Śluza XVIII Kanału Kłodnickiego odsłoniętaDrukuj

Śluza XVIII Kanału Kłodnickiego odsłoniętaZbudowana w pierwszej połowie XIX wieku, po ostatniej wojnie zapomniana i nikomu niepotrzebna, przetrwała, przykryta warstwą ziemi. Można by się cieszyć z jej odsłonięcia gdyby celem tego działania było... przywrócenie do pierwotnej świetności, zachowanie i wyeksponowanie, jako zabytku budownictwa hydrotechnicznego. Jej los jest przesądzony i zapewne wkrótce przestanie istnieć w tej formie i tym miejscu. Podzieli los wielu innych obiektów przemysłowych Górnego Śląska, które w imię „wyższych celów” bądź przez zwykłe zaniedbanie przestaną istnieć.

Jest jedną z trzech śluz, spośród, osiemnastu jakie były, która zachowała się w tak dobrym stanie. Na pierwszy rzut oka odróżnia się od innych sposobem budowy, zastosowanych materiałów budowlanych i szczegółami technicznymi. Można powiedzieć, że jest inna od tych istniejących (jak długo jeszcze?) w Koźlu i Kłodnicy.

Nietrudno sobie wyobrazić jak prezentować by się mogła po renowacji i jakiej klasy zabytek by stanowiła. Wszyscy wiedzieli, że ona tam jest, ale kogo to obchodziło. Jeden zabytek mniej, jeden więcej. Zniknęło bezpowrotnie setki. Brak sto pierwszego nie robi różnicy.

Cały, bogato ilustrowany artykuł autorstwa Janusza Niemczuka o tej śluzie: przeczytajcie koniecznie!

Może miejski i wojewódzki konserwator zabytków poinformują, co dalej. Czy coś zostanie zachowane czy już tylko koparka i spychacz? Jako środowisko musimy ostro zaprotestować przeciw jej zniszczeniu. Trasę średnicową mozna poprowadzić niską estakadą a zrekonstruowany zabytek zostawić pod nią i udostępnić pokoleniom do zwiedzania.
#1 | Lukus dnia 20.11.2013 17:19
W mieście w którym mieszkam był kiedyś piękny mały kanał o nazwie Psinka(Psina) w zdłóż tego kanału była nieprzecietna infrastruktura,mosty,mosteczki,kładki,nawet powstały kamienice narożne w zdłuż kanalu! Woda tego kanału napedzała kilka młynów,rodziny miały świetne miejsce do spędzania wolnego czasu nad brzegami tegoż to kanału,latem kąpiele a zimą łyżwy. Jednoczesnie wody gruntowe mialy naturalne ujscie! Pewnego dnia gdzies na przelomie lat 50/60 jakiś geniusz lub kilku utalentowanych znawców stwierdziła iż kanał ten jest zbędny,nie pasuje do nowoczesnego wizerunku miasta i postanowiono go zasypac niszcząc przy tym wszystko co bylo z nim zwiazane,aż sie serce kraja patrzac na nagrany kiedys film jak młotami demolują stare mostki,poniekąd piekne dzieła nie przeciętnych architektów i budowniczych. Dziś chodząc po tym mieście leżącym na Górnym Śląsku można jeszcze gdzie niegdzie zobaczyc pozostałości po nie istniejącym juz kanale. Wydaje mi sie że to samo czeka tą wlaśnie śluze(zniszczenie i zapomnienie)porażka,brak szacunku do tego co stworzono przed laty w pocie czoła bez pomocy nowoczesnych maszyn! Tragedia!
#2 | januszbn dnia 20.11.2013 20:09
Historia kanału Psinka + dwa filmy o nim można zobaczyć
http://www.naszraciborz.pl/site/art/0...kanal.html
Warto przeczytać i zobaczyć.
Pozdrawiam
#3 | Lukus dnia 21.11.2013 10:43
Tutaj jest cały Dwu godzinny film o kanale Psinka opowiadający o latach jego swietnosci oraz o całkowitej degradacji. http://www.youtub...R5Zqezbg1c warto zobaczyc Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL