Zefir popłynął do Nowej SoliDrukuj

Zefir popłynął do Nowej SoliW niedzielę 15.09.2013 około godziny 11.30 "Zefir" prześluzował Brzeg w drodze z miejsca narodzin w Kędzierzynie-Koźlu do Nowej Soli. W załodze jest jeden z użytkowników naszego portalu - Marek (@mnsb). Powiadomił mnie telefonicznie, że przechodzą przez Brzeg dzięki czemu mogłem wykonać kilka fotek z pokładu motorówki.

"Zefir" i "Laguna" to statki pasażerskie, które kursować będą na Środkowej Odrze w ramach projektu "Odra dla turystów 2014". O ich budowie pisaliśmy na naszych łamach: news.php?readmore=1529. Niesprzyjające warunki nawigacyjne na Odrze, awaria jazu Januszkowice oraz splot innych okoliczności spowodowały, że statki nie "załapały się" na tegoroczny sezon, choć wszystko było już ku temu przygotowane. Ustalono m.in. ceny biletów (normalny 16 zł, a ulgowy 13), przygotowano także specjalne oferty dla całych rodzin.

Zgodnie z komunikatem 99/2013 RZGW Wrocław z dnia 4.09.2013 w związku z aktualną sytuacją hydrologiczno-meteorologiczną na Odrze i w jej dorzeczu, charakteryzującą się przepływami w strefie stanów niskich, utrzymującymi się od kilku tygodni - możliwości alimentacyjne zbiorników retencyjnych wyczerpują się. W związku z tym, nie ma możliwości wytworzenia tzw. fali dla jednostek nawigujących na Odrze swobodnie płynącej. Poprawa warunków żeglugowych nastąpi, gdy polepszą się warunki hydrologiczno-meteorologiczne w regionie wodnym, powodujące wzrost przepływów na Odrze i w jej dorzeczu.

Oznacza to, że "Zefir" utknie w Brzegu Dolnym czekając na poprawę warunków nawigacyjnych poniżej tego stopnia. Od tygodnia czeka tam także pchacz "Karibu" z kadłubem ze stoczni Damen. Ostatnie opady deszczu w Sudetach dają jednak nadzieję, że postój statków nie przedłuży się zbytnio i za kilka dni "Zefir" dotrze do portu docelowego.

tekst i zdjęcia: Andrzej Podgórski
#1 | Seehund dnia 17.09.2013 00:42
Świadectwo żałosnego stanu Odry. Jak w świetle tego wydarzenia możemy mówić o wyższości żeglugi nad transportem drogowym, czy kolejowym. Marzymy o Wielkiej Żegludze, a tymczasem łupinka "Zefir" jest Wielkim Wydarzeniem Niedrożnej Odry. Należałoby postawić smutne pytanie: dlaczego "Zefira", nie przetransportowano lądem? Smutne to....
#2 | Apis dnia 17.09.2013 08:31
Wczoraj o godz 8.00 przeszedł jednak Brzeg Dolny i popłynął w dół Odry. Zdjęcia wykonał rzecz jasna Janusz Fąfara.

Flash not found

W Koźlu jeszcze jest drugi ze statków - "Laguna".

scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/q77/s720x720/970296_518553218233468_624066096_n.jpg

Zdjęcie wykonał Janusz Niemczuk
#3 | slawekn2 dnia 20.09.2013 09:42
Zamawiający ten statek, konstruktor oraz wykonawca najbardziej powinni być dumni z gołych (niczym nie zamaskowanych) klimatyzatorów sterczących na dachu kabiny pasażerskiej. Po prostu piękno samo w sobie Smile

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL