Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

tiktak
14.09.2020

tiktak
21.08.2020
[https://www.wody.
gov.pl/aktualnosci
/1274-wody-polskie
-uzyskaly-dofinans
owanie-na-rozwoj-o
drzanskiej-drogi-w
odnej-2][/url]

tiktak
10.08.2020

tiktak
04.08.2020
[url][/https://www
.portalmorski.pl/z
egluga/45901-jest-
projekt-uchwaly-ws
-rozbudowy-odrzans
kiej-drogi-wodnej-
na-odcinku-od-malc
zyc-do-lubiaza]

tiktak
04.08.2020
[https://www.porta
lmorski.pl/zegluga
/45876-ruszaja-rem
onty-kanalow-na-sz
laku-wielkich-jezi
or-mazurskich][/ur
l]

Zbiornik w Dobczycach otwarty na turystówDrukuj

  • mkrakowiak74
  • 15.09.2013 22:37:40
  • 2564 czytań
  •  0 komentarzy
Zbiornik w Dobczycach otwarty na turystówAtrakcyjne plaże z basenami, ścieżki piesze i rowerowe, a na jeziorach - łodzie. Zbiorniki wodne w Małopolsce do tej pory służyły ochronie przeciwpowodziowej lub zapewnieniu wody pitnej. Wkrótce to się zmieni, a nad brzegami akwenów w Dobczycach, Czorsztynie, Rożnowie, Klimkówce czy Świnnej Porębie mają pojawić się rzesze turystów.

- Stwierdzenie, że Małopolska chce mieć własne Mazury, jest bardzo przesadzone, ale nie ukrywamy, że chcemy wykorzystać zbiorniki wodne do ożywienia ruchu turystycznego - mówi marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa. Samorząd regionalny będzie finansował nie tylko przygotowanie opracowań pokazujących możliwości turystycznego wykorzystania zbiorników, ale też przewiduje współfinansowanie inwestycji w ramach unijnych programów.

Program zagospodarowania zbiorników wodnych w naszym regionie ma przygotować Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego.

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie ma już taki program dla zbiornika dobczyckiego. W tym przypadku największym ograniczeniem jest jego wykorzystywanie jako źródła wody pitnej dla Krakowa. - Dlatego - przynajmniej na razie - nie ma mowy o kąpaniu się, nie będzie też możliwości przywożenia tu łodzi motorowych czy żaglówek - podkreśla Marcin Pawlak, burmistrz Dobczyc. Będzie można jednak pływać na łódkach, które będą na stałe zacumowane na zbiorniku i będą własnością MPWiK. Chodzi o to, aby do wody nie trafiały zanieczyszczenia niewiadomego pochodzenia.

Burmistrz Dobczyc cieszy się przede wszystkim z tego, że po zaporze znowu będzie można się poruszać, co skróci drogę do remontowanego właśnie zamku. Powstanie też kilka ścieżek rowerowych, najdłuższa - wokół zbiornika - będzie miała 37 kilometrów. Być może w niewielkiej odległości od brzegów powstaną kąpieliska z basenami, ale inicjatywę musi tu wykazać prywatny biznes.

Na pozostałych zbiornikach nie powinno być żadnych problemów z tworzeniem plaż i kąpielisk. Także w Świnnej Porębie, która kiedyś planowana była jako rezerwa wody pitnej dla Śląska, ale teraz ma już tylko chronić przed powodzią. Wojewoda małopolski Jerzy Miller zwraca uwagę, by nie zapominać właśnie o tej najważniejszej funkcji małopolskich zbiorników.

- Na przykład w Rożnowie w zbiorniku nagromadziło się już tyle osadu, że bardzo zmniejszyła się możliwość przyjęcia fali powodziowej. Najpierw więc trzeba pogłębić jezioro - mówi wojewoda. W pierwszej kolejności zostanie zbadany skład osadu, aby wiadomo było, czy można go jeszcze wykorzystać, czy konieczna jest jego utylizacja.

źródło: dziennikpolski24.pl
foto: Wikipedia
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL