W Iławie powstanie port śródlądowy?Drukuj

W Iławie powstanie port śródlądowy?Konsorcjum firm Lider: KORNAS DEVELOPMENT i Partner POL-DRÓG Gdańsk wygrało przetarg na zaprojektowanie i budowę portu śródlądowego w Iławie. Wartość inwestycji wynosi ponad 11 mln PLN, a termin jej zakończenia przypada na rok 2014 roku.

W ramach inwestycji zostanie wykonany projekt budowlany i wykonawczy portu oraz zrealizowane następujące roboty budowlane: budowa portu śródlądowego wraz z zagospodarowaniem terenu, infrastrukturą techniczną, hydrotechniczną i komunikacyjną oraz niezbędnym wyposażeniem i działaniami promocyjnymi.

Port powstanie wzdłuż brzegu Jezioraka i podzielony będzie na dwie strefy: pasażerską i towarową. W części pasażerskiej wykonane będą m.in. punkty przystankowe dla statków oraz ciąg spacerowy na pomoście równoległym do linii brzegowej jeziora. Przebudowany zostanie także układu zieleni z przystosowaniem do nowego zagospodarowania przy zachowaniu w możliwie największym stopniu istniejącego zadrzewienia. W części towarowej zostaną zbudowane m.in. pomosty pływające, cztery żurawie do przeładunku i hangary, w których zapewnione będzie miejsce do zimowania dla dziewięciu statków towarowych na podwoziach jezdnych i dwóch statków pasażerskich żeglugi nieregularnej.

Zakończenie robót budowlanych wraz z oddaniem portu do użytku ma nastąpić pod koniec listopada 2014 roku. Zamawiającym jest Powiatowy Zarząd Dróg w Iławie.
źródło: poldrog.pl
foto: ilawa.pl
#1 | Apis dnia 11.03.2013 08:00
Coś mi się wydaje, ze użycie słowa "port śródlądowy" jest tu nadużyciem. Podobnie jak określenie "część towarowa", w której mówi się o pływających pomostach, hangarach dla jednostek turystycznych (no bo jakież mogą być statki towarowe na podwoziach jezdnych!) i żurawiach do ich wodowania a nie do przeładunku towarów (przeładunek przy pomostach pływających?). No cóż - ten "port" budują drogowcy... Dla nich wodowanie łódek to przeładunek towarów.
#2 | mlody6825 dnia 11.03.2013 09:38
To takie,nasze "Polskie Science fiction",( statki towarowe na podwoziach jezdnych!),to chyba jakieś amfibie "albo co"?!Amerykance maja Gwiezdne Wojny a my nie możemy?
#3 | VIKINGSAILOR dnia 13.03.2013 00:57
Koledzy zawodowcy może oświecą turyste, co taka ilość statków będzie przewozić?
Poarnoja większa od zwodzonych kładek elbląskich, między stalymi mostami(2.5km).
http://ilawa.wm.p...z2NNA40obd
#4 | Seehund dnia 13.03.2013 09:36
Skorzystałem z linku z postu powyżej i dowiedziałem się, że przewidziano 13 miejsc cumowniczych dla statków pasażerskich i 18 dla towarowych, przy długości pomostów cumowniczych 225 mb. To znaczy, że dla jednej jednostki pływającej, przewidziano 7,26 mb. Przyjmując, że będzie można cumować po dwóch stronach pomostu, to jest to już imponujące 14,52 mb. Chętnie zobaczyłbym wizualizację tego projektu. Tymczasem potrzebuję również oświecenia, a wiec @VIKINGSAILOR jest już nas dwóch.
#5 | VIKINGSAILOR dnia 13.03.2013 12:40
Może ranking najbardziej bzdurnych inwestycji?
Kładki elbląskie, statki ostródzkie i port iławski, o ostatnim tu dokładniej
http://bip.warmia..._w_Ilawie/
#6 | Apis dnia 18.03.2013 13:37
Waldek - wprawdzie to nie wizualizacja ale rysunek poglądowy: http://bip.warmia...pg?id=6552

Część "towarowa" - jak przypuszczałem - to miejsce do slipowania i podnoszenia dźwigiem z wody jednostek pływających (turystycznych) i przechowywania ich w hangarach.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL