Primaaprilisowe odkrycie archeologiczne na starej śluzieDrukuj

Primaaprilisowe odkrycie archeologiczne na starej śluzieW związku z budową Drogowej Trasy Średnicowej, biegnącej przez centrum miasta w śladzie dawnego Kanału Kłodnickiego, odkopano śluzę XVIII. Od wielu dni trwała batalia o przeprowadzenie, pod nadzorem archeologa, odkrycia i dokładnego zinwentaryzowania obiektu. Dziś nastąpił przełom.

Mimo wcześniejszych ustaleń ze Śląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, ekipy budowlane DTS rozkopały już w czwartek 28 marca teren wokół niedawno odkrytej śluzy dawnego Kanału Kłodnickiego.

Tak szybkie oczyszczenie śluzy z zalegającego tam gruzu i ziemi podyktowane było koniecznością jak najszybszego wykonania jej pełnej dokumentacji i podjęcia decyzji co do dalszych losów obiektu. Śluza koliduje bowiem z przebiegiem trasy DTS, a wykonawca nie może sobie pozwolić na jakiekolwiek opóźnienia w harmonogramie prac.

Rewelacyjnego odkrycia dokonano kiedy koparki zaczęły wybierać ziemię z dna śluzy. Operatorzy maszyn natknęli się na drewniany kadłub starej barki. Nadzorujący roboty archeolog wstrzymał natychmiast prace i powiadomił odpowiednie służby konserwatorskie w Katowicach. Cały teren został szczelnie ogrodzony a dziennikarzom pozwolono jedynie na krótką konferencję prasową nad samym wykopem. Z pobieżnych wyjaśnień archeologów wynika że odnaleziony wrak barki jest konstrukcją całkowicie im nieznaną z powodu nietypowego poszycia burt i ładowni.

Kolejną rewelację stanowi ładunek zatopionej barki - to niezidentyfikowane na razie, doskonale zachowane elementy z brązu, jak gdyby fragmenty dużego pomnika. Możliwe że był to specjalny transport ze starej Huty Gliwickiej dla któregoś z miast nad Odrą lub w głębi ówczesnych Niemiec. Szybko kazano opuścić osłonięty blachami teren. Dokładne oczyszczenia barki z gruzu i ziemi, wyjęcie z ładowni brązowych elementów oraz podniesienie barki z dna śluzy nastąpi zapewne w kolejnych dniach poświątecznych.

Janusz Niemczuk
#1 | IRENKA dnia 29.03.2013 12:06
Oj cos mi to pachnie 1 kwietniem.
Pozdrawiam Stefan K.
#2 | Apis dnia 29.03.2013 12:13
Bynajmniej... Śluzę naprawdę odkopano 21.03.2013 w Gliwicach przy końcówce dawnego Kanału Kłodnickiego - http://www.nowiny...nia,2170,0
#3 | Wojciech Rytter dnia 29.03.2013 13:24
W początkach lat 60-tych budowano w Płocku wiszący most dla rurociągu Przyjażń.Spychacze odkopały dwie może trzy galary.Widzieliśmy je z kolegami.Kierownictwo obejżało ...Nie ma czasu,gonią terminy kopać dalej.I tak bezpowrotnie zniszczono ciekawe okazy rzecznego transportu, może nawet z XIX wieku.Nie mogliśmy nic zrobić.Jakiś partyjny tuman uznał,że to byle co i nie warto tym się zajmować.BO co on miał wspólnego z wodą ? Kran i zlew...
#4 | Apis dnia 30.03.2013 07:00
Jednak to "mądry inaczej" żart, bo wyprzedzający Prima Aprilis o kilka dni.
http://www.dzienn...a-material

Ofiarą żartu padł Janusz Niemczuk, któremu żartowniś - pasjonat historii z Gliwic i regionu, Marian Jabłoński - przysłał zdjęcie będące fotomontażem z prośbą o nagłośnienie sprawy. Żart mu się udał, ale teraz już nikt mu w nic nie uwierzy choćby błagał na kolanach a Janusz Niemczuk nadal pozostanie autorytetem gdy chodzi o historię Kanału Kłodnickiego i Gliwickiego.

Przepraszam wszystkich w imieniu własnym i Janusza, który nosi się z zamiarem zlikwidowania z tego powodu swojego konta na Facebooku, gdzie w pierwszej kolejności opublikował tę "rewelację". Janusz - nie rób tego! Dasz Jabłońskiemu satysfakcję. Lepiej wyślij mu ze sto butelek po Maggi, by miał co wrzucać do wykopów... Smile http://www.nowiny...nia,2170,0

Zwykle w Prima Aprilis zamieszczałem jakąś "dziennikarską kaczkę" - zwracałem jednak uwagę na datę publikacji:
http://www.zeglug...dmore=1145

W tym roku już nie muszę tego robić...
#5 | januszbn dnia 30.03.2013 13:56
Szanowne Koleżanki i Koledzy z załogi
Przyczyniając się do sporego zamieszania, za sprawą wątpliwej jakości 'żartu', opublikowałem na FB swoje oświadczenie w tej sprawie. Jako, że dotyczy ono również Was pozwalam sobie na jego zamieszczenie również tutaj.

OŚWIADCZENIE w sprawie 'sensacyjnego odkrycia barki w Gliwicach'
Działając w dobrej wierze, na zasadzie porozumienia z kolegą Marianem Jabłońskim, który upoważnił mnie do zamieszczania otrzymywanych od niego drogą mailową informacji, przekazałem i tą ostatnią o odkryciu. Jako, że w tej sprawie kontaktowaliśmy się ostatnio wielokrotnie i znając zaangażowanie kol. Mariana w sprawy dotyczące historii Gliwic nie przyszło mi głowy, że może to być żart prima aprilisowy uczyniowy w Wielki Czwartek. Przyznaję, zabrakło mi czujności i odstąpiłem od zasady podawania informacji, które powziąłem osobiście lub pochodzą przynajmniej z dwóch niezależnych źródeł.
Chcę przeprosić wszystkich za niepotrzebne zamieszanie, stratę czasu i zawód, jaki sprawiłem tym, którzy historię swojego miasta i Śląska traktują serio. Przepraszam pana Marszałka J. Gorzelika, archeologa wojewódzkiego dr Jacka Pierzaka i wszystkich, którzy zmarnowali czas na wyjaśnianiu zdarzenia, które nie miało miejsca.
Chcąc pozostać nadal wiarygodnym w swoich działaniach proszę przyjąć moje szczere przeprosiny.
Janusz Niemczuk

Przyjmijcie proszę moje życzenia radosnych, pogodnych, spędzonych w gronie najbliższych Świąt Wielkiej Nocy.
Janusz
#6 | Wojciech Rytter dnia 02.04.2013 16:21
Historia z galarami w Płocku jest całkowicie prawdziwa.Są świadkowie.To nie prima aprilis.Pojechałem jeszcze raz w to miejsce.Nic nie zostało.Biegnie tam ulica (asfalt)tuż nad Wisłą.Szkoda,że już nic nie da się odzyskać.
#7 | Apis dnia 03.04.2013 06:23
W kontekście tego newsa Janusz Niemczuk zamieścił na naszym portalu wspaniały artykuł: http://www.zeglug...cle_id=497
#8 | rzuf12 dnia 04.04.2013 11:43
Wiosna już tuż tuż PRIMA APLIS
#9 | tiktak dnia 06.04.2013 18:35
Szukając czegoś innego znalazłem coś w temacie .
http://podwodna.net/2013/03/04/nie-sa.../#comments

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL