Konferencja INWAPO - Płock 4.10.2013Drukuj

Konferencja INWAPO - Płock 4.10.2013Agencja Rozwoju Mazowsza S.A. wspólnie z Międzynarodowym Centrum Rozwoju Lokalnego CIFAL Płock Sp. z o.o., afiliowanym ośrodkiem szkoleniowym UNITAR, organizuje międzynarodową konferencję pn. „INWAPO- Inwestycje Natura Wisła Aktywność Potencjał Ożywienie”, która odbędzie się 4 października 2013r. w Płocku. Nasz portal objął konferencję patronatem medialnym.

Podczas konferencji po raz pierwszy zostaną zaprezentowane następujące raporty: „Analiza potencjału wielkości transportu wodnego na obszarze Polski generowanego przez porty śródlądowe i morskie” ECORYS Polska Spółka z o.o.; „Przegląd i analiza rynku transportu na wodach śródlądowych Odry i Wisły” Instytut Morski w Gdańsku; „Analiza Potrzeb Inwestycyjnych na odcinku Dolnej Wisły ” Towarzystwo Krzewienia Wiedzy o Morzu przy Akademii Morskiej w Szczecinie.

Wyżej wymienione raporty zostały przygotowane w ramach projektu INWAPO, którego głównym celem jest uaktywnienie niewykorzystanego potencjału transportu wodnego w Europie Środkowej, a także portów rzecznych i morskich w celu osiągnięcia lepszej modalności pomiędzy portami śródlądowymi i morskimi. W konferencji w Płocku wezmą udział krajowi i międzynarodowi eksperci m.in. Wijtze Boosma czy prof. Marco Spinedi, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami z zakresu transportu wodnego, w tym wspierania przewozu towarów drogami wodnymi oraz wzmocnienia integracji infrastruktury portowej w łańcuchu logistycznym.

Projekt INWAPO

Europa Środkowa dysponuje rozległymi wodami śródlądowymi, które w większości przypadków charakteryzują się zbyt małą użytecznością dla transportu towarowego, a ich wydajność transportowa jest zazwyczaj bardzo niska.

Głównym tego powodem jest brak funkcjonalnej integracji portów z ich zapleczem, jak również z innymi portami spoza kontynentu, co przy stale rosnącej ilości towarów transportowanych do Europy Środkowej, obliguje do zintensyfikowania działań na rzecz rozwoju transportu śródlądowego w Europie Środkowej (w tym wykorzystanie potencjału transportu trimodalnego- drogowego, kolejowego i wodnego).

Głównym celem projektu INWAPO jest uaktywnienie niewykorzystanego potencjału transportu wodnego w Europie Środkowej, a także portów rzecznych i morskich w celu osiągnięcia lepszej relacji między tymi portami.

Dla osiągnięcia tego celu, projekt skupi się na 3 głównych systemach dróg wodnych: portach Północnego Adriatyku (Wenecja, Triest i Koper), portach na rzece Dunaj (Wiedeń, Budapeszt, Bratysława, Komarno i Sturovo) oraz śródlądowych drogach wodnych w Czechach i Polsce (dorzecza Łaby, Wisły i Odry) aż po porty na wybrzeżu Morza Bałtyckiego.

Cele projektu:

1. Identyfikacja przyczyn niewykorzystanego potencjału transportu drogami wodnymi oraz próba realizacji działań/rozwiązań na rzecz aktywizacji tego potencjału;
2. Integracja różnych rodzajów transportu w Europie Środkowej, ze szczególnym uwzględnieniem inwestycji w rozwiązania intermodalne;
3. Wzmacnianie rozwoju logistyki trimodalnej na terenie Europy Środkowej;
4. Wsparcie powstawania nowych usług transportowych w obrębie połączeń kolejowych i rzecznych wzdłuż Dunaju.

Rezultaty projektu

Rezultatem projektu będzie zwiększenie atrakcyjności transportu wodnego poprzez poprawę wydajności portów rzecznych i morskich, a także wspieranie przewozu towarów drogami wodnymi oraz turystyki wodnej poprzez wzmocnienie integracji infrastruktury portowej w łańcuchu logistycznym. Wyniki projektu pozwolą na wypracowanie najlepszych strategii wsparcia rozwoju zrównoważonego transportu przez administrację portowe oraz instytucje na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym.
#1 | Wojciech Rytter dnia 16.09.2013 10:49
I tak to nic nie da. Pogadają, pogoszczą się, jak zwykle. Sprawozdania na półkę i do następnej nasiadówy. Będzie okazja na darmową imprezkę. Ja to widzę tak.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL