Wrocławski Węzeł Wodny - Wizja globalnaDrukuj

Wrocławski Węzeł Wodny - Wizja globalnaW ślad za informacją ze strony wrocławskiego RZGW o „wizji lokalnej” przeprowadzonej przez najwyższe władze RZGW w dniu 29 sierpnia br. - ja, skromny płatnik podatku, z którego częściowo jest finansowana największa w czasach powojennych inwestycja na Wrocławskim Węźle Wodnym - przeprowadzam tzw. „ciągłą wizję globalną”. Ponieważ ustawodawca nie zabrania mi wglądu w sensowne wydawanie części mojego wkładu do wspólnego kotła budżetowego więc przyglądam się jak na razie ze stoickim spokojem i oceniam przebieg prac finansowanych po części z budżetu Najjaśniejszej nie przejmując się zbytnio czy o swoją „większą połowę” dofinansowania martwią się unijni darczyńcy czy też nie, w końcu to ich sprawa.

Jedno muszą przyznać – zakres prac jaki jest prowadzony na odcinku od Janowic do Brzegu Dolnego w tym samym czasie jest olbrzymi. Równocześnie prowadzi się modernizację jazów na stopniu wodnych w Janowicach (remont komory nowej śluzy został wcześniej zakończony, o którym już wcześniej wspominałem), jazu Opatowice, jazu Różanka, planowane w najbliższym czasie remoncie samej komory śluzy Różanka, zapewnie będzie również przeprowadzona modernizacja jazu Rędzin (aby bezpiecznie przepuścić potencjalne olbrzymie masy wody wezbraniowej na jakie jest przygotowywany Wrocławski Węzeł Wodny), prowadzony jest również remont mocno już nadwerężonego zrębem czasu jazu w Brzegu Dolnym. Rewitalizację przechodzi także stara, ceglana komora śluzy Rędzin.

Równolegle prowadzone są prace nad realizacją - jak to się szumnie nazywa - Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry w części obejmujący modernizację koryt i kanałów rzeki Odry we wrocławskiej aglomeracji. To, że nie można mieć zastrzeżeń do sensu przebudowy i modernizacji urządzeń hydrotechnicznych to jedna sprawa ale manipulowanie korytem Odry już może budzić wątpliwości. Czy opierając się o model symulacyjny Wrocławskiego Węzła Wodnego i uzyskane w ten sposób analityczne wyniki modelowe dają stuprocentowa gwarancje sensu prowadzonych prac w takim zakresie? Obawiam się, że nikt rozsądnie myślący z zamkniętymi oczyma pod tym by się nie podpisał.

Jakie skutki negatywne dla żeglugi przyniesie poszerzenie koryta rzeki wraz z likwidacją główek wiedzą ci, którzy mieli przyjemność pokonywać statkami przy stanie wody określanym jako dolna strefa stanów średnich nowe przekopy, odcinek opolski czy zmianę profilu zakola poniżej śluzy Krempa w latach 70.
Wobec budżetowych pomyłkach ministra finansów Najjaśniejszej każdy scenariusz jest możliwy. Nie życzę nikomu, a tym bardziej sobie - mieszkańcowi wrocławskiego Kozanowa - aby moje wątpliwości miał rozwiać sprawdzian na miarę roku 1997. Więc póki co dokumentuję „skokowo” patrząc z boku przebieg prac w rejonie Wrocławia. Materiał jest przebogaty i wielce wymowny i myślę, że po zakończeniu „Wielkiej Rewolucji” będzie w miarę rzetelnym dokumentem wiekopomnego dzieła.

Prezentowane poniżej materiały przedstawiają stan zaawansowania prac na WWW z przełomu lipca i sierpnia br.Jaz Janowice
Jaz Opatowice
Jaz Różanka
Jaz na Stopniu Mieszczańskim
Kanał Miejski i jaz Psie Pole
Kanał Powodziowy
Odra „Szerokie”
Odra Kozanów
Ujście Ślęzy


tekst i zdjęcia: Janusz Fąfara
#1 | kaczor_g dnia 08.09.2013 20:13
czy ktoś zna cel robienia ścianek z larsenów na kanale Miejskim?
Pływałem w sobotę w okolicy Osobowic/Kozanowa i faktycznie olbrzymi zakres prac. Też się zastanawiałem czy główki będą odbudowywane.
#2 | Janusz Fafara dnia 08.09.2013 23:22
Odrzańskie płocie szepczą sobie do ucha , że cały "olarsenowany" odcinek Kanału Miejskiego od bramy powodziowej do mostu Południowego Trzebnickiego ma być zasypany od strony lądu i powstać ma tam bulwar "dreptak" spacerowy. Tylko dla kogo ? - oto jest pytanie. Będzie łączyć się z granicami posesji osiedla apartamentowców które od strony miasta otoczone jest ogrodzeniem niczym polskie tajemnicze miejsce odosobnienia dla więźniów z Quantanamo. Podejrzewam że RZGW, które znane jest z odsprzedaży majątku państwowego ( jak postąpiło z najpiękniejszym miejscem widokowym na Uniwersytet - wyremontowanym uprzednio cyplem przy śluzie Mieszczańskiej ) również może przeznaczyć uzyskany w ten sposób bulwar wyłącznie dla mieszkańców apartamentowców. Druga możliwość to odgrodzi się posesje apartamentowców tworząc im swoiste "getto" a bulwar będzie przeznaczony dla wrocławskiego plebsu. Chciałbym się mylić co do pierwszej wersji. A co do główek to na całym odcinku od mosty Poznańskiego do dawnej stoczni na Kozanowie są one likwidowane i będzie zastosowana tzw. opaska. I tu też rodzą się wątpliwości, czy przy tak znacznym poszerzeniu koryta rzeki i spowolnieniu jej biegu nie zaczną powstawać grube warstwy namułów tak jak to miało miejsce w wejściu na II i I Osobowice skutecznie ograniczając głębokość szlaku żeglownego nawet nie dla żeglugi komercyjnej a dla głębszych obiektów sportowych. Ale przecież mają tak mocnego asa w rękawie jakim jest tak niedoceniany przez łodziarzy "Pająk"

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL