Tęgoborze wzbogaci się o plaże, port dla łodzi i slipDrukuj

Tęgoborze wzbogaci się o plaże, port dla łodzi i slipWieś Tęgoborze wzbogaci się o plaże, port dla łodzi i parkingi. Powstają na Jeziorze Rożnowskim, nieopodal drogi Nowy Sącz - Kraków.

Wieś, niegdyś atrakcyjna turystycznie, całkowicie zatraciła ten charakter. Teren, gdzie biwakowali turyści, zamienił się w grzęzawisko porośnięte szuwarami i będące wylęganią komarów. Brakowało terenów do zagospodarowania pod rekreację nad jeziorem. Program rekultywacji zbiornika finansuje Unia Europejska. Tylko 15 procent wydatków ponosi gmina.

Piotr Litwiński, wiceprzewodniczący Rady Gminy Łososina Dolna, mieszka w Tęgoborzu. Z satysfakcją informuje, że poza trawiastymi plażami w miejscowości powstanie duży parking i slip, czyli pochylnia do spuszczania łodzi na wodę.

- Rekultywacja obejmuje nie tylko Jezioro Rożnowskie, ale także Czchowskie. W pierwszym zbiorniku prace trwają w Tęgoborzu i Bartkowej. W drugiej z tych miejscowości pozyskujemy cztery hektary ziemi i umacniamy brzegi zbiornika i wpływających do niego potoków. Budujemy też przystań umożliwiającą spuszczanie łodzi na wodę. To zadanie jest bardzo kosztowne. Pochłonie w sumie 16,5 miliona złotych. Na Jeziorze Czchowskim trwają jeszcze prace od przystani promu w kierunku zapory w Czchowie i Witowic - mówi Stanisław Golonka, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin Jeziora Rożnowskiego.

Inicjatorem rekultywacji jeziora był Zygmunt Paruch, były członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego. Wielkimi rzecznikami przywrócenia zbiornikowi turystycznych funkcji byli i są marszałkowie Małopolski.

Całość artykułu: gazetakrakowska.pl
#1 | koj dnia 14.05.2013 15:56
A mnie się marzy śluza dla statków na zaporze w Rożnowie i druga śluza na zaporze w Czchowie. Fajnie byłoby pływać z przystani z Nowego Sącza do Czchowa...ups może lepiej nic nie będę pisał, bo mnie jeszcze w to ubiorąWink
#2 | marek56 dnia 14.05.2013 20:07
Nudzi Ci się ? Grin Pomarzyć dobra rzecz. Ale tego to się już nie da zrobić. Z Czchowa w dół to jeszcze by się dało. Trzeba by tylko zrobić kaskadę stopni. Do Tarnowa (ujścia Białej) z 5 może by starczyło. Dalej do Wisły też jakoś by poszło Smile Gorzej z wyjściem z rożnowskiego. Za wysoko. Trzeba by się obniżyć prawie 30m i do tego przekopać tunel. Kurcze, sam dałem się wpuścić w te marzenia. A kyszWink
#3 | 38 dnia 14.05.2013 21:15
Na otrzeźwienie proponuję kufel zimnego żywca... Smile
#4 | Seehund dnia 14.05.2013 21:38
Dobrze schłodzone, pszeniczne , z powiewem Renu, też może pomóc...
#5 | Apis dnia 14.05.2013 21:52
No, wysącz! (Nowy Sącz) Smile
#6 | marek56 dnia 14.05.2013 22:01

Cytaj

kufel zimnego żywca...

Cytaj

Dobrze schłodzone, pszeniczne...

O, to, to, to...
A po dobrym browarku i w odpowiedniej ilości to dopiero są marzenia Smile. Senne też !GrinGrinGrin

Cytaj

No, wysącz! (Nowy Sącz)

a Stary Sącz ? - poprawnie powinno być: ojcze, pij przez słomkę Smile
#7 | Seehund dnia 14.05.2013 22:23
Nie jest dobrze . Mój kufel chce mi dno pokazać, ale jeszcze go dzisiaj zaskoczę. Pozdrawiam, z Renu, Kapitana i załogę.
#8 | koj dnia 15.05.2013 09:28
Nie napisałem, że śluza ma być dla statków pasażerskich i turystycznych. Może też być i pochylnia zwłaszcza na wyjściu z Rożnowa. Pochylnia z 30 m spadem - i już mamy atrakcję turystyczną. Tak samo można zrobić i na wyjściu z Czchowa.
I wtedy nie widzę powodów by nie napić się browarka na burcie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL