Gawłowski: Wykorzystanie naszej Wisły może być różneDrukuj

Gawłowski: Wykorzystanie naszej Wisły może być różneJak, chroniąc wodę i środowisko naturalne, doprowadzić do uregulowania Wisły, aby była rzeką żeglowną i zarazem nie zagrażała wylewami powodziowymi, leżącemu nad nią rozległemu obszarowi kraju?

Jako sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, bezpośrednio odpowiadam za gospodarkę wodną. Zatem mam świadomość, że wykorzystanie Wisły może być różne. Z jednej strony jest ona źródłem wody służącej zaopatrzeniu ludności, rolnictwa, przemysłu i energetyki, a z drugiej - będąc drogą wodną - mogłaby umożliwiać transport towarów i przewozy pasażerskie oraz rozwój turystyki wodnej. Toteż nie brakuje głosów, przemawiających za spiętrzaniem i udrożnieniem Wisły, żeby była żeglowna, podobnie jak inne rzeki europejskie.

Jednocześnie istotna pozostaje ochrona środowiska naturalnego, mająca swoich zwolenników. Z zasobów ryb w rzece korzystają rybacy i wędkarze. Pogodzenie tak różnych interesów byłoby niezmiernie trudne. Stąd trzeba by znaleźć rozwiązania kompromisowe, godzące różne stanowiska. Zagospodarowanie Wisły powinno wiązać się jednak z ochroną walorów przyrodniczych, jakie posiada ta ostatnia duża, dzika rzeka w Europie. Należy także brać pod uwagę jej znaczenia w systemie zaopatrzenia sporej części kraju w wodę.

Cały tekst: dziennikbaltycki.pl
#1 | Apis dnia 10.05.2013 19:43

Cytaj

ostatnia duża, dzika rzeka w Europie

Ile razy czytam ten wyświechtany i nieprawdziwy argument - tyle razy mam odruch wymiotny... Powiem jedynie, iż ktoś, kto nie wie, że Wisła już była rzeką uregulowaną - nie powinien zajmować się gospodarką wodną, bo to obciach...
#2 | marek56 dnia 10.05.2013 21:46
Może będę nudny ale powtórzę kolejny raz: NALEŻY ODSUNĄĆ MINISTERSTWO ŚRODOWISKA OD GOSPODAROWANIA RZEKAMI, które są drogami wodnymi ! Tych bzdur, które wygłasza pan Gawłowski nie da się już czytać i słuchać.
#3 | Seehund dnia 10.05.2013 22:01
Dowiedziałem się , że z Wisłą i dla Wisły nie można nic zrobić, gdyż istnieje potężne lobby rybaków i wędkarzy korzystających z zasobów ryb w rzece. Pierwsi, zapewne, swoją przedsiębiorczością ratują budżet narodowy, a drudzy ratują trwałość swoich rodzin, kojąc swoje nerwy wielogodzinnym wpatrywaniem się w spławik.
#4 | vasyld dnia 11.05.2013 09:54
Może w końcu ministerstwo środowiska, uzna że Polska to ostatni tak duży, dziki kraj w Europie? Będzie można całe państwo włączyć do obszaru Natura2000, wędkarze będą łowić, myśliwi polować, ornitolodzy bawić się ptaszkami ( czy co oni tam robią ), a my przestaniemy się łudzić, że jeszcze coś uda się zmienić w gospodarce wodnej kraju. Cholera, popsuł mi Pan, Panie Gawłowski, początek weekendu :/
#5 | Szafranek dnia 11.05.2013 12:05
Też zacznę od morza, ale przez "ż" w związku z ciągłymi opadami i podnoszącymi się stanami wód,może by ministerstwo środowiska poprosiło ministerstwo transportu o postawieniu radarów drogowych nad rzekami,i jak te przekroczą dozwoloną prędkość to ukarać je mandatami najlepiej poselskimi co????? Pozdrawiam serdecznie Szafranek.
#6 | Fidelis dnia 11.05.2013 12:49
Nie sposób słuchać sekretarza stanu,który obraża mnie i drażni i na pewno wielu z nas twierdząc że ,,Wisła to dzika" rzeka".Panie Gawłowski za kilka dni, zapraszam do lektury mojej skromnej książki ,,Rzeka mojego życia",w rozdziale Czy Wisła jest dziką rzeką znajdzie Pan wiele argumentów, że Wisła NIE jest dziką rzeką a tylko dziczeje na niektórych jej odcinkach - pod patronatem pańskich rządów.Nie wiem i nie mam już słów na podobne ignoranctwo ze strony przedstawicieli, tego wszech wiedzącego i wysoce cywilizowanego rządu.
#7 | Andrzej Patro dnia 11.05.2013 14:08
Podobnie jak Apis jak czytam te bzdury na temat Wisły mam odruch wymiotny. Bardzo proszę pana Gawłowskiego, aby zastanowił się nad tym co mówi. Przypuszczam, że pan Wisły jako szlaku żeglownego nie zna, a jeśli pan nie zna proszę się nie wypowiadać na ten temat publicznie.
#8 | Szafranek dnia 11.05.2013 14:58
Dziczeje nam rząd coraz bardziej,ale jak zostawią tak zarośnięte brzegi naszych rzek,to nie tylko powódź ich przepędzi,ale i busz pochłonie.Nie ma się czym przejmować lepiej już było teraz trzeba kilku pokoleń że by móc odbudować to co zostało zniszczone przez niedbalstwo,brak pieniędzy i nie kompetentnych ministrów,my róbmy swoje.Pozdrawiam serdecznie Szafranek.
#9 | zok3 dnia 11.05.2013 23:17
Panie Gawłowski.Zanim zabierze się głos to trzeba wiedziec o czym sie mówi.Czy Wisła płynie na ksieżycu?Od dawna rzeka była wykorzystywana w sposób o którym się mówi cały czas.Zamiast ;dawać plame;to uprzejmie prosze nie opowiadac bzdur.
#10 | 2494 dnia 12.05.2013 06:41
DAR -205 kolego Smile
http://www.zsm.da...
#11 | Andrzej Patro dnia 12.05.2013 08:39
Ignorant i niezorientowany w temacie Wisły pan Gawłowski uśmiecha się na tym zdjęciu. Ja też bym się uśmiechał, gdybym miał jego pensje za nic nierobienie.
#12 | zok3 dnia 12.05.2013 15:53
Faktycznie.Wszystko i wszystkich można róznie Wykolrzystać.Wisłę Też.Może P Gawłowski opuscił by ciepły fotel i trochę na śródladziu się pomoczył?Moze wtedy wnioski były by inne.DAR.... był a praca na jednostkach pływajacych Wisłą to loteria,będzie dziurka? albo nie?
#13 | zbyszek1 dnia 12.05.2013 18:45
Ten facet chyba nie bardzo wie o czym mówi. Były takie czasy kiedy na Wiśle była żegluga, w jej wodach pływały nawet jesiotry, a wkoło latało dużo ptactwa. Obecnie prawie nie ma żeglugi, ptaków coraz mniej, a złowiona ryba śmierdzi. Może dlatego, że wtedy nie było ekologów ?
#14 | 2494 dnia 13.05.2013 07:56
to miałeś dobre układy jak w 79 zaczynałeś pływanie kolego też cię pozdrawiam stopy wody pod kilem ale ja w 1979 zostałem zabrany przez rodziców z tego pięknego kraju wiesz PRL nie każdego lubił Smile wróciliśmy dopiero w latach 2000. ( niestety ) a czasami wtrącał do kryminału . Ale że pan minister taki wieracha morski to nie wiedzałem .
rozumiem TRM Darłowo . Pozdrawiam serdecznie.
Ale jedno jest naj żeby wkońcu coś ruszyło z tą żegluga śródlądową bo tylko wstyd i hańba . Ale to chyba tylko ślepe wołanie o pomoc .
Szkoda
#15 | 2494 dnia 13.05.2013 15:28
Kolego jacekzajac kawał historii wymieniłeś Smile Polskiej żeglugi chylę przed tobą czoło bo marki które wymieniłeś to kuźnia osobowości marynarskich lecz Smile nie był bym sobą gdybym do twoich wspomnień dołączył swoje bo zapomniałes o jeszcze jednym przedsiębiorstwie które istnieje i ma się całkiem świetnie . Mowa oczywiście o
PRO - polskie ratownictwo okrętowe po przekształceniach w 2002 wyodrębnino MSPiR Morską śłużbe poszukiwania i ratownictwa . ale PRO ma się całkiem dobrze Smile i jest polskim Smile drógim Smile Pozdrawiam serdecznie . a MSPR to jak pewnie sam wiesz 1500-1900 PLN za A/B (chyba że jakies zmiany nastapiły) , Oficerka nie co lepiej ale szłu nie ma . wkońcu budrzetówka Smile Pozdro z Warszawki Rz. Wisły km. 520-530
#16 | Apis dnia 13.05.2013 22:04
Panowie @jacekzajac i @taki jeden na stu: co to ma wspólnego z newsem o wykorzystaniu Wisły? Na pogaduchy zapraszam na forum albo na PW.
#17 | Wojciech Rytter dnia 14.05.2013 14:37
Proszę Państwa....sukces.Widziałem dziś na własne oczy jak Retman 7 szedł w dół z barką w Płocku między mostami.Szkoda,że nie miałem aparatu.To historyczne i unikalne zdarzenie.Może wreszcie coś się bujnie na wodzie.Ale na pewno nie z inicjatywy Gawłowskiego.Serce się raduje na widok nawet tak skromnego zestawu.Obym częściej mógł podziwiać takie widoki.Pozdrawiam z Płocka.
#18 | IRENKA dnia 14.05.2013 16:23
Pan Gawłowski Wisłę widuje zapewne tylko z okien służbowej "fury"więc wydaje mu się dzika.
Pozdrawiam,Stefan K. Szczecin
#19 | waldo dnia 21.05.2013 19:29
Czytam, słucham różnych wypowiedzi na temat naszych rzek, i czasami diabli mnie biorą. Czemu tylko się radzi, marnuje pieniądze na różne opracowania i nic z tego nie wynika. Planuje się budowę elektrowni atomowej – pochłonie to olbrzymie pieniądze, czy nie lepiej te fundusze przeznaczyć właśnie na Wisłę. Budowa elektrowni atomowej nie zabezpieczy nam bezpieczeństwa energetycznego, choćby tylko dlatego że nie posiadamy do niej paliwa. Dzisiaj w czasach wielkiego nacisku na energię odnawialną, właśnie Wisła może dostarczyć potrzebnej energii. Budowa kaskady dolnej Wisły da porównywalną ilość energii co atomówka. Ponadto udrożni korytarz transportowy o trudnych dziś do przecenienia walorach, zapewni bezpieczeństwo przeciw powodziowe, ureguluje stosunki wodne, zapewni wodę dla ludności.
Badania wyraźnie pokazały że zbiornik Włocławski nie zdegradował życia biologicznego, a wręcz przeciwnie, przyczynił się do jego rozwoju. Po prostu dużo więcej plusów niż minusów, ale jakaś dziwna przypadłość dopada naszych polityków gdy tylko wejdą na warszawskie salony przestają widzieć rzeczy oczywiste.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL