Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

tiktak
14.09.2020

tiktak
21.08.2020
[https://www.wody.
gov.pl/aktualnosci
/1274-wody-polskie
-uzyskaly-dofinans
owanie-na-rozwoj-o
drzanskiej-drogi-w
odnej-2][/url]

tiktak
10.08.2020

tiktak
04.08.2020
[url][/https://www
.portalmorski.pl/z
egluga/45901-jest-
projekt-uchwaly-ws
-rozbudowy-odrzans
kiej-drogi-wodnej-
na-odcinku-od-malc
zyc-do-lubiaza]

tiktak
04.08.2020
[https://www.porta
lmorski.pl/zegluga
/45876-ruszaja-rem
onty-kanalow-na-sz
laku-wielkich-jezi
or-mazurskich][/ur
l]

Motorówka, skuter czy motolotnia - nie korzystaj z nich po alkoholu, bo stracisz prawo jazdy na samochód.Drukuj

  • mkrakowiak74
  • 17.08.2013 07:05:48
  • 2726 czytań
  •  0 komentarzy
Motorówka, skuter czy motolotnia - nie korzystaj z nich po alkoholu, bo stracisz prawo jazdy na samochód.Podczas wakacji kierowcy samochodów wsiadają do pojazdów kojarzących się z wypoczynkiem. Wielu z nich zapomina, że nie tylko auta nie można prowadzić po alkoholu (od 0,2 promila). Przepisy w tym względzie są nieubłagane. Pojazdu mechanicznego nie można prowadzić po alkoholu bez względu na miejsce czy rodzaj drogi.

Co to oznacza? Kierowca poruszający się na drodze (nawet prywatnej), wodzie czy w powietrzu, jeśli korzystał z pojazdu wyposażonego w silnik - może stracić wszelkie uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Nie tylko prawo jazdy kat. A, B czy C, ale także licencję pilota, czy patent sternika motorowodnego.

Stan po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi): zakaz prowadzenia pojazdów od pół roku do 3 lat. Stan nietrzeźwości: (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi): zakaz prowadzenia pojazdów od 1 roku do 10 lat.

W zależności od stężenia alkoholu, prawo jazdy zostanie zabrane, a dokładnie orzeczony przez sąd zakaz prowadzenia wybranych lub wszystkich pojazdów nawet na 10 lat. Grozi za to także do dwóch lat więzienia i grzywna do 720 tys. zł.

Sytuacja bardziej jest skomplikowana w przypadku pojazdów niemechanicznych. Prawo jazdy może zostać odebrane, ale jeśli kierowca poruszał się po drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu. W tym przypadku prawo jazdy także może być odebrane nawet na 10 lat, grzywna sięgnąć 720 tys. zł, a kara więzienia to maksymalnie rok.

Co ciekawe, za jazdę pojazdem niemechanicznym po drodze wewnętrznej czy gruntowej, praktycznie nic nie grozi. Przy okazji warto pamiętać, że jeśli dokument uprawniający do prowadzenia pojazdów został zatrzymany na ponad rok, po okresie zakazu aby go odzyskać trzeba ponownie zdać egzamin teoretyczny i praktyczny. Jeśli kierowca posiadał cztery kategorie uprawnień np. na motocykl, samochód osobowy, ciężarowy i autobus, będzie musiał zdać każdy z czterech egzaminów.

Poruszając się pojazdami mechanicznymi, możesz stracić prawo jazdy bez względu na miejsce czy rodzaj drogi. Do pojazdów mechanicznych zalicza się: łódź napędzana silnikiem (nawet jeśli ten został wyłączony), skuter, skuter wodny, quad, motorówka, motocykl i motolotnia.

Poruszają się pojazdami niemechanicznymi, możesz stracić prawo jazdy na drodze publicznej, w strefie zamieszkanie i strefie ruchu. Do pojazdów niemechanicznych zalicza się: rower, rower wodny, szybowiec, zaprzęg i żaglówka. Uwaga! Chodnik lub pobocze przy drodze publicznej to elementy drogi publicznej, a więc także tam można stracić uprawnienia.

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL