Otwarcie nowego bloku energetycznego w ŁączanachDrukuj

Otwarcie nowego bloku energetycznego w Łączanach10 mln zł kosztowała budowa nowego bloku energetycznego przy Małej Elektrowni Wodnej (MEW) w Łączanach (Małopolska). Dzisiaj inwestycję zlokalizowaną na Wiśle oddano do użytku.

Jak przypomniał podczas uroczystości prezes Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica S.A., Grzegorz Podlewski, stopień wodny w Łączanach został wybudowany w latach 50. ubiegłego wieku. Początkowo był wykorzystany w celu spiętrzenia wody na potrzeby żeglugi i poboru wody na potrzeby pobliskiej Elektrowni Skawina. W 2004 r. powstała tam elektrownia wodna.

- Fundusze na inwestycję właśnie zakończoną pochodzą z naszych środków. Nie korzystaliśmy z żadnej pomocy zewnętrznej" - powiedział dyrektor do spraw inwestycji i rozwoju ZEW Niedzica, będącego właścicielem obiektu, Józef Wójcik. Dodał, że dzięki oddaniu nowego bloku energetycznego elektrownia będzie mogła efektywniej pracować w okresie niższego stanu wody na Wiśle.

Nowy hydrozespół - o mocy 1,35 MW - wybudowała czeska firma Mavel a.s. ZEW Niedzica zajmuje się wytwarzaniem, dystrybucją i obrotem energią elektryczną, prowadzeniem gospodarki wodnej oraz utrzymywaniem zbiorników wodnych. Ponadto spółka prowadzi działalność turystyczną, generującą około 6 proc. przychodów.

W skład majątku spółki wchodzą elektrownie wodne: szczytowo-pompowa elektrownia Niedzica z przepływem naturalnym, MEW Sromowce zlokalizowana na rzece Dunajec oraz MEW Łączany i MEW Smolice położone na rzece Wisła powyżej Krakowa. ZEW Niedzica dysponuje również siecią dystrybucji energii elektrycznej średniego i niskiego napięcia.

#1 | marek56 dnia 10.09.2013 20:57
I to jest właściwy kierunek !

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL