Wzmocnią wały w odrzańskie w rejonie BrzeguDrukuj

Wzmocnią wały w odrzańskie w rejonie BrzeguOdra po raz ostatni dała się we znaki w 2010 roku, kiedy mieszkańcy Lipek, Brzeziny, Prędocina czy Zwanowic przez wiele dni drżeli o swój dobytek. Mniej szczęścia mieli brzeżanie z dzielnicy Rataje i ulic na wyspie (między Odrą i kanałem żeglugowym - przp. red. ŻŚ), które rzeka zalała. Gdyby taka sama woda przyszła w tym roku, byłoby, niestety, bardzo podobnie, choć mieszkańcy Brzeziny, Lipek i innych wsi z gminy Skarbimierz mogą czuć się coraz pewniej.

W 2011 roku Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych naprawił przerwany wał na polderze pod Brzeziną, przed rokiem przeprowadził konserwację wałów i remont upustu z polderu w Zwanowicach, teraz zapowiada kolejne prace.

- Prawdopodobnie będą pieniądze na wzmocnienie wału biegnącego wzdłuż Odry na wysokości Lipek - mówi Krzysztof Cytkowicz, kierownik brzeskiego oddziału WZMiUW.

W dwóch miejscach, łącznie na odcinku jednego kilometra, specjalna maszyna miałaby umieścić w wale przesłonę zapobiegającą przesiąkaniu wody. Polega to na jednoczesnym wycinaniu szczeliny i wypełnianiu jej specjalną mieszanką bentonitu z cementem. Wewnątrz ziemnego wału powstaje w ten sposób ściana o szerokości 30 cm i głębokości nawet kilku metrów.

- Takie zabezpieczenie sprawdza się szczególnie podczas długiego okresu naporu wody - jak w 2010 roku - kiedy wał zaczyna pęcznieć i wzrasta prawdopodobieństwo przesiąkania - podkreśla Krzysztof Cytkowicz. WZMiUW chce też wał wyprofilować, bo miejscami pozapadał się i teraz "faluje”. Umocnienia mają już ponad 100 lat i w najsłabszych miejscach są nawet o 60-70 centymetrów niższe niż na innych odcinkach.

- Gdyby to wszystko udało się zrealizować, to spalibyśmy spokojniej - mówi Robert Duś, rolnik z Lipek i jednocześnie gminny radny. - Szczególnie ważny jest fragment koło zakola w pobliżu jazu, gdzie woda wybrała ziemię i ciągle podmywa wał. Ja jednak troszkę sceptycznie podchodzę do tych zapowiedzi - będzie super, jeśli to wszystko uda się zrobić. Ale jak będzie - czas pokaże.

Ubiegłoroczny zakres robót przeprowadzonych w powiecie brzeskim na mniejszych rzekach i rzeczkach pokazuje, że pieniędzy na zapobieganie wylewaniu wody jest nieco więcej niż we wcześniejszych latach. Dzięki temu melioranci przeprowadzili konserwację wałów na całej długości prawego brzegu Odry, a także, na różnych odcinkach takich rzeczek jak Stara Struga, Brzezinka, Smortawa, Kościelna, Śmieszka czy Struga Grodkowska.

- W tym roku też mamy ambitne plany, a sprzyja nam fakt, że wykonawcy mają mało pracy i uzyskiwane w przetargach ceny są dla nas bardzo korzystne - dodaje Cytkowicz. - Trzeba jednak pamiętać, że woda to żywioł, który jest nieprzewidywalny. I możemy sobie planować, a przyjdzie duża woda i te wszystkie plany mogą wziąć w łeb.

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL