Nietypowy widok na Warcie w Poznaniu: przypłyną pchacze i barkiDrukuj

Nietypowy widok na Warcie w Poznaniu: przypłyną pchacze i barkiWe wtorek, a być może już w poniedziałek wieczorem, do Poznania przypłyną dwa pchacze typu "Żubr", jeden "Tur", jeden "Bizon" oraz cztery barki. Dostarczą na przystań przy moście Królowej Jadwigi olbrzymie silosy do poznańskiego browaru. Tak wielu statków jednocześnie w Poznaniu nie było od dawna! Statki pojawią się w Poznaniu w związku z transportem ogromnych silosów, które mają trafić do poznańskiego browaru.

- Transport dotarł już na rzekę Wartę i pod komendą kapitana Czesława Szarka płynie do Poznania. Pierwszy zestaw o 10.00 minął Obrzycko, a w tym samym czasie drugi mijał Wronki. Dwa kolejne płyną osobno w odstępie 15 kilometrów od poprzedzającego zestawu, cierpliwie pokonując kolejne zakola szlaku wodnego rzeki Warty - wyjaśnia Konrad Dąbrowski, komendant HOKTW w Poznaniu. Do Poznania statki mają dotrzeć we wtorek, 12 listopada.

- Być może pierwsze pojawią się na przystani przy moście Królowej Jadwigi już w poniedziałek - zdradza Dąbrowski. - Jest to wydarzenie bez precedensu, gdyż na rzece w Poznaniu prócz barki Cygnus holenderskiego armatora, która stała kilka miesięcy w Poznaniu, holownika Czarnecki, który dwukrotnie przepływał przez Poznań w sierpniu i październiku nie było w Poznaniu większych jednostek. W całym sezonie pojawiło się tylko kilka jednostek turystycznych - najwięcej w 20 października bo 5 na zakończenie sezonu motorowodnego w poznańskim HOKTW - dodaje. Ładunek, po dotarciu do Poznania zostanie przeniesiony na samochody ciężarowe i stąd trafi do browaru.

- Transport dla poznańskiego browaru dobitnie potwierdza przydatność dróg wodnych i żeglugi śródlądowej w Polsce zwłaszcza do przewozu ładunków ponadgabarytowych i niebezpiecznych. Ważną kwestią jest fakt, że wpływ drogi wodnej na stan środowiska naturalnego jest bezdyskusyjnie mniejszy od wpływu autostrad i linii kolejowych. Transport wodny pochłania mniejsze ilości paliwa przy większym możliwym tonażu ładunków. Emituje mniej zanieczyszczeń i hałasu, który także jest istotnym czynnikiem decydującym o jakości życia - tłumaczy Dąbrowski.

I choć państwa zachodnie, a także niektóre polskie miasta inwestują coraz więcej pieniędzy w budowę marin i przystani z prawdziwego zdarzenia, w Poznaniu wciąż jest z tym kiepsko.

- Jeśli chodzi o żeglugę towarową to zarówno wejście do dawnego portu przy ulicy Szyperskiej jak i wejście do portu przy stoczni rzecznej w pobliżu Mostu Przemysła II są zamulone uniemożliwiając wpływanie do basenów portowych. Wpływanie do portu węglowego przy nieczynnej obecnie elektrociepłowni na Garbarach także jest utrudnione z uwagi na powalone drzewa znajdujące się w basenie portowym. Obecnie w Poznaniu dostępna jest tylko mała przystań przeładunkowa zbudowana przez firmę Logocentrum - ta przystań właśnie przyjmie ładunek płynący z Holandii do Poznania - kończy.

źródło: epoznan.pl
foto: Warta Czarter
#1 | Apis dnia 11.11.2013 14:42
Wybaczamy małą nieścisłość: przypłyną dwa pchacze typu "Żubr", jeden Tur i jeden Bizon. Niezły przegląd jednostek Smile
#2 | Szajba JS dnia 11.11.2013 15:15
Maiście nam to wybaczyć. Dla nas, ważne że "to" pływa... I wiedzą, że do Poznania żeglowna rzeka prowadzi.
;-)
#3 | Apis dnia 11.11.2013 17:37
Poprawiono w źródle więc i ja poprawiłem u nas Smile
#4 | Szajba JS dnia 11.11.2013 18:03
Dziś, około 21:00-22:00 Kapitan Czesław Szarek, stanie drugim zestawem w przystani Logocentrum w Poznaniu. Rano, popłynie w okolice Obornik, po pozostałe jednostki. Niestety, ciemno już, z fotek nic nie wyjdzie. Może jutro?
#5 | Apis dnia 12.11.2013 05:23
Pierwszy z zestawów na przystani Logocentrum w Poznaniu wczoraj wieczorem. Foto. Piotr Knach

epoznan.pl/gallery2/7879/67x7sjqjzf2btmyz48486zrytnrnjffd.jpg

Dziś ma się rozpocząć wyładunek. TVN24 zapowiada relację. Może TVP też.
#6 | Pinio1969 dnia 12.11.2013 18:45
Celem uzupełnienia relacji wklejam link Wink http://epoznan.pl...ie_w_sieci
#7 | Apis dnia 13.11.2013 11:40
Relacja w regionalnej TVP od min 7.44
http://www.tvp.pl...0/12991637

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL