i strukturalnych w ramach polityki spójności UE. Jest zwolenniczką decentralizacji władzy publicznej, w tym zarządzania polityką spójności UE w Polsce.

W Ministerstwie Środowiska Marcina Korolca zmienił Maciej H. Grabowski. Nowy minister środowiska to doktor ekonomii na Uniwersytecie Gdańskim oraz inżynier nawigator w Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni. Maciej Grabowski w latach 80. pracował w Polskich Liniach Oceanicznych jako oficer pokładowy. W latach 2011-2012 członek Komisji Nadzoru Finansowego, a od lutego 2013 Główny Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych.

Ta zmiana także sugeruje, że Tusk stawiając na rozwój kraju chce ograniczyć wpływ ekologów na decyzje gospodarcze i infrastrukturalne - za co czasem strofował Korolca (gaz łupkowy). Czy tak jest na pewno - przekonamy się poznając rząd "po owocach".

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL