Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

tiktak
14.09.2020

tiktak
21.08.2020
[https://www.wody.
gov.pl/aktualnosci
/1274-wody-polskie
-uzyskaly-dofinans
owanie-na-rozwoj-o
drzanskiej-drogi-w
odnej-2][/url]

tiktak
10.08.2020

tiktak
04.08.2020
[url][/https://www
.portalmorski.pl/z
egluga/45901-jest-
projekt-uchwaly-ws
-rozbudowy-odrzans
kiej-drogi-wodnej-
na-odcinku-od-malc
zyc-do-lubiaza]

tiktak
04.08.2020
[https://www.porta
lmorski.pl/zegluga
/45876-ruszaja-rem
onty-kanalow-na-sz
laku-wielkich-jezi
or-mazurskich][/ur
l]

Statkiem do NiepołomicDrukuj

Statkiem do NiepołomicBudowę stopnia wodnego na Wiśle wpisano do rządowego projektu przedsięwzięć, które mają gwarantowaną dotację unijną. Pieniądze na kosztowną inwestycję mają być przyznane z Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko". Wyznaczono też wstępny harmonogram realizacji przedsięwzięcia, które ma m.in. poprawić bezpieczeństwo powodziowe oraz przywrócić żeglugę na Wiśle pomiędzy Krakowem, Niepołomicami i Sandomierzem.

- Według tego planu w następnych dwóch latach ma zostać opracowana dokumentacja, a budowa na Wiśle stopnia "Niepołomice" ma być prowadzona w latach 2016-2019 - informuje Zbigniew Siedlarz koordynator Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Niepołomickiej ds. promocji i rewitalizacji wiślanego szlaku żeglownego.

Stopień "Niepołomice" ma powstać na 104 km Wisły na przysiółku Koźlica-Tarnówka w Woli Batorskiej. Zyski z inwestycji, na którą potrzeba ok. 350 mln zł, to także zahamowanie erozji w korycie rzeki poniżej stopnia "Przewóz" oraz wydłużenie o 12 km Drogi Wodnej Górnej Wisły. Wielkim plusem jest też możliwość powstania w gminie Niepołomice elektrowni wodnej o mocy ok. 3 megawatów, która rocznie dawałaby z czystej energii około 6 mln zł zysku. O budowę stopnia wodnego Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Niepołomickiej zabiega od siedmiu lat. Koordynator tego projektu mówi, że nigdy jeszcze nie było tak blisko do jego realizacji.

- Decyzją Zarządu Województwa budowa stopnia wodnego została wpisana także na listę małopolskich przedsięwzięć rekomendowanych do dofinansowania z funduszy unijnych w następnych latach - zaznacza Zbigniew Siedlarz.

Brakujące fundusze na budowę stopnia "Niepołomice" mają pochodzić ze Skarbu Państwa. Założono, że część kosztów inwestycji pokryje też partner prywatny. Ma to być firma, zainteresowana wybudowaniem na niepołomickim odcinku Wisły elektrowni wodnej. Natomiast Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Niepołomickiej zamierza być partnerem społecznym tego przedsięwzięcia. - Chcemy czuwać nad przebiegiem inwestycji i móc reagować w razie gdyby coś szło nie tak - twierdzi Zbigniew Siedlarz.

Przed laty w Niepołomicach istniał port rzeczny, gdzie przeładowywano na galary wiślane głównie sól, którą dowożono tu koleją z Wieliczki. Funkcjonowała tam również - do połowy lat 60-tych XX, przystań dla statków pasażerskich, które właśnie przez Niepołomice regularnie kursowały z Krakowa do Koszyc i dalej do Sandomierza oraz w przeciwnym kierunku.

Wiślane zamierzenia Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Niepołomickiej to powrót do projektów budowy stopnia wodnego, które były żywe w różnych okresach minionego stulecia (m.in. zaraz po II wojnie światowej oraz w latach 70-tych), ale z różnych powodów nie zostały zrealizowane.

#1 | kaczor_g dnia 11.09.2013 13:56
Panie Zbigniewie! Kolejna jaskółka, oby nie skończyło się na "wpisie".
Na marginesie, jeśli budowę SW inicjuje stowarzyszenie, nie ujmując nic inicjatorom, to po co cała tzw. "gospodarka wodna"?
\
#2 | Marek Odra dnia 11.09.2013 14:12
Czy Pan widoczny na zdjęciu drugi od lewej zmienił stanowisko - jeszcze w kwietniu 2013 nadzorował modernizację tamy na Nysie Kłodzkiej?
#3 | Apis dnia 11.09.2013 14:25
Zdjęcie pochodzi z podpisania dniu 18.10.2011 listu intencyjnego w sprawie budowy stopnia Niepołomice: http://www.zeglug...dmore=1016

Na zdjęciu od lewej: prezes zarządu spółki Małe Elektrownie Wodne (MEW) - Michał Wilkowski, ówczesny prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej Leszek Karwowski, koordynator Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Niepołomickiej ds. promocji i rewitalizacji wiślanego szlaku żeglownego Zbigniew Siedlarz (dziś jego v-ce prezes) oraz prezes SMZN - Janusz Jagła.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL