Odra rzeką ściemyDrukuj

Odra rzeką ściemyW kwietniu 2011 r. uczestniczyliśmy we wspólnym posiedzeniu Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska z Komisją Rozwoju Gospodarczego, Promocji i Współpracy z Zagranicą oraz Komisji Rolnictwa i Promocji Powiatu Kędzierzyńsko – Kozielskiego. W spotkaniu wzięli udział parlamentarzyści, zarówno śląscy i opolscy starający się o reelekcję w jesiennych wyborach parlamentarnych.

Padły wtedy zapewnienia o pełnej trosce posłów naszych ziem odnośnie Odry, jej zabezpieczenia przeciwpowodziowego oraz żeglugi. Wspomniano o Polsko-Czeskiej Grupie Parlamentarnej i zagadnieniom przez nią podejmowanym. Oprócz tej, jakże istotnej z punktu widzenia Odry grupy (źródliska Odry mieszczą się na terenie Republiki Czeskiej) istnieje coś takiego jak Parlamentarny Zespół Przyjaciół Odry - gromadzący naszych przedstawicieli zatroskanych rzekę przepływającą przez nie tylko nasze województwo.

Postanowiliśmy dokładniej się przyjrzeć czym zajmują się obie grupy. Ku naszemu zdziwieniu w epoce powszechnej cyfryzacji informacje na temat Polsko-Czeskiej Grupie Parlamentarnej z trudem można znaleźć TUTAJ a o Parlamentarnym Zespole Przyjaciół Odry TUTAJ.

Nie da się ukryć, że wiedzy o tym czym zajmują się obydwie grupy jest na lekarstwo. Nie da się również na podstawie tych szczątkowych informacji zweryfikować czy „prawdy objawione” przez parlamentarzystów na temat ich zaangażowania w sprawy transportu czy ochrony przeciwpowodziowej są zgodne z prawdą. W związku z tym postanowiliśmy poprosić Sejm RP o udostępnienie informacji na temat ich funkcjonowania oraz przede wszystkim protokołów posiedzeń obydwu grup. Oto odpowiedzi:

Polsko-Czeska Grupa Parlamentarna

1. Działająca w VII kadencji Sejmu RP, Polsko-Czeska Grupa Parlamentarna jest jedną z kilkudziesięciu grup bilateralnych działających w Sejmie w ramach współpracy międzynarodowej polskiego parlamentu. Powstała w ramach Unii Międzyparlamentarnej (IPU). Celem działania grup bilateralnych, a w tym przypadku Polsko-Czeskiej Grupy Parlamentarnej jest nawiązywanie, podtrzymywanie i rozwijanie relacji międzyparlamentarnych z Parlamentem Republiki Czeskiej. Grupę tworzą posłowie i senatorowie Rzeczypospolitej Polskiej, którzy wyrazili akces do pracy w Grupie i stanowią grupę, zainteresowaną problemem stosunków polsko-czeskich. Obrady Grupy nie są protokołowane.

2. W obecnej kadencji Polsko-Czeska Grupa Parlamentarna odbyła 7 spotkań. Podczas spotkań omawiane są przede wszystkim kwestie dotyczące wydarzeń politycznych w Czechach. Regularnie organizowanie są spotkania z przedstawicielami Departamentu Polityki Europejskiej MSZ oraz z Ambasadą Republiki Czeskiej w Warszawie. Ponadto członkowie Grupy biorą udział w szeregu inicjatyw kulturalnych, promujących polską kulturę w Republice Czeskiej oraz czeską w Polsce (wystawy, imprezy kulturalne itp.)

Parlamentarny Zespół Przyjaciół Odry

Regulamin jest dostępny na stronie Zespołu ( Link ), posiedzenia Zespołu nie są protokołowane.

Jak widać praca posła i posłanki może i jest ciężka, ale - jak widać - nic nam do tego. Następnym razem, kiedy parlamentarzysta powie jak ciężko pracuje nad jakimś tematem warto zapytać o dowód takiego twierdzenia.

 
316
<
#1 | Kongregacja dnia 07.05.2013 20:59
Dotyczy zespołu parlamentarnego ds.Odry, przypominam,
na pewno niektórzy z deklarujacych pracę w zespole będą chcieli kandydować do Parlamentu Europejskiego- może niech od razu zapomną o naszych głosach!!!
1348
<
#2 | IRENKA dnia 08.05.2013 19:01
Chodziło przecież o głosy a nie o SPRAWĘ

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?


Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL