Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

tiktak
14.09.2020

tiktak
21.08.2020
[https://www.wody.
gov.pl/aktualnosci
/1274-wody-polskie
-uzyskaly-dofinans
owanie-na-rozwoj-o
drzanskiej-drogi-w
odnej-2][/url]

tiktak
10.08.2020

tiktak
04.08.2020
[url][/https://www
.portalmorski.pl/z
egluga/45901-jest-
projekt-uchwaly-ws
-rozbudowy-odrzans
kiej-drogi-wodnej-
na-odcinku-od-malc
zyc-do-lubiaza]

tiktak
04.08.2020
[https://www.porta
lmorski.pl/zegluga
/45876-ruszaja-rem
onty-kanalow-na-sz
laku-wielkich-jezi
or-mazurskich][/ur
l]

Niepewna przyszłość plaży na bulwarach wiślanychDrukuj

  • mkrakowiak74
  • 24.04.2013 07:36:50
  • 2070 czytań
  •  1 komentarz
Niepewna przyszłość plaży na bulwarach wiślanychKolejny sezon rozpoczęła właśnie plaża nad Wisłą, w okolicy mostu Grunwaldzkiego. Ze względu na zbyt niską temperaturę, woda w basenie na barce oraz leżaki pojawią się dopiero za kilka dni. Już teraz można korzystać m.in. ze stolików kawiarnianych czy piaszczystych boisk do siatkówki i piłki nożnej oraz placu zabaw. Część krakowian i turystów ma jednak zastrzeżenia do wyglądu całego obiektu.

- Ta "altana", w której mieści się całe zaplecze techniczne, bar czy kawiarnia jest po prostu cała brudna, odpada okleina, wokół leżą pilśniowe deski i jest po prostu nieestetycznie - skarży się Bożena Twardowska, mieszkanka Śródmieścia.

Zdaniem krakowianki miejsce to powinno być wizytówką, gdyż znajduje się w bardzo reprezentacyjnym miejscu.

- Codziennie tysiące turystów przechadzają się po bulwarach lub przejeżdżają ulicą Konopnicką i oglądają plażę, dlatego powinna być nieskazitelna i jak najlepiej przygotowana do sezonu - dodaje Twardowska.

Ivan Smanio, właściciel plaży twierdzi, że z powodu długiej zimy nie był w stanie w pełni przygotować obiektu. Podkreśla, że takie prace jak oczyszczanie piasku, odpowiednie przygotowanie placu zabaw dla dzieci udało się zrobić.

- Faktycznie pozostało jednak jeszcze kilka spraw do załatwienia, dlatego już zaczęliśmy i w najbliższych dniach będziemy dalej myć dokładnie cały budynek, będziemy impregnować i malować drewniane elementy i odświeżymy barkę, aby wszystko wyglądało jak nowe. Przygotowujemy również do uruchomienia basen, a w dalszym okresie pojawi się m.in. kino letnie - zapewnia Smanio. Podkreśla również, że z chęcią przebudowałby np. ścianę budynku od strony ul. Konopnickiej, która wyglądem budzi kontrowersje.

- Mnie również nie podobają się te białe membrany, które nie są estetyczne, ale nie możemy inwestować dużych pieniędzy, gdy nasza przyszłość jest niepewna. Ciągle nie wiemy, czy za dwa lata nadal plaża będzie tu funkcjonować - podkreśla Smanio.

Wszystko przez to, że w magistracie tworzony jest plan zagospodarowania przestrzennego tego terenu (ma być gotowy w tym roku). Zgodnie z tym dokumentem na bulwarach nie będzie miejsca dla pawilonu przy plaży.

- Budynek będzie musiał być bardziej wkomponowany w rzeźbę terenu, tak jak np. pobliskie Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego. Inwestor będzie musiał przedstawić nam projekt nowego obiektu. Musi on zostać zaakceptowany m.in. przez konserwatora zabytków - tłumaczy Filip Szatanik z Urzędu Miasta Krakowa.

Właściciel plaży jest jednak sceptyczny do zamierzeń urzędników. Podkreśla, że jest gotowy na rozmowę o wyglądzie pawilonu, ale na pewno nie zgodzi się na wkopywanie go w wał.

- Obniżenie budynku spowoduje np., że gdy podniesie się lustro wody, to będę zalewany. Poza tym, taka inwestycja kosztowałaby miliony zł, a mnie na to nie stać. Jeśli władze miasta nie pójdą na kompromis, to przeniosę się do Warszawy lub Wrocławia, a krakowianie stracą fajną atrakcję - dodaje Smanio.

źródło: dziennikpolski24.pl
Fot. Anna Kaczmarz
#1 | porteuropa dnia 24.04.2013 11:47
Ta cała "plaża" to kompletne nieporozumienie. Plaża miałaby sens, gdyby Wisła była czysta i można było się w niej kąpać. I to właśnie na tym powinny zostać skoncentrowane nasze działania: by dopilnować, aby Ramowa Dyrektywa Wodna była przestrzegana, by powstawały oczyszczalnie ścieków, kanalizacja, a także by nie było dzikich wyrzutów ścieków z terenów rolniczych do potoków - co jest plagą np. na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego:
http://porteuropa.eu/port/ekologia/50...est-czysta

Po drugie, nawet gdyby Wisła była czysta i zdatna do kąpieli, to niekoniecznie plaża musi być akurat w samym centrum i z widokiem na Wawel. Jaka to przyjemność plażować w środku zurbanizowanego terenu, wśród smrodów i hałasu z sąsiedniej ruchliwej ulicy? Idealne miejsce na plażę wiślaną jest chociażby 2 km wyżej, w rejonie Skałek Twardowskiego lub Dębnik. W plażowaniu i wypoczynku nad wodą chodzi przecież o to, by była zieleń, spokój, natura, by właśnie uciec od zgiełku miasta - a równocześnie dobrze, jeżeli nie jest daleko od centrum i nie trzeba daleko jechać.

Ale nawet w przypadku plaży w rejonie Skałek Twardowskiego, to na to i tak jest za wcześnie, bo jeszcze ze 20 lat Wisła będzie po prostu cuchnącym ściekiem.

Natomiast dziwi mnie, dlaczego taka plaża nie powstała tam, gdzie rzeczywiście jest miejsce do plażowania, kąpieli i pływania i gdzie jest czysta woda, a równocześnie jest blisko do centrum. Mam na myśli zalew Bagry:
http://porteuropa.eu/krakow-tanie-noc...e-i-dojazd

Natomiast ta cała "plaża" pod Wawelem, to zwykła ściema. To po prostu pretekst, by pod przykrywką "plaży" otworzyć po prostu knajpę w miejscu, w którym nikt tak po prostu nie zezwoliłby na taki obiekt. Ot i cała filozofia. I nie ma to żadnego związku ze "zwracaniem się Krakowa w stronę wody".

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL