Wisła źródłem życia i sukcesuDrukuj

Wisła źródłem życia i sukcesuRewitalizacja Wisły i wodnego transportu śródlądowego to najważniejsze rzeczy, którymi powinien zająć się Związek Miast Nadwiślańskich w najbliższym roku.

Taką opinię wyrazili przedstawiciele ZMN, którzy 19 marca 2013 r. spotkali się w toruńskim Urzędzie Miasta na Walnym Zebraniu Członków ZMN. Toruń reprezentował na nim prezydent Michał Zaleski. Na spotkaniu przyjęto sprawozdania z działalności Związku w 2012 r., z gospodarowania finansami Związku i Komisji Rewizyjnej, a także program działania ZMN na rok 2013 i lata kolejne. Sprawozdania przyjęto, a Zarządowi udzielono absolutorium. Uczestnicy obejrzeli również prezentację „Wisła jako istotny element korytarza transportowego północ- południe” przygotowaną przez prezesa ZMN dr. Tomasza Sowińskiego z Gdańska.

- Związek Miast Nadwiślańskich jest największą i najważniejszą organizacją artykułującą interesy i potrzeby miast położonych nad Wisłą – zauważył prezes Sowiński. – Związek zrzesza 24 miasta zainteresowane przede wszystkim ożywieniem i właściwym wykorzystywaniem Wisły.

Zdaniem prezesa Sowińskiego, wszystko wskazuje na konieczność odnowienia w Polsce gospodarki wodnej, doskonale prosperującej w wielu krajach Europy i niestety zdegradowanej w Polsce. Dlatego z niepokojem należy odbierać to, że projekt Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030 przewiduje brak rozwoju gospodarki wodnej, co w praktyce oznacza jej degradację, a w konsekwencji – upadek. Żegluga śródlądowa, energetyka wodna i turystyka wodna przedstawione są jako działania, które rzekomo zagrażają środowisku naturalnemu. Tymczasem wodny transport śródlądowy jest najtańszym i najbardziej ekologicznym środkiem transportu, którego korzyści związane z obniżeniem hałasu, zużyciem paliwa, wykorzystaniem energii, liczbą wypadków, zatruciem gleby czy wody są o wiele większe niż te uzyskiwane w transporcie drogowym czy kolejowym. Ten rodzaj transportu poprawia jakość życia mieszkańców, przywraca ład przestrzenny, ożywia gospodarkę i odbudowuje więzi społeczne.

- Mówimy dziś również o potrzebie powstania Kaskady Dolnej Wisły, czyli trzech stopni wodnych: jednego w województwie kujawsko-pomorskim i dwóch w województwie pomorskim – zaznaczył prezes Sowiński. – Dostarczyłyby one energii w ilości porównywalnej do mocy elektrowni atomowej. Ale optujemy również za przywróceniem do życia międzynarodowych dróg wodnych E-40 i E-70, czyli historycznych szlaków wodnych łączących Polskę z południem Europy oraz pięć województw Polski północnej i zachodniej, a w przeszłości Berlin z Królewcem.

Członkowie Związku Miast Nadwiślańskich uznali w Toruniu, że jedną z form wspierania tych inicjatyw powinno być powołanie komisji trójstronnej ds. rewitalizacji Wisły z przedstawicielami rządu polskiego, samorządów i organizacji pozarządowych. Przyjęli w tej sprawie stosowną uchwałę. Pozytywnie przyjęli również wniosek marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego o wspólne przygotowanie wiosną tego roku przez województwo i ZMN sympozjum pn. „Wisła jako czynnik aktywizujący rozwój województwa kujawsko-pomorskiego”.

źródło: torun.pl
#1 | Fidelis dnia 20.03.2013 13:45
Takie spotkania ZMN należy aprobować, ponieważ muszą one obudzić z błogiego SNU nasze władze, jeśli poważnie traktują rozwiązywanie problemu transportowego w naszym kraju.Poza transportem wodnym, musimy mieć na uwadze występujący problem z postępującym obniżaniem się wód gruntowych w dorzeczu Wisły. Chcę przypomnieć iż WODA to pierwsze z najpierwszych lekarstw populacji ludzkiej.
#2 | Fidelis dnia 20.03.2013 13:51
Jestem rad z obecności na tymże sympozjum z obecności przedstawiciela płockich władz , w osobie Pana Wojciecha Hetkowskiego, którego pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL