Statki Zefir i Laguna latem wypłyną na OdręDrukuj

Statki Zefir i Laguna latem wypłyną na OdręStocznia w Kędzierzynie Koźlu (woj. opolskie) kończy budową dwóch statków wycieczkowych dla lubuskich samorządów. W pierwsze rejsy po Odrze Zefir i Laguna mają wypłynąć latem tego roku - poinformowała PAP rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Nowej Soli Ewa Batko. Statki będą realizowały kursy wycieczkowe po środkowym odcinku tej rzeki, przede wszystkim na obszarze woj. lubuskiego. Budowa obu jednostek kosztuje ok. 7,7 mln zł

- Pierwszy ze statków ma zostać dostarczony do końca czerwca, a drugi miesiąc później. Liczymy, że regularne kursy wycieczkowe po środkowej Odrze uda się uruchomić jeszcze podczas tegorocznych wakacji - powiedziała PAP Batko.

Budowa statków to ostatni etap realizacji projektu "Odra dla turystów 2014 - rozwój turystyki wodnej na transgranicznym obszarze Doliny Środkowej Odry". Przedsięwzięcie to jest współfinansowane z Programu Współpracy Transgranicznej Polska (województwo lubuskie) - Brandenburgia 2007-2013. Całkowita wartość projektu to ok. 7,2 mln euro, a dofinansowanie z funduszy unijnych wynosi 85 proc. Liderem projektu jest miasto Nowa Sól. Z polskiej strony uczestniczą w nim także gminy: Sulechów i Bytom Odrzański.

W ramach pierwszego etapu projektu w Lubuskiem zrewitalizowano porty rzeczne na Odrze w Nowej Soli, Cigacicach i Bytomiu Odrzańskim. Zostały one przystosowane do obsługi żeglugi śródlądowej i transgranicznego ruchu turystycznego; ma on wpłynąć na ożywienie gospodarcze i stworzyć nowe miejsca pracy.

Oba statki wycieczkowce mają prawie 25 metrów długości i oferują 92 miejsca siedzące na dolnym (zadaszonym) i górnym (otwartym) pokładzie. Mogą płynąć z prędkością do 18 km/h. Jednostki mają niewielkie zanurzenie – 70 cm. Był to jeden z ważnych punktów specyfikacji, gdyż w okresie letnim Odra z reguły utrzymuje się w zakresie niskich stanów. To sprawia, że statki o większym zanurzeniu w szczycie sezonu mogłyby więcej czasu spędzać w portach niż na wodzie.

Batko dodała, że operatorem statków będzie Stowarzyszenie Odra dla Turystów 2014, utworzone przez samorządy realizujące projekt. Jego zadaniem będzie opracowanie programu rejsów wycieczkowych i ponoszenie kosztów związanych z eksploatacją statków, m.in. obowiązkowym ubezpieczeniem, zatrudnieniem załogi czy remontów. Porty macierzyste jednostek mają znajdować się w Nowej Soli i Krośnie Odrzańskim.
#1 | Apis dnia 06.04.2013 20:38
"Zefir" miał się początkowo nazywać "Nimfa" - stąd taka nazwa na wizualizacji projektu. Dodam, ze byłem zainteresowany pracą na którymś z tych statków i nawet wysłałem jeszcze jesienią swoje CV do Nowej Soli, ale dostałem inne propozycje bliżej miejsca zamieszkania.
#2 | Rysiek Faron dnia 08.04.2013 08:10
A szkoda, Kapitanie. Ja wtedy spróbowałbym się do Ciebie zamustrować na majtka pokładowego, z obowiązkiem np. zabawiania (oczywiście na poziomie) pasażerów. Męczy mnie to aktorstwo. Już dawno doszedłem do wniosku, że to nie jest zawód dla mężczyzny. Ale, oczywiście cieszę się z Twojego obecnego zatrudnienia. Ahoj!
#3 | Apis dnia 08.04.2013 11:55
Rzeczywiście szkoda... Pomysł przedni! Smile No i jaki tam majtek: oficer rozrywkowy Smile

Mówiąc szczerze - nie dostałem wiążącej odpowiedzi choć natychmiast po wysłaniu CV do Nowej Soli otrzymałem telefonicznie potwierdzenie i "zadowolenie z zainteresowania". Czas jednak płynął i trzeba było podjąć decyzję...
#4 | zselerowicz dnia 09.04.2013 23:48
cena porażająca!!!! Ten kadłub razem z powłoką antykorozyjną można wyspawać za 400tyś pln. Nawet jeśli założyć złote klamki to 1mln pln to już cena szalona. Aluminowy duży katamaran Nowakowskiego (też na 100 pasażerów) ma kosztorys ~`1mln-na gotowo. Za głupi jestem na tą lodziarnię.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL