Gdańska firma pomaga podnieść wycieczkowiec Costa ConcordiaDrukuj

Gdańska firma pomaga podnieść wycieczkowiec Costa ConcordiaGdańska firma NED Projekt została zaangażowana do prac przy wydobywaniu olbrzymiego wycieczkowca Costa Concordia, który w styczniu ubiegłego roku zatonął na Morzu Tyrreńskim, u brzegu wyspy Giglio we Włoszech.

Wyspa Giglio, gdzie leży Concordia, straciła status perły krajobrazu Toskanii i stała się celem "turystyki wrakowej". Wciąż przekładane podniesienie statku i jego usunięcie ruszyło na początku roku i jest największą i najtrudniejszą operacją w historii żeglugi. Koszt: ok. 300 mln euro. Do podniesienia wraku zatrudniono włosko-amerykańskie konsorcjum Titan-Micoperi, ono z kolei zatrudniło firmę z Gdańska. To jedyny polski przedstawiciel biorący udział w projekcie.

- Zajmujemy się koordynacją prac innych wykonawców oraz dostarczaniem kompleksowych analiz, ze szczególnym podkreśleniem symulacji dynamiki unikalnego procesu podniesienia wraku statku pasażerskiego z dna morza - mówi Piotr Bilon, prezes NED Projekt.

Katastrofą kilkupiętrowego wycieczkowca o długości 290 metrów z około 3200 pasażerami i liczącą 1000 osób załogą, wciąż żyją całe Włochy. Niemal każdy dzień przynosi kolejne szczegóły, zapisy rozmów telefonicznych kapitana Francesco Schettino i nagrań dokonywanych przez pasażerów. Z całości wyłania się obraz niefrasobliwości, serii błędów i łamania przepisów oraz całkowitego chaosu i niekompetencji załogi.

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL