W Czernichowie naukowcy będą testować wały i polderyDrukuj

W Czernichowie naukowcy będą testować wały i polderyPrzez trzy lata naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie będą badać wytrzymałość wałów przeciwpowodziowych, usypanych w Czernichowie.

To pierwszy w Polsce pilotażowy eksperyment, który ma pozwolic na przygotowanie zabezpieczeń przeciwpowodziowych wzdłuż Wisły i ochrony ludzi przed wielką wodą.

- Na wiosnę przyszłego roku powstanie eksperymentalne obwałowanie. Ściany wału zostaną zbudowane z użyciem różnorodnych materiałów o składzie podobnym do istniejących wałów wiślanych w gminie Czernichów - mówi prof. Krzysztof Zieliński, kierownik Katedry Informatyki na Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji AGH.
Zbiornik w kształcie prostokąta

Eksperymentalny zbiornik zostanie zbudowany na terenie Zespołu Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego, na tzw. czernichowskich błoniach. Będzie w kształcie prostokąta - o długości 150 m, szerokości 60 m i głębokości 4 metrów.

- Podobne badania zarówno na wałach eksperymentalnych, jak i istniejących przeprowadzane są w Holandii, gdzie ze względu na położenie geograficzne inteligentne zarządzanie przeciwpowodziowe jest niezbędne - mówi prof. Zieliński.

Naukowcy będą monitorować cały obiekt i wszystkie symulowane przez nich procesy zachodzące w zbiorniku, także w przypadku przerwania jednego z brzegów. Po wpompowaniu do niego wody, na brzegach polderu, a także wałach wiślanych zostaną zamontowane przyrządy pomiarowe, jak czujniki i sondy, rejestrujące np. ciśnienie i temperaturę wewnątrz wałów.

- Będziemy obserwować reakcje zachodzące w obwałowaniach pod wpływem fal o różnym przebiegu w czasie i wysokości - dodaje szef Katedry Informatyki.
Skorzysta nie tylko Czernichów

Analizy będą pomocne samorządom oraz instytucjom odpowiedzialnym za zabezpieczenie przeciwpowodziowe w działaniach w stanach zagrożenia powodzią. Dadzą też wskazówki, jak należy wały konserwować i je remontować, żeby zachowały właściwe parametry.

- Badania te ułatwią też zarządzanie kryzysowe. Będą bazą do opracowania zabezpieczenia przeciwpowodziowego nie tylko w czernichowskiej gminie, ale w całej Polsce w rejonie przepływu Wisły - twierdzi Szymon Łytek, wójt gminy Czernichów.

Projekt jest realizowany z funduszy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W ramach konkursu Programu Badań Stosowanych, na jego realizację z terminem zakończenia do końca pierwszego półrocza 2016 r. uczelnia otrzymała 16 mln złotych.

Budowa zbiornika do testów w Czernichowie jest wkomponowana w Program Ochrony Przed Powodzią w Dorzeczu Górnej Wisły, jaki ma być wprowadzany do 2030 roku w pięciu województwach: małopolskim, lubelskim, podkarpackim, śląskim, świętokrzyskim.

Obecnie uczelnia jest na etapie prac przygotowawczych do budowy zbiornika, uzyskiwania na nią pozwoleń i doboru materiałów z jakich zbiornik zostanie wykonany.
Doświadczeni przez powódź

Do zbudowania eksperymentalnego polderu nie bez powodu wybrano gminę Czernichów. Trzy lata temu została mocno zniszczona przez powódź. Np. w Kłokoczynie niewiele zabrakło do przerwania wałów. Były tak nasiąknięte wodą, że strażacy z worków robili na nich ścieżki do noszenia piasku w wypełnienia wyrwy pod wałem.

W badaniach, oprócz informatyków będą też uczestniczyć naukowcy z Katedry Hydrogeologii i Geologii Inżynierskiej oraz Katedry Geoinformatyki i Informatyki Stosowanej. Wały zbuduje firma "Sweco Hydroprojekt", a miernikami i przesyłaniem danych zajmie się firma "Neosentio" z Krakowa.

#1 | kaczor_g dnia 03.10.2013 09:29
o widzę, że jest jakiś grancik "do zrobienia"...

nauka ma to do siebie, że doświadczenia wykonane w Holandii , sprawdzają się w analogicznych warunkach w innych miejscach na ziemi..

Dlatego Holendrzy wspierają budowę zabezpieczeń przed powodzią w Bangladeszu i są uznanymi światowej klasy hydrotechnikami.

Nie trzeba "wymyślać koła", trzeba jest tylko wdrożyć do naszych realiów.
Ten news nam mówi:
"Czy ja palę ? Ja cały czas palę!" tfu to nie to ..
"Czy coś się robi w zabezpieczeniu przeciwpowodziowym? Jasne, że się robi! Robi się dużoi!"
Na odcinku Kraków - Płock zbudowano ok 1 km umocnień przegowych, no może 2 km.
Robi się trochę wałów, na oko nie więcej niż 20 km ( z pewnie 1000km ), które na tym odcinku występują.

No i oczywiście WWW, imponująca inwestycja, ewenement na skalę europejską.
Właśnie. Zaniedbanie i zaniechania mają wymiar ewenementu na skalę europejską.

To tak jakby dozorca nie sprzątał ulicy przez 40 -50lat, a potem właściciel się dziwi, że zamiast miotły musi używać buldożery (bo nawarstwiły się śmieci, bo wyrosła dzika roślinność). Ufff

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL