Pływający młyn "Bździel" zakończył rejs WisłąDrukuj

Pływający młyn "Bździel" zakończył rejs WisłąDo przystani powyżej stopnia wodnego we Włocławku przybił młyn wodny "Bździel" z Muzeum Wsi Kieleckiej. Tym samym zakończył rejs, który rozpoczął 10 dni temu w Nowym Korczynie. Oczekujących nań na wiślanym brzegu "młynarze" przywitali chlebem wypieczonym z mąki zmielonej na tratwie. Chleb dzielił i rozdawał kapitan i prezes klubu wodnego "Kon-Tiki" z Pińczowa Piotr Siemiński.

Po wielu latach nieobecności na królowej rzek polskich pływający młyn znów mielił zboże. Na trasie rejsu na jego powitanie wypłynął wyszogrodzki tramwaj wodny „Vistula”. W Warszawie powitały go wystrzały petard i okrzyki: „Ahoj, załogo”. Wśród zgromadzonych byli minister gospodarki Janusz Piechociński, podsekretarz stanu z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krystyna Gurbiel oraz wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski. Wydarzeniu przygrywała Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Bodzentyna.

W Płocku doszło do małego zgrzytu. Mieszkańcy dowiedzieli się o przypłynięciu wodnego młyna dzień wcześniej, ale informacja w którym miejscu się zatrzyma była błędna.

- Choć organizatorzy akcji awizowali swój przyjazd do Płocka, z ratusza nikt im na ich list nawet nie odpowiedział. Dopiero po naszych pytaniach miasto zainteresowało się Bździelem i... zaproponowano nam nocleg w Płocku - informuje Krzysztof Wiśniewski (kwis).

Nie skorzystano z noclegu. Bździel odpłynął po ok. dwóch godzinach. Żegnały go dwie osoby. Rejs młyna wodnego "Bździel" jest promocją ziemi świętokrzyskiej, polskiej wsi i także budowniczych repliki młyna, czyli klubu "Kon-Tiki". Nazywa się Bździel, bo tak dawniej nazywano młyny wodne. Ma osiem metrów długości i sześć szerokości, waży ponad 5 ton. Są w nim żarna napędzane kołem wodnym – niezbędne do mielenia zboża. Załoga to cztery osoby i pilot (przewodnik) z doświadczeniem pływania po Wiśle.

#1 | koj dnia 30.08.2013 14:16
Super pomysł. Coś mi się widzi, że ten przewodnik to z Niepołomic Smile zaraził się Zygmunt Wisłą.
#2 | slepowron dnia 30.08.2013 21:08
Minister ,rolnictwa,dał świadectwo interesowanie się rolnictwem.A tak niedawno po wyborach na klęczkach dziękował za wybranie.Uznanie dla kapitana ,że nie skorzystał z noclegu.
#3 | slawekn2 dnia 01.09.2013 10:00
Takie bździele zostały uwiecznione na obrazie dawnej Warszawy autorstwa Canaletta

http://commons.wi..._Praga.jpg

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL