Bałtyk - Morze Czarne lecz nie tylko Odra - DunajDrukuj

Bałtyk - Morze Czarne lecz nie tylko Odra - DunajW roku 1759 wyszedł ze Lwowa projekt połączenia Morza Czarnego z Bałtykiem przez wybudowanie kanału między Dniestrem a Bugiem. Pierwszy projekt połączenia został uchwalony przez Sejm Polski w roku 1767 (kanał na liniach Dniestru, Bugu, Sanu), ale nie został zrealizowany. Po pierwszym rozbiorze Polski, w roku 1772, Rząd Austriacki podjął tę myśl. Przeprowadzano badania i analizy aby uregulować i uspławnić Dniestr.

Wydział Krajowy zwrócił uwagę Sejmu na poruszoną wnioskami posłów Jana hr. Stadnickiego (1880 r.) i Tadeusza Rutowskiego (1893 r.) sprawę budowy dróg wodnych. Izba posłów Rady Państwa uchwaliła rezolucję do Rządu w sprawie budowy kanałów żeglownych łączących Dunaj z Odrą, ewentualnie z Łabą i Wisłą.

Sejm, który Uchwałą z dnia 13 lutego 1894 r. przyjął do wiadomości sprawozdanie Wydziału Krajowego z dnia 12.01.1894 r. z rezultatów osiągniętych przy wykonanych publicznych robotach melioracyjnych, zatwierdził proponowany program regulacji wód: co do rzek granicznych i rozszerzenia opieki państwa na dalsze przestrzenie rzek spławnych, co do regulacji rzek karpackich, co do publicznych przedsiębiorstw melioracyjnych i przyjął rezolucję w sprawie budowy kanałów spławnych Odra–Wisła–San–Dniestr. Rząd austriacki uwzględnił w większości powyższy program, przy energicznym poparciu postulatów przez Koło Polskie w Wiedniu, jednak w realizowaniu ich była długoletnia zwłoka.

Historię tego niezwykle interesującego projektu opisał obecny dyrektor RZGW Kraków Wojciech Bosak i wyraził zgodę na opublikowanie opracowania na naszych łamach. Artykuł pod tytułem "Droga Wodna Bałtyk – Morze Czarne (Wisła–San–Dniestr–Prut–Dunaj)" możemy więc przeczytać w całości klikając w ten link: articles.php?article_id=498
#1 | egonzeglarz dnia 02.05.2013 20:31
kiedyś to żyli bardzo mądrzy ludzie....
#2 | zok3 dnia 03.05.2013 09:43
Z tego co czytałem to Białorus i Ukraina są gotowe do tego projektu.Polska niestety nie.
#3 | koj dnia 03.05.2013 18:09
I pomyśleć, że chciałem odpuścić Środkową Wisłę.
Trzeba ruszyć Ukrainę co by ruszyła naszych Umiłowanych Przywódców do myślenia.
#4 | zok3 dnia 06.05.2013 00:13
Koj.To nie za naszej kadencji.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL