Dzieci z odrzańskich domówDrukuj

Dzieci z odrzańskich domówZ okazji zbliżającego się Dnia Dziecka chciałbym zaprosić do wrocławskiego Klubu Muzyki i Literatury na wystawę unikalnych fotografii z rodzinnych albumów poświęconą tajemnicy dzieciństwa spędzonego na Odrze. Głównym celem tej wystawy jest zwrócenie uwagi zarówno na starą amatorską fotografię jako źródło mówiące o przeszłości jak i obiekt jej zainteresowania — dzieci. Ich wygląd, uczesanie, ubranie, które zmienia się, podobnie jak poza, w jakiej dzieciaki zostały uchwycone na zdjęciach.

27 maja szykuje się więc w znakomitym miejscu wspaniały wieczór - oprawiony muzycznie przez Barbarę Rejkowicz, uczennicę Społecznej Szkoły Muzycznej w Świdnicy w klasie doktora Łukasza Jungowskiego - a do tego niesamowite fotografie przedstawiające postacie "Dzieci Odry", gdyż tak je można nazwać. Szczegóły na plakacie obok (kliknij aby powiększyć).

Fotografie autorstwa m. in. mistrza w uwiecznianiu żeglugowych klimatów na błonie fotograficznej ś. p. komandora Mieczysława Wróblewskiego wypożyczone zostały z albumów rodzinnych. Odsłaniają zupełnie nieznany obraz dzieciństwa synów i córek szyprów i kapitanów statków rzecznych w scenerii rzeki i portów z lat 50 i 60.

Wystawa zatytułowana "Dzieci z "domów" na Odrze" jest ikonografią zwykłego dnia na pokładach statków, na kilku metrach kwadratowych gdzie wolno było dzieciom przebywać.

Wernisaż wystawy odbędzie się przede wszystkim dzięki życzliwości i ogromnemu wsparciu dyrektora tej placówki Ryszarda Sławczyńskiego, absolwenta TŻŚ rocznik 1983, którego zapał w tym przedsięwzięciu wspomógł mój pomysł oraz dzięki udostępnieniu fotografii z rodzinnych albumów przez Elwirę Kempinską, Zbyszka Dembskiego, Irka Hinzego i tych mi najbliższych – rodziny Florynów.

Serdecznie zapraszam.
Janusz Fąfara
#1 | koj dnia 23.05.2013 12:55
Niesamowite jest to zdjęcie. Dziś rodzice tych dzieci zostaliby pozbawieni praw rodzicielskich, a dzieci poszłyby do rodzin zastępczych. Państwu zależy na wychodowaniu sobie bezwolnych obywateli, którzy uciekają sią pod jego opiekę.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [1 głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL