Po wypadku na Opatowicach: zamknięcie żeglugi od Oławy do Brzegu DolnegoDrukuj

Po wypadku na Opatowicach: zamknięcie żeglugi od Oławy do Brzegu DolnegoRegionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu informuje, że w związku z przekroczeniem stanów Najwyższej Wody Żeglownej (WWŻ) oraz z prognozami dalszego wzrostu stanu wody na Odrze z dniem 12 kwietnia 2013 roku od godz 09:00 zamyka się dla żeglugi odcinek Odrzańskiej Drogi Wodnej:

Odrę Skanalizowaną od km 214,60/1,80 kanału śluzowego (śluza pociągowa Oława) do km 281,60/0,77 km kanału (śluza pociągowa Brzeg Dolny) oraz wszystkie odcinki Wrocławskiego Węzła Wodnego (Główny i Boczny Szlak Żeglowny, Śródmiejski Węzeł Wodny).

Wszystkie Jednostki znajdujące się na tych odcinkach zobowiązane są do przerwania rejsu bądź prac i przejścia do miejsc schronienia. Informujemy również, że w przypadku pojawienia się prognoz o przekroczeniu stanów WWŻ na kolejnych odcinkach drogi wodnej, będą one niezwłocznie zamykane.

Prosimy armatorów i załogi statków o bieżące śledzenie sytuacji hydrologicznej na rzece oraz uwzględnienie jej w planach żeglugowych. Przypominamy jednocześnie, że w momencie przekroczenia WWŻ na wodowskazie wskaźnikowym następuje automatyczny zakaz żeglugi na danym odcinku szlaku żeglownego.

W dniu 11 kwietnia 2013 roku o godz 08:00 zamknięto dla żeglugi Odrę Skanalizowaną od km 98,60 (granica administracyjna RZGW we Wrocławiu) do km 214,60/1,80 kanału śluzowego (śluza pociągowa Oława).

źródło: rzgw.gov.pl
#1 | Apis dnia 12.04.2013 11:12
Ciekaw jestem dlaczego zwlekają z otwarciem Kanału Powodziowego - groblę w jego ujściu już powinni rozebrać natychmiast zanim zrobi to woda. Skierowanie całego wezbrania przez Odrę Śródmiejską to samobójstwo.
#2 | darpo23 dnia 12.04.2013 14:56
pani Bieńkowska wyraźnie dała do zrozumienia że powodzi nie będzie. Są tylko stany wody wysokiej i są możliwe lokalne podtopienia. Wcale bym się nie zdziwił gdyby oceniając sytuację na jazie opatowickim Ona zapytała : to we Wrocławiu żyją bizony ???
jest po prostu więcej wody....o powodzi nie ma mowy taka ironia
#3 | Szafranek dnia 12.04.2013 23:36
No dobra panowie będę za świadka,ale powiedzcie o co tu chodzi?To RZGW zamiast monitorować na okrągło lustra wody poszczególnych zlewni i podawać na bieżąco w formie komunikatów radiowych dla zainteresowanych,to prosi armatorów i załogi statków o zawracanie rzeki kijem? Nic się nie zmieni nie ma fachowców,a natura się zemści,oby tylko nie było ofiar w ludziach.Pozdrawiam serdecznie Szafranek.
#4 | kaczor_g dnia 12.04.2013 23:42
RZGW "po wodę" odsyła do Pogodynki (zresztą biuletyn to przepisanie z pogodnki stanów), na stronach odczytowych wodowskazów jest klauzula, że to tylko pomiar poglądowy i nie może stanowić dowodu w sądzie (!sic)
Odnośnie Kanału Powodziowego to w niedzielę były założone iglice - rury blokujuące przepływ. I to jest dopiero dziwne.
A formalnie to pewnie cały kanał jest przekazany wykonawcy jako plac budowy. Więc choler wie kto czy puszczą wodę.
Jedno jest pewne - wyspa na dolnym awanporcie Szczytnik... I kilka innych spektakularnych wydarzeń.
#5 | Szafranek dnia 13.04.2013 01:31
Wyspa, wyspą wrocławski węzeł wodny niby cały poszedł do remontu i modernizacji elektronicznej tylko grzecznie pytam, gdzie są procedury gdzie są urzędy za ten stan rzeczy odpowiedzialne?Kiedyś były łaty pomiarowe byli dróżnicy wodni i to oni odczytywali faktyczne stany wód,a dziś nastawiali jakieś solary,które nigdy prawidłowo nie działały,bo zabrakło pieniędzy jak zwykle na pełną komputeryzację i teraz czekają aż jakiś kret z podziemia poda prawdopodobną prognozę pogody i wszyscy się dziwią jak się owa prognoza sprawdzi.Nie wiem czemu wszyscy są zdziwieni,że po zimie przychodzi wiosna a z nią ocieplenie i że w górach śnieg topnieje co powoduje wzbieranie rzek- kiedyś tak nie było?Pewnie nie.Co zaś do otwarcia kanału powodziowego to jeszcze trochę i woda go sama sobie otworzy bo nie będzie jej się chciało cisnąć Odrą południową,oby tylko nie było strat w ludziach.Pozdrawiam serdecznie Szafranek.
#6 | wmatys dnia 14.04.2013 07:48
Szafranek, z tego co mi wiadomo : solary, systemy, komputery itp. podobne automatyczne, elektroniczne wariaty to bzdura. Solary stoją ale chyba nikomu nie służą, systemów nie ma. Jedyne co wiem to na pewno ma miejsce:
wielokrotne przez cały dzień i noc monitorowanie stanów wód z łat pomiarowych na każdym stopniu wodnym, dane spływają z każdego stopnia wodnego na całym odcinku odry skanalizowanej. Na podstawie tych danych uwierzcie mi z dużym wyprzedzeniem jest możliwość przewidzieć orientacyjne stany jakie będą miały miejsce.
ALE......nie wiem co dzieje się z tymi informacjami dalej po przekazaniu do centrów ale na pewno nie wychodzą na zewnątrz. Dlaczego?
Od tygodnia głowię się dlaczego:
- Zamknięto kanał PRZECIWPOWODZIOWY przed okresem kiedy stany wód są zwykle największe????Dochodzi kwestia remontu Jazu Opatowickiego, gdzie wyłączony z użytku 1-sektor zmniejsza jego przepustowość dodatkowo.
- Nie podjęto decyzji o jego otwarciu (podjęto tak wiem, ale dlaczego tak późno????)

Mam rodziny mieszkające na terenach regularnie zalewanych podczas wyższych stanów wód, dowiadują się o stanie rzeczy z tygodniowym wyprzedzeniem ode mnie lub od innych osób bezpośrednio pracujących przy "wodzie". Kolejne pytanie dlaczego takie informacje nie docierają do ludzi oficjalnie jako komunikaty, dlaczego ktoś zwleka z tym do ostatniej chwili a i tak na zakończenie mówi że powodzi nie będzie choć sam nie ma zielonego pojęcia o tym co będzie. (tak pewnie mieszka w bloku i jemu powódź nie grozi).
#7 | kaczor_g dnia 15.04.2013 09:54
Woda na kanał puszczona, zdjęto iglice od strony bazy remontowej RZGW, od strony Bartoszowic wczoraj (niedziela) były założone dalej.
Na jazie Opatowice 2 sektory "leżą", 3 jest zablokowany budową.

@WMatys - dlaczego?
A gdybyś był prezesem/dyrektorem/kierownikiem , a twój przełożony ogłosiłbym, że czegoś NIE BĘDZIE to rwałbyś się do dementowania słów swojego chlebodawcy?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL