Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

tiktak
14.09.2020

tiktak
21.08.2020
[https://www.wody.
gov.pl/aktualnosci
/1274-wody-polskie
-uzyskaly-dofinans
owanie-na-rozwoj-o
drzanskiej-drogi-w
odnej-2][/url]

tiktak
10.08.2020

tiktak
04.08.2020
[url][/https://www
.portalmorski.pl/z
egluga/45901-jest-
projekt-uchwaly-ws
-rozbudowy-odrzans
kiej-drogi-wodnej-
na-odcinku-od-malc
zyc-do-lubiaza]

tiktak
04.08.2020
[https://www.porta
lmorski.pl/zegluga
/45876-ruszaja-rem
onty-kanalow-na-sz
laku-wielkich-jezi
or-mazurskich][/ur
l]

Opolszczyźnie powódź nie grozi. Podtopienia - takDrukuj

Opolszczyźnie powódź nie grozi. Podtopienia - takNa Odrze, Bierawce, Stobrawie i Osobłodze przekroczone zostały wczoraj stany ostrzegawcze. Służby czekają w pogotowiu. Na Odrze najbardziej niepokojąco sytuacja wyglądała w Brzegu, gdzie wczoraj po południu poziom wody o ponad 30 cm przekraczał stan ostrzegawczy. O pół metra ponad stan miała również Osobłoga w Racławicach Śląskich. Ledwo w korycie mieściła się także niepozorna zazwyczaj Bierawka w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim.

Jak zawsze w takich sytuacjach na kozielskiej promenadzie zatrzymywali się mieszkańcy, by na własne oczy ocenić sytuację.

- Co kilkanaście lat przeżywamy wielkie powodzie - przypomina pani Stanisława, jedna z mieszkanek. - Dlatego zawsze, gdy Odra wzbiera, z niepokojem obserwujemy rozwój wydarzeń.

Wójtowie i burmistrzowie przez cały dzień monitorowali sytuację.

- Strażacy są w pogotowiu, mamy przygotowanych około 1000 worków z piaskiem - zapewnia Ryszard Gołębowski, wójt Bierawy, która z powodu braku wałów jest jedną z najbardziej zagrożonych powodzią gmin w Opolskiem.

- W razie potrzeby możemy przygotować tych worków dużo więcej. Nie panikujemy jednak i spokojnie czekamy na rozwój wypadków - podkreśla wójt. Wczoraj na szczęście nie doszło do żadnych większych podtopień. Te jednak mogą się pojawić dziś i w niedzielę. Gdzie?

- Tak naprawdę wszędzie, gdzie przekroczone zostaną stany ostrzegawcze - mówi Szymon Wiener z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu. - Sytuacja jest jednak pod kontrolą i o ile możemy się spodziewać podtopień, to powodzi już nie.

Wysoki stan wód na Opolszczyźnie spowodowany jest głównie topnieniem pokrywy śnieżnej. Nie tylko w naszym regionie, ale również w Czechach, gdzie swój początek ma m.in. Odra. Sytuację mogłyby pogorszyć duże opady deszczu. Ale prognozy są w miarę optymistyczne.

- W sobotę w godzinach popołudniowych przewidujemy przelotne opady, a także pierwsze wiosenne burze - mówi Piotr Mańczyk, dyżurny synoptyk-meteorolog z wrocławskiego oddziału Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. - Niedziela jednak ma być bardzo ładna i bez deszczu.

Rolnicy nerwowo spoglądają jednak na rowy melioracyjne. To one, gdy są zaniedbane, bywają najczęstszą przyczyną lokalnych podtopień. Wczoraj w większości były suche.

- Ziemia nie była zmarznięta i przyjęła całą wodę - usłyszeliśmy od jednego z opolskich rolników. Przy okazji samorządowcy znów przypomnieli sobie, że trzeba postarać się o pieniądze na rowy melioracyjne.

- Na ich naprawienie potrzebujemy 1,3 miliona złotych - przyznaje Alojzy Parys, wójt Ciska. O te pieniądze gmina zamierza się starać w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska.

Opolszczyzna wciąż liże rany po tragicznej powodzi sprzed trzech lat. Miesiąc temu minister administracji i cyfryzacji na wniosek wojewody opolskiego przyznał promesy na inwestycje usuwania szkód popowodziowych w Cisku, Zawadzkiem i powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. 1,7 miliona ma zostać przeznaczone na odbudowę zniszczonych przez wezbraną wodę dróg, 1 mln zł na postawienie nowego przedszkola w Cisku i ćwierć miliona na drobniejsze inwestycje w gminie Zawadzkie.

#1 | Kongregacja dnia 13.04.2013 20:40
tak tak wierzcie ministrom!!! wyjdziecie na tym jak.......

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL