Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

tiktak
14.09.2020

tiktak
21.08.2020
[https://www.wody.
gov.pl/aktualnosci
/1274-wody-polskie
-uzyskaly-dofinans
owanie-na-rozwoj-o
drzanskiej-drogi-w
odnej-2][/url]

tiktak
10.08.2020

tiktak
04.08.2020
[url][/https://www
.portalmorski.pl/z
egluga/45901-jest-
projekt-uchwaly-ws
-rozbudowy-odrzans
kiej-drogi-wodnej-
na-odcinku-od-malc
zyc-do-lubiaza]

tiktak
04.08.2020
[https://www.porta
lmorski.pl/zegluga
/45876-ruszaja-rem
onty-kanalow-na-sz
laku-wielkich-jezi
or-mazurskich][/ur
l]

Żegluga śródlądowa tematem Poranka Radia WnetDrukuj

Żegluga śródlądowa tematem Poranka Radia WnetWczoraj, 16.07.2013 Radio Wnet nadawało na żywo wyjazdowy program Poranek WNET z "terenowego" studia na brzegu Odry w nowo wybudowanej Marinie w Brzegu. Program prowadził znany z Radia ZET, TVP i Polsatu dziennikarz Krzysztof Skowroński.

W dwugodzinnym programie tematem przewodnim była żegluga na Odrze a właściwie jej brak. Dyskutowano także o innych, zlikwidowanych lub w dziwny sposób sprywatyzowanych zakładach, przedsiębiorstwach czy całych gałęziach gospodarki naszego kraju. Analizowano przyczyny tego stanu a w przypadku żeglugi przypomniano całą historię przekształcenia olbrzymiego przedsiębiorstwa "Żegluga na Odrze" w dziwny twór, który tak właściwie przyłożył rękę do upadku żeglugi śródlądowej w ogóle.

Gośćmi Poranka z żeglugowej branży byli:

Kapitan Andrzej Podgórski - gospodarz nowo wybudowanej mariny w Brzegu
Janusz Fąfara - specjalista od żeglugi śródlądowej

Telefonicznie udział w dyskusji brali:

Kapitan Leszek Kiełtyka - właściciel/armator barek pływających po Odrze
Kapitan Czesław Szarek - właściciel/armator barek pływających po Odrze
Marcin Lubieniecki - właściciel prywatnej stoczni budującej barki

O problemach innych branż mówili:

Wojciech Huczyński - burmistrz Brzegu
Wojciech Komarzyński - radny Brzegu
Kazimierz Kozłowski - przewodniczący Solidarności z Brzegu
Jan Dobrzański - wiceprzewodniczący Solidarności z Brzegu
Grzegorz Matuszak - przewodniczący Solidarności kopalni węgla brunatnego w Koninie
Krzysztof Urbanek - dyrektor Zakładów Tłuszczowych Kruszwica w Brzegu
Paweł Kukiz - muzyk i działacz społeczny.
Zbigniew Karnaś - przewodniczący Solidarności Polskich MłynówKpt. Andrzej Podgórski, szef nowo wybudowanej mariny, wspominał jak kiedyś wyglądał ruch żeglugi transportowej na Odrze i jak wygląda ona dziś.

Kpt. Janusz Fąfara, specjalista od żeglugi na Odrze, opowiadał o sprzedaży przez Narodowy Fundusz Inwestycyjny państwowego przedsiębiorstwa ODRATRANS.

Kpt. Leszek Kiełtyka, armator barek pływających po Odrze, wspominał trudności związane z prywatyzacją "Żeglugi na Odrze". Były kapitan Związku Zawodowego Kotwica, wspominał jak doszło do upadku tego działu gospodarki.

Kpt. Czesław Szarek, armator barek pływających po Odrze, tłumaczył jak rozwinięta jest żegluga śródlądowa w Zachodniej Europie. Wyjaśnił dlaczego sytuacja jest skrajnie odwrotna w Polsce.

Marcin Lubieniecki, właściciel prywatnej stoczni budujące barki, streścił dlaczego ta działalność jest niezwykle korzystna.

Burmistrz Brzegu Wojciech Huczyński opowiadał o aktualnej sytuacji miasta i o problematyce współpracy między władzami samorządowymi a administracją rządową.

Wojciech Komarzyński, radny miasta Brzeg, analizował trudności z funkcjonowaniem przedsiębiorstw w Polsce na przykładzie m.in. Brzegu.

Kazimierz Kozłowski, przewodniczący Solidarności w Brzegu oraz Jan Dobrzański, wiceprzewodniczący Solidarności w Brzegu, mówili o trudnościach na lokalnym rynku pracy, zbliżającym się strajku w Warszawie oraz o zlikwidowanych zakładach pracy.

Grzegorz Matuszak, przewodniczący Solidarności Kopalni Węgla Brunatnego w Koninie, relacjonował kontrowersje związane z prywatyzacją kopalni i wykupu jej za bezcen przez Zygmunta Solorza-Żaka.

Krzysztof Urbanek, dyrektor ZTK w Brzegu, wspominał o problemach zakładu i jak funkcjonuje obecnie przedsiębiorstwo.

Zbigniew Karnaś, przewodniczący Solidarności Polskich Młynów S.A., opowiadał o upadku Polskich przedsiębiorstw i przejęciu ich przez niemiecki kapitał.

Paweł Kukiz, muzyk i działacz społeczny mieszkający w Łosiowie koło Brzegu, komentował gospodarczą sytuację okolic Brzegu i całego kraju.

Nas - jako żeglugowców - rzecz jasna najbardziej interesują te fragmenty audycji, w których wypowiadali się "nasi" - dlatego też poniżej, w zamieszczonym odtwarzaczu można odsłuchać te właśnie fragmenty.Całość audycji do posłuchania na stronie Radia Wnet

Foto. Janusz i Danuta Fąfara
#1 | Tadeusz 44 dnia 18.07.2013 11:32
Polska nie od dziś zwana jest w świecie krajem paradoksów. Tym razem widzimy bardzo pozytywny paradoks - bo któż to widział - aby kapitan żeglugi - miast pływać-buduje przystań. Z jednej strony jest mi wstyd,że to nie ja(hydrotechnik) buduję,z drugiej zaś strony oceniam tą budowlę bardzo pozytywnie,
i co najważniejsze,
z serca pogratuluję sukcesu. Robię to Andrzeju z największą przyjemnością i dokładam wierszyk,który akurat w tym momencie jest przeznaczony dla Ciebie,oraz pozostałych kapitano-hydrotechników:

Jak widać-kapitan Andrzej jest królem Brzegu,
I nie jest jakimś tam pierwszym lepszym z brzegu,
Gdy coś postanowi, a pomysłów ma wiele,
To wszystkie z mety ostro w życie wciela.


Pozdrawiam wszystkich budowniczych,a także biorących udział w audycji...sąsiad Tadeusz z Opola.
Ps
mam na swym koncie bardzo wiele wybudowanych dużych obiektów hydrotechnicznych,lecz takiej śliczniutkiej mariny nie budowałem.
Ps
do życzeń i gratulacji dołączam dawno zapomnianą piosenkę o MARINIE...HEJ...Smile

https://www.youtu...w3I9bRUCBw
#2 | Apis dnia 18.07.2013 20:42
Muszę sprostować: jestem jedynie gospodarzem brzeskiej mariny a nie jej budowniczym. Nie projektowałem też jej - a szkoda, bo zbudowano ją jakby kompletnie na złość amatorom śródlądowej przygody i nie tylko wybitny hydrotechnik ale nawet zwykły kapitan żeglugi śródlądowej zaprojektowałby lepszą.
#3 | Tadeusz 44 dnia 19.07.2013 08:57
Można by spuentować "Polacy!!! nic się nie stało!!!"- jednak także sprostuję:
W Brzegu byłem ostatnio jadąc do Ścinawy Polskiej na słynne Andrzejki,tak więc,brzeskiej mariny nie widziałem. Oceniłem to,co widać na zdjęciach,a także wysłuchałem z uwagą relacji z radiowej wizji lokalnej. Jeśli marina budzi Twoje Andrzeju wątpliwości,to nic mi nie pozostaje,jak pochwalić fotografa-bo na zdjęciach wygląda całkiem całkiem. Pozostaje mi jednak jeszcze osobiste przeprowadzenie dokładnej lustracji,aby podzielić,lub zanegować Twoje Andrzeju zastrzeżenia.
Myślę,że jak przyjadę na marinę - za pozwoleniem gospodarza,
to wówczas:
https://www.youtu...C6GIy_eaBQ

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL