Królewski flis na WiśleDrukuj

Królewski flis na WiśleBadają czystość wód, z końcem maja przywiozą wielicką sól do Gdańska, kręcą film dokumentalny, a nade wszystko, chcą by rok 2017 był "rokiem Wisły" i by cała rzeka została przystosowana do żeglugi.

"Wiślani pasjonaci" - tak najkrócej można scharakteryzować uczestników ósmego Królewskiego Flisu na Wiśle, od dwóch tygodni płynących niewielką łodzią w kierunku Gdańska, gdzie dotrzeć planują 28 maja. Oprócz podziwiania krajobrazów ich misja związana jest m.in. z tworzeniem wiślanego szlaku zabytków sztuki, Szlaku Kulturowego "Wisła Dusza Polski" pod patronatem Narodowego Centrum Kultury i National Geographic, prowadzeniem historycznych kwerend Szlaku Mennonitów, ale też badaniem stopnia zasolenia i projektem budowy galara krakowskiego.

Właśnie repliką galara - dawnej rzecznej łodzi wiosłowej obsługiwanej przez 6-8 flisaków, uczestnicy flisu płyną do Gdańska, gdzie dotrzeć chcą 28 maja.

- W sobotę minęliśmy Warszawę. Można powiedzieć, że korzystamy z "prawa człowieka w podróży" - gdy prosimy na przykład o podwózkę do sklepu by uzupełnić zapasy, najpierw kierowcy patrzą na nas krzywo, ale po chwili - kiedy uzmysłowią sobie "przecież oni przepływają calutką Polskę" od razu stają się niesamowicie życzliwi - relacjonuje Jarosław Kałuża, organizator flisu. Podkreśla też, że tegoroczny spływ na pogodę narzekać nie mógł. - Jedyną tragedią jaka nas spotkała było rozlanie pełniutkiego garnka kapuśniaku - śmieje się flisak.

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL