I sukces i porażkaDrukuj

I sukces i porażkaW dniu wczorajszym na Odrze w rejonie km 283,20 – 286 odbyły się ćwiczenia jednostek straży pożarnej w zakresie ochrony rzeki Odry przed globalnym zagrożeniem ekologicznym jakim jest zanieczyszczenie wód rzeki substancją chemiczną.

Ćwiczenia te to pokłosie dwóch wydarzeń: zderzenia na stacji w Brzegu Dolnym w dniu 31.08.2010r, kiedy to o godzinie 1.30 w stojący na torze nr 1 pociąg należący do DB Schenker ciągnący cysterny ze smołą najechał drugi pociąg należący do CTL Logistics złożony z platform przewożących długie szyny oraz niedawnym wypadkiem, kiedy to 06.09.2013 na moście kolejowym nad Odrą pociąg PKP Energetyki, który prowadził wagony techniczne do pracy przy sieci trakcyjnej, wykoleił się o 2 w nocy i zniszczył podkłady i mocowanie podkładów.

Stan mostu kolejowego w Brzegu Dolnym jest katastrofalny: stwarza nadal wielkie zagrożenie dla ruchu kolejowego i ryzyko ewentualnej katastrofy ekologicznej z racji przewożonych koleją substancji chemicznych do pobliskich zakładów PCC Rokita oraz wywożonych produktów gotowych. Zagrożenie jest niewyobrażalne dla samej rzeki Odry i miejscowości nad nią leżących.

Na ćwiczenia zjechały się jednostki straży pożarnej z całego województwa dolnośląskiego posiadające na swoim wyposażeniu sprzęt ratownictwa wodnego. Całością dowodził sztab antykryzysowy powołany na tą okazję. Efekt tych ćwiczeń był dwojaki - był i sukces i była porażka. Sukcesem było odkrycie swej wielkiej niemocy wobec zadań na wielkiej rzece. Porażką był sam wynik ćwiczeń.

Okazało się bowiem, że sprzęt, który z powodzeniem zdaje egzamin na akwenach zamkniętych (z wodą stojącą) i małych ciekach wodnych - na rzece takiej jak Odra zupełnie nie zdaje egzaminu. Przy przepływie wody rzędu 120 metrów sześciennych na sekundę postawienie ciężkiej zapory przeciw płynącym substancjom chemicznym przez posiadane jednostki pływające okazało się niemożliwe.Nauki z nieudanej akcji powstrzymania rozprzestrzenianiu się płynących z nurtem rzeki substancji chemicznych na pewno zaowocują podjęciem nowej strategii zabezpieczenia Odry przed skażeniem chemicznym. Powinno się to przełożyć przede wszystkim na dostosowanie sprzętu ratowniczego do specyficznych warunków wartkiej i silnej rzeki. A tymczasem niechaj Święty Florian otoczy dzielnych strażaków opieką i nie dopuści, aby musieli stawić czoła prawdziwemu zagrożeniu.

tekst i zdjęcia: Janusz Fąfara
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL