Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

tiktak
14.09.2020

tiktak
21.08.2020
[https://www.wody.
gov.pl/aktualnosci
/1274-wody-polskie
-uzyskaly-dofinans
owanie-na-rozwoj-o
drzanskiej-drogi-w
odnej-2][/url]

tiktak
10.08.2020

tiktak
04.08.2020
[url][/https://www
.portalmorski.pl/z
egluga/45901-jest-
projekt-uchwaly-ws
-rozbudowy-odrzans
kiej-drogi-wodnej-
na-odcinku-od-malc
zyc-do-lubiaza]

tiktak
04.08.2020
[https://www.porta
lmorski.pl/zegluga
/45876-ruszaja-rem
onty-kanalow-na-sz
laku-wielkich-jezi
or-mazurskich][/ur
l]

Gospodarkę wodną należy traktować komplementarnieDrukuj

  • mkrakowiak74
  • 22.05.2013 00:00:00
  • 1993 czytań
  •  3 komentarze
Gospodarkę wodną należy traktować komplementarnieCzy zmiany zawarte w projekcie nowego Prawa wodnego są pożyteczne i co powinno się w nim znaleźć, aby środki przeznaczane na gospodarkę wodną nie były marnowane? Projekt ustawy analizuje dla portal "RynekInfrastruktury.pl" dr Jan Pyś, kpt. żegl. śródl., dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu.

Jest wiele przyczyn dla, których gospodarka wodna wymaga zmian. Wynikają one m.in. ze skutków przystąpienia Polski do UE i obowiązku implementacji unijnego prawodawstwa w tym dyrektywy wodnej, przepisów dotyczących zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, zwiększenia udziału wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, obowiązku przerzucenia części ładunków na transport ekologiczny.

Podstawowym problemem zarządzania są środki umożliwiające finansowanie utrzymania i modernizację dorzecza. Można powtórzyć, że dyrektywa wodna wprowadza zasadę zwrotu kosztów za usługi wodne i z tego powodu gospodarka wodna może przynieść znaczne dochody. Podstawowym bogactwem jest tu woda. Oprócz wody ważnym bogactwem gospodarki wodnej są usługi wodne takie jak: ochrona przed powodzią, transport rzeczny, hydroenergetyka, rekreacja na i przy wodzie, rybołówstwo, pozyskiwanie kruszywa.

Szacunkowe dochody gospodarki wodnej można wyliczyć chociażby z rocznego zapotrzebowania w wodę, czy z niektórych usług wodnych. Roczne zużycie wody w Polsce sięga 12 mld m3, tyle samo zrzuca się do rzek ścieków. 150 mln t to zapotrzebowanie w kraju na kruszywa. Zasoby hydroenergetyczne Polski szacuje się na 13,7 TWh. Do tego dochodzą opłaty za transport rzeczny, wodne opłaty środowiskowe. Wachlarz usług wodnych może być powiększany np. o: opłaty portowe, opłaty postojowe, opłaty za korzystanie z infrastruktury (gaz, woda, energia elektryczna, zdawanie ścieków), dzierżawa terenów, uprawy rolne na polderach (terenach zalewowych).

cały artykuł: rynekinfrastruktury.pl
#1 | vasyld dnia 29.05.2013 01:27
Gospodarka wodna jaka jest, każdy widzi. Jaka powinna być? To zdaje się wiedzą wszyscy oprócz rządzących i co niektórych pseudo ekologów. Z tym co mówi kpt. Pyś nie można się nie zgodzić. Kolejny, rozsądny głos w dyskusji na temat gospodarki wodnej, znalazłem we wpisie Stefana Bartkowskiego http://studioopin...st-bredni/ Zastanawia mnie tylko, czy takie opinie trafią kiedykolwiek do ludzi odpowiedzialnych z polską gospodarkę wodną.
#2 | marek56 dnia 29.05.2013 18:18
Przeczytałem ten wpis Stefana Bratkowskiego niemal "jednym tchem". Muszę przyznać, że od tej strony red. Bratkowskiego nie znałem. Artykuł jest świetny. Jaka szkoda, że ci, którzy rządzą gospodarką wodną i nie tylko wodną tego nie czytają (tego jestem pewien - mają inne arcyważne zajęcia), a nawet jeżeli przez przypadek przeczytają to i tak nic sobie z tego nie robią. Jak sprawić, żeby te "osły" przejrzały na oczy ? Ilu takich Stefanów Bratkowskich jeszcze trzeba ?
#3 | Fidelis dnia 29.05.2013 20:57
Koledzy i koleżanki ,urzytkownicy naszego portalu,okazuje się iż nasze nawoływania do zadbania o nasze rzeki i ich regulacje, z których nasze cywilizowane państwo, mogło by czerpać a póki co nie czerpie korzyści tak transportowych, energetycznych,rekraacyjnych,utrzymywanie wód gruntowych itp, skutkuje w naszym społeczeństwie. Przykład dał znany publicysta Pan Stefan Bratkowski,który w swoim wywodzie http:/ /studioopin....st-bredni/ na temat gospodarki wodnej używa argumentów nie do odrzucenia. Tak więc znajdujemy ludzi myślących i wspierających nas w naszych tyradach do jaśnie nam panujących.Kropla drąży skałę.Bo woda to żródło naszego życia.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [1 głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL