Pogłębianie WisłyDrukuj

Pogłębianie WisłyW ramach pogłębiania Wisły w tym roku w powiecie płockim zostanie wydobyte około 600 tys. metrów sześc. piasku. Przewidywany koszt robót wyniesie 5,2 mln zł. Około 15 mln zł kosztować będzie do 2014 r. rozbudowa wałów przeciwpowodziowych w Płocku.

Inwestycje przeciwpowodziowe w Płocku wizytował we wtorek wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski. Odwiedził m.​in. Borowiczki, najniżej położoną część miasta, gdzie trwa pogłębianie i udrażnianie koryta Wisły oraz modernizacja wałów przeciwpowodziowych. Prowadzone roboty obejmują m.in. rozbudowę wałów wzdłuż rzek Rosicy i Słupianki, dopływów Wisły. Według Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie prace potrwają tam do 2014 r.

Jak poinformowała we wtorek, powołując się na dane RZGW, rzeczniczka starostwa płockiego Dagmara Kobla-Antczak, jeszcze w sierpniu rozpocznie się pogłębianie odcinka Wisły na wysokości Dobrzykowa, czyli gminy, która w 2010 r. została dwukrotnie - w maju i czerwcu - dotknięta powodzią. Z kolei na przełomie sierpnia i września planowane są prace związane z udrożnieniem i pogłębieniem Wisły w okolicach miejscowości Bielino, Pieńków Ośnicki i Ośnica, a następnie w rejonie Płocka, poniżej Mostu Solidarności.

- Pogłębianie Wisły w okolicach Płocka ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w tym rejonie, ponieważ tu znajduje się ujście rzeki do Zbiornika Włocławskiego. To tu nurt Wisły spowalnia, powodując, że zbiera się właśnie tutaj piasek niesiony przez rzekę, który powinien być systematycznie wybierany - podkreślił wojewoda mazowiecki.

Kozłowski dodał, że prace związane z pogłębianiem Wisły w okolicach Płocka prowadzone są od powodzi w 2010 r. Na ten cel w latach 2010-12 przeznaczono z budżetu państwa blisko 18,7 mln zł.

Każdego roku Wisłą na odcinek rzeki w powiecie płockim spływa około 1,5 mln metrów sześc. piasku i żwiru. Celem pogłębiania jest udrożnienie wiślanego koryta w tym rejonie, co zminimalizować ma zagrożenie piętrzenia się wody spływającej z górnego biegu rzeki, a także tworzenia się zatorów lodowych zimą.

Pod koniec lipca RZGW podało, że w związku z remontem zapory na Wiśle we Włocławku od 1 sierpnia do 31 października zamknięta będzie śluza tamy. Prace, obejmujące przebudowę i remont zapory, rozpoczęły się w czerwcu. Inwestycję, która ma potrwać do 2014 r., prowadzi Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych POL-AQUA. Planowana jest m.in. rozbudowa automatycznego systemu pomiarowo-kontrolnego, remont jazu i śluzy oraz przebudowa tzw. przepławki, umożliwiającej migrację ryb rzeką przez tamę.

Zadanie jest realizowane w ramach większego projektu "Poprawa stanu technicznego i bezpieczeństwa powodziowego Stopnia Wodnego Włocławek", który do 2015 r. pochłonie 161 mln zł, z czego 100 mln zł będzie pochodziło ze środków Unii Europejskiej, a pozostała część z budżetu państwa.

Kozłowski przypomniał, że realizacja przedsięwzięcia ma m.in. zwiększyć zdolności retencyjne Zbiornika Włocławskiego, największego sztucznego akwenu w Polsce, który rozciąga się na Wiśle na długości około 58 km - od Płocka do Włocławka. Poprawi się także bezpieczeństwo powodziowe mieszkańców terenów położonych na odcinku Wisły środkowej.

- RZGW przymierza się do ostatecznych rozwiązań, jeżeli chodzi o zapewnienie docelowego bezpieczeństwa stopnia wodnego we Włocławku poprzez budowę progu poniżej stopnia bądź kolejnego stopnia w Nieszawie. Nie jest jeszcze zdecydowane, które z tych rozwiązań będzie wybrane, ale coraz bliżej jesteśmy decyzji - podkreślił wojewoda mazowiecki.

W lipcu Mazowiecki Urząd Wojewódzki poinformował, że dalsze prace nad programem bezpieczeństwa powodziowego w regionie środkowej Wisły będą prowadzone w ramach masterplanu, czyli kompleksowego dokumentu, dotyczącego ochrony przeciwpowodziowej i energetyki, opracowywanego przez Ministerstwo Środowiska.

Program "Bezpieczeństwa Powodziowego w Regionie Wodnym Środkowej Wisły" został zainicjowany przez wojewodę mazowieckiego w 2011 r. Projekt programu przyjął w 2012 r. komitet sterujący z udziałem m.in. ministra administracji i cyfryzacji, prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej oraz wojewodów: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, łódzkiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. W projekcie wskazano 808 różnych inwestycji przeciwpowodziowych, których łączny koszt szacowany jest na około 13,7 mld zł.

Źródło: PAP
#1 | zgred dnia 28.08.2013 14:42
Rzeczywiście tam odkłada sie rumosz rzeczny niesiony z nurtem. Własnie, niesie on to co nie zostało usunięte powyżej. Czego nie usunie sie w okolicach Warszawy to po kilku latach osiada w Płocku, Wyszogrodzie. Najdziwniejsze jest to, że na pogłębianiu w rejonie Warszawy skarb państw może zarabiać ale urzędnicy, z marszałkiem województwa tego zabraniają, nie wydają zezwoleń. Tam gdzie skarb państwa za pogłębianie płaci to się pogłębia. to jeden z wielu przypadków braku gospodarności. Póżniej mamy deficyt w budżecie.
#2 | koj dnia 28.08.2013 15:25
Nie będzie programów przeciwpowodziowych, bo nasz kraj nie ma na to pieniędzy, a rząd się wyżywi...zawsze.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL