Kończ waść, wstydu oszczędź...Drukuj

Kończ waść, wstydu oszczędź...Na podstawie dzisiejszych doniesień Gazety Wrocławskiej można by w końcu rzec – nadeszła „wiekopomna chwila”, że wrocławskie bulwary i nabrzeża Odry wkrótce zmienią wizerunek miasta postrzegany od strony rzeki.

Wiekopomna chwila byłaby „wiekopomną”, gdyby w końcu dwie strony – RZGW i władze miasta - podjęły wspólne, tym razem zgoła heroiczne wyzwanie, jakim jest podjęcie od lat konsekwentnie omijanego i wstydliwego tematu poprawienia wizerunku śródmiejskich, nadodrzańskich nabrzeży i bulwarów. Przecież tak rozbudowanego wrocławskiego systemu nabrzeży, nadrzecznych miejsc spacerowych mogą nam tylko zazdrościć inne położone nad rzekami metropolie. Tymczasem ich stan od dawna woła o pomstę do nieba, w niektórych fragmentach grozi wręcz katastrofą budowlaną (fragment prawobrzeżnego, ceglanego muru oporowego powyżej mostu Tumskiego).

W zasadzie od odbudowy powojennych zniszczeń i sporadycznych łatań zniszczeń popowodziowych oraz likwidacji skutków brutalnej, niekontrolowanej ingerencji natury (niszczenie skarp i nabrzeży przez pozostawienie pełnej swobody dla nadmiernego rozwoju roślinności, która z biegiem czasu przekształca się w pokaźne drzewostany wypychające budowle brzegowe) niewiele się do tej pory zrobiło.

Sztandarowy temat – zabezpieczenie przeciwpowodziowe - otwiera furtkę dla omijania wszelakiej maści kłód rzucanych przez nasze zwichrowane prawo dla inwestycji związanych z wielkomiejską infrastrukturą rzeczną. Perspektywy odnowy nabrzeży, które roztacza RZGW są naprawdę wspaniałe i odwrotnie proporcjonalne do podejścia wrocławskiego magistratu, który aspiracje mieszkańców aby spacery i wypoczynek nad śródmiejską Odrą były na europejskim poziomie traktuje jak fanaberie.

Z okien ratusza nie za bardzo widać Odrę, więc według rajców ten siermiężny stan bulwarów i deptaków powinien mieszkańcom wystarczyć. Bo przecież i rosnące liczne nadrzeczne krzaki pozwalają załatwić potrzebę fizjologiczną, bo przecież na obskurnych ławkach wśród sterty śmieci i rozbitego szkła można przysiąść i napić się kawy z termosu lub zjeść kanapkę przygotowaną w domu, bo przecież wydali zgodę na kilka lokalizacji pływających budek z piwem przy wyspie Słodowej...

Według medialnej zapowiedzi RZGW w końcu wywiąże się kompleksowo ze swoich powinności w stosunku do rzeki a ratusz załatwi tę wstydliwą sprawę wyłącznie modernizacją Bulwaru Dunikowskiego i to w bliżej nieokreślonym terminie. Aż chce się powiedzieć prezydentowi „Kończ waść wstydu oszczędź”.

A jak można bez rozgłosu i fanfar - niechaj świadczy widok nadwiślanego bulwaru w małym Włocławku. Jeszcze lat temu cztery - gdy miałem okazję być w tym mieście - straszyła tu potężna, ciemnoszara, betonowa bryła wiślanego brzegu. Miejscowi śmiali się, że tarasy te powstały z nadwyżki betonu używanego do budowy pobliskiej zapory. A dziś – szarobure tarasy są rekonstruowane jasną i gładka zaprawą betonową. Sam blisko kilometrowy bulwar to przykład pomysłowego połączenia części spacerowej, rekreacyjnej, zabawowej i sportowej w jeden spójny szlak.Za wyjątkiem małej gastronomii jest tam wszystko co potrzeba i mieszkańcom miasta i umęczonym turystom, a publiczne toalety przed którymi nie odrzuca jak przed publicznymi przenośnymi śmierdzącymi niemiłosiernie toy-toy'ami wydają się w tym miejscu luksusem na wyrost. Niczym prowadząca kuchenne rewolucje z pełną świadomością polecam spacer włocławskim bulwarem z widokiem na Wisłę i nadrzeczną część zabudowy starego Włocławka, pamiętającą jeszcze czasy Szczęsnego z „Pamiątki z celulozy”.

tekst i zdjęcia: Janusz Fąfara
#1 | Szafranek dnia 28.08.2013 19:53
Tak by mogło być w mieście był gospodarz ,który ogarniał by temat i trzymał towarzystwo wzajemnej adoracji za mordę a tak to to wszystko o kant D rozbić.Pozdrawiam wszystkich serdecznie Szafranek.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL