Właśnie leci kabarecik czyli rzecz o rewitalizacji i modernizacji śródlądowych dróg wodnych w PolsceDrukuj

Właśnie leci kabarecik czyli rzecz o rewitalizacji i modernizacji śródlądowych dróg wodnych w PolsceW dniu 23 lipca 2013 r. w Ministerstwie Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej z inicjatywy Pani Minister Anny Wypych – Namiotko doszło do pierwszej próby wspólnego wypracowania stanowiska administracji rządowej w sprawie rozwoju śródlądowych dróg wodnych w Polsce. W tym celu zorganizowano seminarium, na które zaproszono wszystkich ministrów zaangażowanych pośrednio i bezpośrednio w zarządzanie gospodarką wodną. Oprócz przedstawicieli administracji rządowej zaproszono również ekspertów z firmy ECORYS oraz Pana Profesora Adama Bolta z Politechniki Gdańskiej.

Jak stwierdziła sama Pani Minister Anna Wypych – Namiotko, seminarium to zostało „wymuszone” przez Kancelarię Prezydenta RP, a dokładnie przez Pana Ministra Olgierda Dziekońskiego.

Cel był jak najbardziej słuszny, bowiem do tej pory przedstawiciele rządu wypowiadali się w kwestiach dróg wodnych zupełnie odmiennie i często sprzecznie. Niestety z wykonaniem było tak jak zwykle, czyli beznadziejnie a może nawet śmiesznie. W oparciu o relacje niektórych uczestników można pokusić się o następującą rekonstrukcję spotkania:

Gospodyni Seminarium, Pani Minister Anna Wypych – Namiotko przywitała gości, po czym ich przeprosiła i wyszła na następne spotkanie (nie było jej 1,5 godziny). Prowadzenie przejął Minister Stanisław Gawłowski i przedstawił prezentację reklamującą swoją reformę gospodarki wodnej.

Następnie głos zabrał Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej Pan Witold Sumisławski, który przedstawił następną prezentację na temat konieczności przygotowania masterplanów dotyczących dorzeczy Odry i Wisły a następnie opuścił spotkanie.

W dalszej kolejności pracownica Ministerstwa Transportu przedstawiła prezentację na temat zapisów Strategii Rozwoju Transportu, w szczególności dotyczących żeglugi śródlądowej.

W miedzyczasie zdążyła wrócić Pani Minister Anna Wypych – Namiotko, ale ulotniła się Pani z Kancelarii Prezydenta RP - która reprezentowała Pana Ministra Olgierda Dziekońskiego, będącego oczywiście na urlopie. I w ten sposób na Seminarium zabrakło w tym momencie przedstawiciela Kancelarii Prezydenta RP, głównego „sprawcy” i odbiorcy tego zamieszania.

Nastał wreszcie czas dyskusji i wypracowywania wspólnego stanowiska Rządu w sprawie przyszłości śródlądowych dróg wodnych. Jako pierwszy głos zabrał Pan Profesor, który upomniał się o dolną Wisłę. Minister Gawłowski odpowiedział w tradycyjny sposób, którego nie warto przytaczać, po czym oczywiście opuścił spotkanie.

I tym sposobem stanowisko administracji rządowej w tak „ważnej” dla Polski sprawie przyszło wypracowywać Pani Minister Annie Wypych – Namiotko, Pani Minister Katarzynie Sobierajskiej oraz zgromadzonym licznie, ale nie decyzyjnym specjalistom. I tak cud, że goście dopisali, bowiem uczestnicy zaproszenia dostali na parę dni przed terminem seminarium.

Z dyskusji trzeba przytoczyć stanowisko Pana Radcy Tadeusza Mrówczyńskiego, który stwierdził, że budowanie stopni wodnych jest sprzeczne z Ramową Dyrektywa Wodną, bowiem głównym celem tego aktu jest zachowanie ciągłości wód powierzchniowych a stopnie tą ciągłość przerywają.

Jest jeszcze jeden ważny wniosek: jeżeli Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej, tradycyjnie już zawali tzw. masterplany to Komisja Europejska zastopuje inwestycje związane w jakikolwiek sposób z wodami: nie tylko te, za które odpowiada resort środowiska. I wtedy będziemy mieli prawdziwą RENATURALIZACJĘ, co biorąc pod uwagę dotychczasowe doświadczenia jest więcej niż prawdopodobne.

Dyskusja została szybko zakończona przez Panią Minister Annę Wypych – Namiotko, która pewnie się spieszyła i - co oczywiste - nie wypracowano żadnego stanowiska. Jeżeli ktoś miał do tej pory jakieś wątpliwości dotyczące zaangażowania Rządu w problematykę śródlądowych dróg wodnych to powinien po lekturze tej „humoreski” wyzbyć się ich zupełnie.

Podaj Dalej
#1 | Apis dnia 25.07.2013 21:49
Ma ktoś jakąś maść na mrówki?
#2 | vasyld dnia 26.07.2013 08:18
Stanowiska nie wypracowano, ale chyba jest ono dobrze znane? W mojej opinii, można je streścić w krótkim, "mamy wszystko w d...". A pan minister G. to już jest profesorem czy wciąż tylko doktorat na zacnej koszalińskiej uczelni?
#3 | Tadeusz 44 dnia 26.07.2013 09:47
Maść na szczury
Idzie przez wieś komiwojażer i zachwalając najnowszy środek skutecznie zwalczający szczury woła: -
"Maść na szczury! Maść na szczury!" Podchodzi doń chłop i zainteresowany działaniem specyfiku pyta: -" Panie, ale jak to działa?" "- Bardzo prosto" - odpowiada handlarz i wyjaśnia: -"Łapiesz pan szczura, wieszasz go pan za ogon, smarujesz maścią, dwa tygodnie i szczur zdycha". Chłop słucha i drapiąc się po głowie pyta: -" To nie można go zabić od razu?" -" Wiesz pan - można tak, a można i tak" - odpowiada komiwojażer i idzie dalej, krzycząc jeszcze głośniej: -"Maść na szczury! Maść na szczury!" Smile

wg Janusza Rautszko.
#4 | darpo23 dnia 26.07.2013 10:40
jeśli ktoś miał nadzieję że takie spotkania coś wnoszą w rozwój , albo rozwiązują jakieś problemy , to ta skrócona relacja powinna go pozbawić złudzeń. Nie będzie lepiej. Pozostaną kajaki i turystyka wodna.
#5 | egonzeglarz dnia 26.07.2013 11:53
AMEN
#6 | oderman dnia 26.07.2013 12:54
Aby to nie było NA WIEKI WIEKÓW AMEN......
#7 | koj dnia 26.07.2013 13:46
Wypada tylko zapalić ['] na grobie polskich dróg wodnych
#8 | Apis dnia 26.07.2013 16:26
Oto mamy dowód na to co byłoby gdyby reforma gospodarki wodnej w proponowanym przez ministra Gawłowskiego kształcie została wprowadzona w życie: kompletny tumiwisizm i lekceważenie nie tylko głosu środowiska żeglugowego, samorządów lokalnych, klastrów i stowarzyszeń ale nawet Prezydenta RP.
#9 | Odra dnia 27.07.2013 17:26
Urząd Prezydenta RP to najwyższy Urząd w Polsce! Kancelaria Prezydenta to narzędzie tegoż Urzędu! Szanowni Państwo Ministrowie, Radcy, Doradcy i cała Społeczności Rządowa, brak Wam WIEDZY, kindersztuby albo jednego i drugiego! Nie bez znaczenia jest tematyka zwołanego Seminarium, ale jako osoba bardzo mocno związana z gospodarką wodną, a temu było poświęcone niniejsze seminarium jestem głęboko poruszona zarówno formą jak i treścią jego przebiegu. Zrobiliście Państwo z tego wydarzenia kabaret, podczas gdy jego rzeczywisty wymiar to wymiar międzynarodowy! Nie wyobrażam sobie sytuacji gdybym to ja, uczestnicząca w tego typu wydarzeniu, zaaprobowała takie zachowanie Ministrów..itp. Zabrakło reprezentacji środowisk szeroko pojętej gospodarki wodnej. Pamiętajcie Państwo, że to z naszego mandatu piastujecie swoje stanowiska! Jeżeli Państwo uznajecie, że data 23 lipca 2013r.to data związana li tylko z wakacjami, to życzę dużo słońca i myślę, że swoje biurka już posprzątaliście..NA STAŁE!
#10 | Fidelis dnia 27.07.2013 18:03
Jestem ciekaw czy te nasze komentarze , docierają do tych , jakże szanownych Panów Gawłowskich i Sumisławskich i czy poprawnie z zainteresowaniem czytają nasze wypowiedzi. Jeżeli taką posiadają wiedzę na tematy żeglugowo - transportowe, jaką prezentują w mediach to nas mają w nosie a co najgorsze to nas wodniaków - poniżają i obrażają. A MY RÓBMY SWOJE.
#11 | Wojciech Rytter dnia 14.08.2013 10:43
JAK MARNOTRAWIĆ PIENIĄDZE?Budować mola na Wiśle.Przykład? Płock.Do dziś wydano ponad 25 milionów i nic nie działa.Ponownie wydadzą kolejne miliony i też nie będzie spełniało swojej roli.Po co komu to było?Oto odpowiedż.Aby utopić kasę.A można było zbudować potrzebną marinę.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL