Czy grozi Polsce wiosenna powódź?Drukuj

Czy grozi Polsce wiosenna powódź?W ciągu minionej doby na rzekach województwa podkarpackiego: Wiśle, a także w zlewni Ropy, Wisłoki, Wisłoka i Sanu obserwowano wzrost poziomu wody w strefie stanów średnich oraz wysokich (lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych), spowodowane opadami deszczu i spływem topniejącej pokrywy śnieżnej. Największy przyrost zanotowano na Wisłoku w Krośnie - 90 cm, Stobnicy w Godowej - 68 cm, Mleczce w Gorliczynie - 50 cm.

- Dziś rano było trochę niepokoju. W obwodzie lwowskim stany alarmowe wód są przekroczone, obawialiśmy się, że nadmiar wody wpłynie na polską stronę. Teraz już wiadomo, że zagrożenie powodziowe na razie nam nie grozi - mówi Stanisław Szynalik, kierownik Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie. Ale sytuacja hydrologiczna na terenie województwa ciągle się zmienia. Aktualnie stan ostrzegawczy przekroczony jest na rzekach: Szkło, Lubaczówka, Tanew, Mleczka.

Na terenie powiatu lubaczowskiego, jarosławskiego, przemyskiego w wyniku spływu wód roztopowych z terenu Ukrainy występują podtopienia w zlewni rzek Wisznia, Szkło i Lubaczówka na terenach niżej położonych w dolinach tych rzek. W gminie Laszki (powiat jarosławski) od wczoraj od godz. 15 obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe. Dziś od godz. 14 na terenie miasta Przeworsk oraz gmin Przeworsk i Zarzecze obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe.

Ale Stanisław Szynalik jest dobrej myśli, choć prognozy pogody na najbliższe dni straszą opadami deszczu. - Do 10 kwietnia mają być niewielkie opady, a w nocy temperatury minusowe, co spowolni topnienie śniegu. Gwałtowne ocieplenie może nastąpić po 10 kwietnia, ale na Podkarpaciu nie zalega aż tyle śniegu, żeby rzeki wylały z powodu gwałtownych roztopów - uważa szef WCZK.

Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje: "W ciągu kolejnej doby, w związku ze spływem wód roztopowych, na Sanie spodziewany jest wzrost poziomu wody w dolnej części strefy stanów wysokich, z przekroczeniem stanów ostrzegawczych poniżej Jarosławia. W zlewni Wisłoki, Wisłoka, na dopływach Sanu prognozowany jest wzrost poziomu wody w dolnej części strefy stanów wysokich, przy utrzymujących się stanach ostrzegawczych. Lokalnie stany ostrzegawcze mogą zostać przekroczone w kolejnych profilach. Sytuacja hydrologiczna na terenie województwa jest dynamiczna, wymaga systematycznego monitorowania i śledzenia prognoz i ostrzeżeń, zwłaszcza że wg informacji otrzymanych ze strony ukraińskiej na rzekach w pobliżu granicy notowane są przekroczenia stanów alarmowych".

- Są prognozy, które mogą zapowiadać zagrożenie powodziowe - przyznał premier Donald Tusk na środowym posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Zebranie było poświęcone m.in. aktualnej sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej w kraju.

- Anomalie pogodowe powodują narastający niepokój nie tylko u ludzi, ale też coraz częściej pojawiają się prognozy, które mogą świadczyć o zwiększeniu zagrożenia powodziowego - powiedział Tusk. - Także sygnały z niektórych sąsiednich krajów pokazują, że także i tam niepokój narasta.

Wykorzystać czas na zabezpieczenie

Według obecnych danych, na terenie Polski nie ma zagrożenia powodziowego, a zbiorniki retencyjne posiadają w chwili obecnej od 100 do 300 proc. rezerwy powodziowej. Służby hydrologiczne i służby wojewodów są jednak w stanie gotowości, obserwując zachodzące na ich terenach zmiany wysokości poziomów rzek, zwłaszcza w rejonach przygranicznych - południowych i południowo-wschodnich.

- Musimy mieć świadomość, iż mimo odbudowy dużej części wałów, które zostały zniszczone podczas powodzi 2010 roku, ważna jest kontynuacja projektów monitorujących stan obwałowania poszczególnych odcinków rzek - zwrócił się do wojewodów minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.

Dodał, że korzystając z obecnych warunków atmosferycznych, należy wykorzystać czas na przyspieszenie wycinki drzew i krzewów, które osłabiają poszczególne elementy wałów i zabezpieczeń powodziowych.

- Konieczne jest maksymalne uproszczenie procedur, tak aby w kwietniu i maju zrobić jak najwięcej przed sezonem letnim - zaznaczył Boni.

Minister Boni odniósł się także do zabezpieczonych na rok 2013 środków, które zostaną uruchomione w przypadku nagłych zdarzeń pogodowych i kataklizmów. W budżecie na 2013 rok zabezpieczono na usuwanie skutków klęsk żywiołowych 1,74 mld zł.

Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego jest organem doradczym w sprawach koordynowania działań podejmowanych w ramach zarządzania kryzysowego. W jego skład wchodzą m.in. szefowie MON, MSW, MSZ. Zespół, którego szef rządu jest przewodniczącym, zebrał się w siedzibie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. W spotkaniu wzięli udział m.in. ministrowie spraw wewnętrznych, administracji, środowiska i spraw zagranicznych, a także szef KPRM Jacek Cichocki, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej i komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Wiesław Leśniakiewicz. Podczas spotkania odbyła się telekonferencja z wojewodami.

Nie ma ogólnokrajowego zagrożenia, ale lokalnie wody przybywa

W najbliższym czasie nie grozi nam jednak niebezpieczeństwo. To dlatego, że temperatury nie będą specjalnie wysokie, a na noce przewiduje się mróz. Należy jednak pamiętać, że zwłaszcza na najcieplejszym w tym tygodniu południowym wschodzie kraju lokalnie może dochodzić do podtopień. Szczególnie, że Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla tej części Polski ostrzeżenia hydrologiczne. Wydane alarmy dotyczą województwa lubelskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Na niektórych z tamtejszych rzek w ciągu nadchodzących 24 godzin mogą zostać przekroczone stany ostrzegawcze.

Na których rzekach jest najgorzej?

W zlewni Wieprza, w związku z prognozowanymi opadami deszczu oraz topnieniem pokrywy śnieżnej, prognozowany jest wzrost poziomu wody do dolnej części strefy stanów wysokich z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych. W zlewni Bugu po Krzyczew prognozuje się dalszy wzrost poziomu wody powyżej stanów ostrzegawczych. Na Krznie w Malowej Górze możliwe jest przekroczenie stanu alarmowego” – mówił komunikat dotyczący Lubelszczyzny. Prawdopodobieństwo, że tak się stanie wynosi 70 proc.

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL