Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

tiktak
14.09.2020

tiktak
21.08.2020
[https://www.wody.
gov.pl/aktualnosci
/1274-wody-polskie
-uzyskaly-dofinans
owanie-na-rozwoj-o
drzanskiej-drogi-w
odnej-2][/url]

tiktak
10.08.2020

tiktak
04.08.2020
[url][/https://www
.portalmorski.pl/z
egluga/45901-jest-
projekt-uchwaly-ws
-rozbudowy-odrzans
kiej-drogi-wodnej-
na-odcinku-od-malc
zyc-do-lubiaza]

tiktak
04.08.2020
[https://www.porta
lmorski.pl/zegluga
/45876-ruszaja-rem
onty-kanalow-na-sz
laku-wielkich-jezi
or-mazurskich][/ur
l]

Ruszają remonty bydgoskich śluzDrukuj

Ruszają remonty bydgoskich śluzNiedługo rozpoczną się prace na zabytkowej śluzie Brdyujście. W przyszłym roku planowany jest kapitalny remont śluzy Miejskiej. Komora śluzy Brdyujście jest w tak fatalnym stanie, że ogłoszono alert: grozi jej katastrofa budowlana!

Przeprawa od kilku lat była wyłączona z eksploatacji i tak zostanie, bo to zabytek hydrotechniki z 1879 roku. Jej rolę przejęła wybudowana opodal nowa śluza Czersko Polskie. Teraz znalazły się pieniądze na zabezpieczenie „Brdyujścia” przed zawaleniem. Firma Skanska z Warszawy, która wygrała przetarg rozpisany przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku, wykona remont za nieco ponad 6 mln zł.

- Remont rozpocznie się jeszcze w tym roku - zapewnia Władysław Kołybski, dyrektor Zarządu Zlewni Wisły Kujawskiej RZGW z siedzibą w Toruniu. - Chodzi nam też o to, by po remoncie, który zakończy się nie prędzej jak w połowie przyszłego roku, udostępnić śluzę zwiedzającym. Będą mogli zobaczyć wszystkie zabytkowe elementy tego obiektu hydrotechnicznego.

Na terenie przyśluzowym ma powstać w jeszcze nieokreślonej przyszłości Centrum Rewitalizacji Dróg Wodnych, działające pod egidą Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. RZGW przekazał już budynek dawnych pracowników śluzowych miastu.

- Centrum ma służyć współpracy uczelni z podmiotami publicznymi i z biznesem w sprawie rewitalizacji dróg wodnych i ożywienia gospodarczego - wyjaśnia dr Michał Habel z Wydziału Geografii UKW. - Złożyliśmy wniosek o przekazanie tego budynku uczelni. Mamy zapewnienie o życzliwości ze strony władz miasta, ale decyzji jeszcze nie podjęto.

10-15 mln zł, w zależności od wyników przetargu, RZGW przeznaczy w przyszłym roku na kapitalny remont śluzy Miejskiej na Brdzie w centrum Bydgoszczy.
- Ta intensywnie eksploatowana śluza, bo codziennie przeprawiają się przez nią tramwaje wodne, także wymaga pilnego remontu - dodaje dyrektor Kołybski. - Skompletowaliśmy już niezbędną do remontu dokumentację i pozwolenia, i wkrótce ogłosimy przetarg na remont. Śluza będzie wyłączona z ruchu na pewno przez cały 2014 rok.

To oznacza, że w trakcie „Steru na Bydgoszcz” - największej wodniackiej imprezy promującej miasto - do centrum nie dotrze z zachodu Europy żadna jednostka pływająca, nie zacumuje przy nowoczesnej marinie na Wyspie Młyńskiej. Jachty będą musiały stanąć na przystani przy stadionie „Gwiazda” na Miedzyniu.
W przyszłym roku wyremontowany zostanie także jaz Farny na Brdzie Młyńskiej, przy katedrze. Na wszystkie remonty RZGW przygotował 30 mln zł.

źródło: mmbydgoszcz.pl
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL