Zielono mi...Drukuj

Zielono mi...Na początku tygodnia wstrzymano uruchomione w ostatni weekend zasilanie Odry poprzez zrzut wody z Jeziora Nyskiego i otwarto "zaworki" Turawy. Do Małej Panwi a potem do Odry poszły jaskrawozielone zakwity glonów z jeziora skutkiem czego woda w Odrze zabarwiła się na zielono a w portach i marinach usytuowanych poniżej ujścia Małej Panwi porobiły się zastoiskowe kożuchy o niezbyt miłym zapachu (zdjęcie obok - kliknij aby powiększyć). Ryby też nie są zadowolone.

Gdyby Jezioro Turawskie zostało pogłębione (czyli wyczyszczone z osadów), odzyskałoby swoją 13 metrową głębię i woda nie nagrzewałaby się w nim podczas upałów a sinice nie namnażałyby się tak gwałtownie. Pamiętajmy, że w maju i czerwcu br. nastąpiła solidna wymiana wody w tym zbiorniku, bo - jak rzadko kiedy - zasilająca go Mała Panew miała wówczas obfitość wody (przekroczone stany alarmowe).

Zielona Odra w Marinie Brzeg

Zbiornik zbudowano w latach 1933-1939 jako Turawa-Stausee, aby umożliwić regulację poziomu wody na Odrze oraz w celach rekreacyjno-wypoczynkowych. Tylko znacznemu spłyceniu się zbiornika od czasu jego wybudowania oraz ściekającym z pól uprawnych związkom azotu z nawozów zawdzięczamy ten coroczny, zielony zakwit, którym teraz RZGW uraczyło Odrę od Wróblina po Wrocław i dalej...

tekst i zdjęcia: Andrzej Podgórski
 
1387
<
#1 | mlody6825 dnia 31.08.2013 07:03
A co na to ,nasi szanowni "ECO.."?Juz powinni śmigać z podbierakami i łowić to paskudztwo.Przecież ryby się dusza,prawda?
972
<
#2 | mefiu dnia 01.09.2013 11:07

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?


Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL