Awaria jazu Januszkowice - Rada Kapitanów protestujeDrukuj

Awaria jazu Januszkowice - Rada Kapitanów protestujeW wyniku awarii Jazu Januszkowice Rada Kapitanów wystosowała do RZGW Wrocław pismo tej treści:

Według posiadanej przez Radę wiedzy – w nocy z 22 na 23 czerwca doszło do awarii na stopniu piętrzącym Januszkowie. Na skutek tej awarii doszło do gwałtownego obniżenia lustra wody powyżej tego stopnia czyli na odcinku Odry Skanalizowanej pomiędzy jazem Januszkowice a jazem Koźle. Pomiędzy tymi stopniami zlokalizowane są dwa baseny stoczniowe, przystań turystyczna oraz akwen najważniejszy – Port Koźle.

W wyniku nagłego obniżenia lustra wody o co najmniej dwa metry doszło do sparaliżowania normalnej działalności kilku podmiotów gospodarczych, kilkadziesiąt łodzi turystycznych stacjonujących w Marinie Lasoki osiadło w mule ale największe zagrożenie występuje w Porcie Koźle. Odsłonięta została konstrukcja drewniana, na której posadowiono główne nabrzeże przeładunkowe pierwszego basenu. Jeśli pale zostaną przez dłuższy czas pozbawione kontaktu z wodą dojdzie do naruszenia ich wytrzymałości co grozi katastrofalnymi skutkami.

Oddzielnym problemem jest doprowadzenie do uwięzienia na płytkich wodach lub w odciętych odnogach koryta Odry olbrzymiej ilości ryb, które ofiarnie pracownicy wymienionych podmiotów przenosili ręcznie do głębszych miejsc lecz wiele z nich nie udało się uratować.

Rada Kapitanów domaga się stanowczo szybkiego usunięcia skutków awarii na stopniu piętrzącym Januszkowice i przywrócenie w trybie bardzo pilnym właściwego poziomu wody powyżej tego stopnia. Rada ostro protestuje przeciw takiemu gospodarowaniu infrastrukturą hydrotechniczną, w wyniku którego dochodzi do niekontrolowanych zrzutów wody oraz niefrasobliwości z jaką traktuje się sprowadzenie wielorakich zagrożeń poprzez dalsze obniżenie (łącznie już o blisko trzy metry) normalnego poziomu wody na tym odcinku rzeki Odry.

Otrzymaliśmy odpowiedź następującą:

Odpowiadając na pismo z dnia 24.06.2013 r. informujemy, że od poniedziałku 24 czerwca do chwili obecnej trwają prace zmierzające do przywrócenia piętrzenia na stopniu wodnym Januszkowice. Sprawę traktujemy jako bardzo pilną, ale nie jesteśmy w stanie określić terminu usunięcia awarii.
Joanna Kwiecień - Krawczyk
#1 | Wojciech Rytter dnia 26.06.2013 05:40
Uważam,że gdyby ta pani miała awarię w domu...usunęłaby ją natychmiast.A w tym wypadku jest czas.Co tam ryby,sprzęt,inne urządzenia.Szkoda słów...
#2 | darpo23 dnia 26.06.2013 13:53
Panie Wojtku.
Awarie mają to do siebie że są niespodziewane. Gdyby ktoś mógł ją zaplanować nie byłoby problemu. Awaria to takie coś czego nie ma , dopóki się nie przydarzy. Odrobinę spokoju i cierpliwości.
#3 | Wojciech Rytter dnia 27.06.2013 02:59
Zgadzam się z Panem.Ale przyzna mi Pan rację,że jak się chce ,to prawie każdy problem można rozwiązać szybciej.W/g mnie Rada Kapitanów zajmuje słuszne stanowisko.Pozdrawiam Pana,Odrę i Burmistrza A.Kasiurę .Wojtek z Płocka.
#4 | Apis dnia 30.06.2013 07:23
Podczas konferencji 28.06 w Koźlu usłyszeliśmy od przedstawiciela stoczni Damen, że w niczym mu ten stan rzeczy nie przeszkadza, więc po co Rada Kapitanów o nich się troszczy i interweniuje...
#5 | marek56 dnia 30.06.2013 10:05
To Damenowi Odra już nie jest potrzebna ? Może się chcą "restrukturyzować" ?
#6 | Apis dnia 01.07.2013 11:05
Nie wiem, ale już na pewno nie wymienię nigdy tej nazwy w swoich publikacjach gdyż obawiam się szykan.
#7 | Apis dnia 05.07.2013 10:38
3.07 ok 14.00 usunięto awarię i postawiono jaz w Januszkowicach przywracając piętrzenie i normalny poziom wody w Koźlu. Oczywiście nie skoordynowano tego z resztą stopni wodnych i woda "uciekła" wszystkim śluzom poniżej. Do tego dołożyło się zamknięcie zbiorników (lato - żeglarze, wczasowicze, wedkarze), Miedonia ma ledwo powyżej stanów niskich i wody nie ma skąd wziąć do przywrócenia piętrzeń. Mamy więc od dziś sytuację, w której w okolicach Nowej Soli, Cigacic oraz poniżej są stany ostrzegawcze a na Górnej Odrze katastrofalnie niskie. W ciagu kilku godzin woda spada o 150 cm - potem się podnosi, znów spada.... "Gospodarka wodna" się to nazywa...

I tak wygląda (kliknij aby powiekszyć):

www.zegluga-rzeczna.pl/images/gosp_wod.jpg

Jak po takiej "Drodze Wodnej" pływać statkami?
#8 | Janusz Fafara dnia 05.07.2013 11:31
A RZGW Wrocław od 02.07.2013 wprowadziło nowy kreatywny wybieg statystyczny - otwarty szlak żeglowny z zamkniętą śluzą Opole. Gratka dla żeglugowych optymistów.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL