Przewrócił się dom na wodzieDrukuj

Przewrócił się dom na wodzieJedna osoba została poważnie ranna, gdy w szwedzkim Malmö podczas przyjęcia zorganizowanego przez właściciela "dom na wodzie" ześliznął się z pływaków i przewrócił wpadając do wód kanału. Nie była to (mówiąc po naszemu) "samoróbka", lecz konstrukcja pochodząca z renomowanej, szwedzkiej stoczni a 42 osoby uczestniczące w przyjęciu w żaden sposób nie stanowiły przeciążenia obiektu.

Jak relacjonują świadkowie zdarzenia - hausbot zaczął drgać i nagle w mgnieniu oka zsunął się całkowicie do kanału. Większość osób będących na pokładzie znajdowała się wówczas we wnętrzu domu, skąd bardzo ciężko było im się wydostać. Ratownicy, którzy bardzo szybko znaleźli się na miejscu wypadku musieli wyrywać okna z ram aby wydostać stojących już po szyję w wodzie uczestników pechowego przyjęcia. W akcji wzięło udział dziewięć jednostek straży pożarnej oraz straż ochrony wybrzeża.

Jak ustaliła straż i policja nie było żadnego działania z zewnątrz a świadkowie potwierdzają, że konstrukcja nie była ani przechylona, ani rozkołysana.

Sąsiadujące w miejscu cumowania "domy na wodzie" poddane zostaną szczegółowej kontroli.

Wypadek powinien dać dużo do myślenia konstruktorom i właścicielom pływających domów. Jak widać na zdjęciach konstrukcje te często są bardzo wysokie i niemal w ogóle nie związane z pływakami. W specyficznych sytuacjach może więc nastąpić zachwianie stateczności pionowej nawet w wyniku niewielkiego przechyłu - spowodowanego np. "zawiśnięciem" pływaka przy niższym stanie wody.

#1 | marek56 dnia 12.09.2013 18:33
Bo na wodzie to powinny być statki, a nie domy. A jeżeli już dom na wodzie to niech będzie zbudowany jak statek, albo wykorzystany kadłub statku. A nie pudełka wyższe niż dłuższe i szersze. Gdzie tu zapewnienie stateczności. A swoją drogą to i okręt też szwedom "nie wyszedł". Pamiętacie historię "Vasy" ?
#2 | Tomasz36 dnia 14.09.2013 09:07
Tylko jak Vasę wybudowali tam działa przeciążyły.A teraz pewnie goście na jednej stronie stali :-)Jak wiadomo Szwedki mają solidne (podwozia)

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL