Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

tiktak
14.09.2020

tiktak
21.08.2020
[https://www.wody.
gov.pl/aktualnosci
/1274-wody-polskie
-uzyskaly-dofinans
owanie-na-rozwoj-o
drzanskiej-drogi-w
odnej-2][/url]

tiktak
10.08.2020

tiktak
04.08.2020
[url][/https://www
.portalmorski.pl/z
egluga/45901-jest-
projekt-uchwaly-ws
-rozbudowy-odrzans
kiej-drogi-wodnej-
na-odcinku-od-malc
zyc-do-lubiaza]

tiktak
04.08.2020
[https://www.porta
lmorski.pl/zegluga
/45876-ruszaja-rem
onty-kanalow-na-sz
laku-wielkich-jezi
or-mazurskich][/ur
l]

Przesiedlenia tańsze od wałówDrukuj

  • mkrakowiak74
  • 19.11.2013 07:05:26
  • 1801 czytań
  •  6 komentarzy
Przesiedlenia tańsze od wałówWojewoda małopolski zapowiada ważną zmianę w podejściu do ochrony przed powodzią.

- Najpierw wszystkie analizy, potem inwestycje - podkreśla wojewoda małopolski Jerzy Miller. To dlatego w przyszłym roku pieniądze z programu dla dorzecza górnej Wisły będą nadal wydawane na opracowania pokazujące, ile wody będzie w rzekach przy intensywnych opadach deszczu i wskazujące najlepsze oraz najtańsze sposoby zapobiegania zniszczeniom.

- W niektórych miejscach podwyższanie wałów czy budowa innych zabezpieczeń jest znacznie droższe niż mienie, które mają chronić - podkreśla Jerzy Miller. I deklaruje, że z Małopolski wyjdzie inicjatywa ustawodawcza umożliwiająca przesiedlenia mieszkańców z terenów najbardziej zagrożonych zalaniem.

Aby taki wniosek został sformułowany, konieczne jest opracowanie modeli odzwierciedlających wylewanie rzek. Dla Wisły i jej dopływów zostanie przygotowana mapa terenów zalewowych. - Każdy będzie mógł zobaczyć, czy na przykład jego dom znajdzie się dwa metry pod wodą - tłumaczy wojewoda.

Takie modele dla większości obszaru Małopolski mają być gotowe pod koniec przyszłego roku, ale być może już za kilka tygodni jako pierwsi przewidywane zalania zobaczą mieszkający w dorzeczu Skawinki. To narzędzie będzie jednak nie tylko przestrogą dla mieszkańców. Jego głównym celem jest pokazanie skali zniszczeń i wartości mienia, które zaleje woda.

- Na tej podstawie da się ocenić, czy podniesienie w danym miejscu obwałowań jest uzasadnione ekonomicznie. I może się okazać, że taniej będzie pomóc ludziom przenieść swoje domy w inne miejsce, niż wydawać pieniądze na kosztowne inwestycje przeciwpowodziowe - tłumaczy wojewoda Miller.

Wstępne analizy pokazują, że to nie tylko teoretyczne założenia. Jerzy Miller nie chce jednak zdradzić, jaka może być skala wysiedleń z terenów najbardziej zagrożonych powodzią. - Jak powstaną mapy, ludzie sami zobaczą zagrożenie, będziemy mówić o konkretnych miejscach. Nie zamierzam nikogo straszyć i wzbudzać niepotrzebnych emocji - dodaje wojewoda.

Tych emocji nie da się jednak uniknąć. Nie tylko w Małopolsce przywiązanie do ziemi traktowane jest bardzo poważnie i wiele osób nie zostawi "ojcowizny". O ile więc pomoc finansowa państwa przy przesiedleniu się przed powodzią może okazać się zbyt małą zachętą, to skuteczniejszy będzie brak pomocy w odbudowie domów zalanych w obszarach wyznaczonych jako te, które powinny być niezamieszkane.

- Możemy sobie wyobrazić, że w takiej sytuacji państwo pomaga w odbudowie, ale nie w tym miejscu - zastrzega wojewoda Jerzy Miller.

Nowe podejście do ochrony przed powodzią objawi się również w bardziej restrykcyjnym podejściu do nowych inwestycji. Opracowywane teraz modele pozwolą przewidzieć, jak np. budowa parkingów czy domów wpłynie na zwiększony dopływ wód, a tym samym zagrożenie dla terenów położonych niżej.

- Jeden czy dwa duże parkingi w jakiejś górskiej gminie to jeszcze nie tragedia, ale takie parkingi w każdej z gmin oznaczają już, że na dole poziom wody będzie znacznie wyższy - tłumaczy Jerzy Miller.

To z kolei wymaga zmiany sposobu myślenia władz lokalnych, które dotychczas myślały głównie o ochronie własnego terenu, nie zwracając uwagi na to, czy ich inwestycje nie są zagrożeniem dla innych. Konieczna jest też współpraca na poziomie województw, by np. wały z jednej strony Wisły nie były wyższe od tych z drugiej. Tylko dlatego, że w jednym województwie znalazły się pieniądze na wały, a w drugim ich zabrakło.

#1 | Cezar dnia 19.11.2013 09:05
Szkoda , że budynki sejmu i urzędów wojewódzkich nie stoją na terenach zalewowych .
#2 | Apis dnia 19.11.2013 10:57
Zamysł niezasiedlania terenów zagrożonych jest dobry ale spóźniony o cały PRL... Wtedy to pozwalano urbanizować tereny zalewowe i poldery. Jak to się zemściło - niech opowiedzą mieszkańcy opolskiego Zaodrza i wrocławskiego Kozanowa. A dziś zamiast należycie zadbać o retencję własną koryta (usunięcie wypłyceń, zbędnych wysp i kęp, powalonych drzew, naprawa zabudowy regulacyjnej, tworzenie nowych polderów w miejsce zagarniętych pod zabudowę, budowa sieci małych zbiorników retencyjnych itd.) podnosi się jedynie wały. Nie tędy droga skoro równocześnie podnosi się poziom dna rzeki. Efekt: zerowy.
#3 | Wojciech Rytter dnia 19.11.2013 12:22
Syzyfowe prace, a może SYFOWE,bo w opuszczonych ,na pół zalanych budynkach będzie się lęgło wszelkie robactwo.I efekt wiadomy...
#4 | koj dnia 19.11.2013 13:11
Wojewoda - specjalista od wszystkiego, ciekawe dlaczego nie napisali, że Komisja Europejska uwaliła Millerowi Program ochrony przed powodzią w dorzeczu górnej Wisły...cisza jak makiem zasiał. Teraz prezentuje nowe podejście na sprawy związane z ochroną przed powodzią wg wytycznych "specjalisty" p.Janusza Żelazińskiego...che che che ... rząd III RP nie ma pieniędzy na cokolwiek, a zwłaszcza na gospodarkę wodną.
#5 | mlody6825 dnia 19.11.2013 19:04
Witam!Zalatuje mi tu trochę polityka drogowców,lepiej postawić znak(np.ograniczenie prędkości), niż wyremontować drogę!Z kad my to znamy?!
#6 | marek56 dnia 19.11.2013 21:30
Ciekawe jak Pan wojewoda wyobraża sobie wysiedlenie np. 1/3 mieszkańców powiatu dąbrowskiego (Dąbrowa Tarnowska). Przecież obecnie to też tereny zalewowe. Wystarczy wspomnieć jak duży obszar zalany był w czasie ostatnich powodzi. Nie trzeba tworzyć nowej mapy. Tyle, że na tym obszarze ludzie żyją od setek lat. Może jednak w pierwszej kolejności należałoby zadbać o stan rzek w tym rejonie (głównie Wisły).

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL