Część biegu Noteci ma być normalnaDrukuj

Część biegu Noteci ma być normalnaJeszcze w tym roku mają rozpocząć się prace rewitalizacyjne na rzece Noteć. W sumie w ciągu trzech lat inwestycja pochłonie ponad 7 milionów złotych. Pieniądze na rewitalizację Noteci na odcinku pomiędzy Pakością a Łabiszynem, z uwzględnieniem jezior Mielno i Sadłogoszcz pochodzić będą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. W sprawie konieczności rewitalizacji rzeki interweniował poseł Krzysztof Brejza, wskazując na konieczność udrożnienia i polepszenia warunków żeglugi na Noteci.

Z informacji, które otrzymał poseł wynika, że roboty, których inwestorem jest RZGW Poznań, mają rozpocząć się jeszcze w bieżącym roku i zakończyć w 2015 roku. Obecnie trwają prace związanego z przygotowaniem do ogłoszenia przetargu.

Inwestycja polegać będzie na bagrowaniu Noteci na odcinku ok. 34 kilometrów pomiędzy Łabiszynem a Pakością, łącznie z udrożnieniem dwóch jezior, tak by zapewnić temu odcinkowi żeglowność. Na liście inwestycji ze środków rezerwy celowej znajdują się m.in. obejmujące Łabiszyn - roboty pogłębiarskie na odcinku Noteci w Łabiszynie – poniżej dolnego i górnego stanowiska śluzy. Zadanie to pochłonie 750 tys. zł. i obejmować będzie także remont brzegów Noteci.
źródło: ino-online.pl
    
1749
<
#1 | Szygy dnia 05.03.2013 12:58
Szlak od Łabiszyna na północ jest w znacznie gorszym stanie i tam należało by udrożnić w pierwszej kolejności. Szalak na południe do Pakości przez jeziora jest w nienajgorszym stanie i mógłby poczekać w drugiej kolejności.
1109
<
#2 | 1109 dnia 05.03.2013 15:48
Witam. Myślę, że aby coś komentować należy posiadać wiedzę w temacie. Cały ciąg od jazu regulującego J. Gopło ,do mostu drogowego za Łabiszynem musi być pogłębiony i przywrócony do właściwej szerokości. Cały ciąg jezior do j. Wolickiego jest zamulony.
Boję się tylko, że prace te będą prowadzone przez firmy nie posiadające właściwego sprzętu. Obawa moja jest tym większa, że prace wykonane w poprzednim roku w Mątwach i Pakości mnie w tym utwierdzają.
Cieszę się jednak z tego, że coś pozytywnego na Noteci się dzieje. Jak jeszcze na Warcie coś się ruszy, to spokojnie będzie można na W.P.W popływać z zanurzeniem 1 metra.
Więc nie ma co marudzić, tylko się cieszyć należy .
Pozdrowienia i do spotkania na Noteci Włodek.
846
<
#3 | tomil dnia 05.03.2013 18:59
Każde prace na szlaku wodnym powinny nas cieszyć, bo wszędzie jest do zrobienia mnóstwo pracy. Miejmy nadzieję, że następnie RZGW zintersuje się pozostałymi odcinkami Noteci a może jeszcze Wartą. Oby tylko prowadzenie prac nie zamnęło nam szlaku.
Pozdrawiam
Tomek
www.zegluganawarcie.pl
1749
<
#4 | Szygy dnia 06.03.2013 21:11
Czechtw, widzę żeś pozjadał wszystkie rozumy a nie potrafisz przeczytać prostego tekstu ze zrozumieniem. Skup się i pokaż gdzie to ja napisałem, że szlak nie jest zamulony i ma właściwą szerokość oraz głębokość !!!
1109
<
#5 | 1109 dnia 07.03.2013 03:00
Zostałem wywołany do tablicy, więc odpowiadam:
Nie zależy mi na pyskówkach,ale gdy ktoś wypowiada się w jakimś temacie powinien posiadać wiedzę o nim.
Przepływając raz i to jeszcze z szybkością pociągu pospiesznego - co można powiedzieć i zrozumieć.
Ja natomiast mówię o tym gdzie żyję i pływam pół wieku.
Sądzę wiec, że mam prawo się wypowiadać na ten temat. Znam historię tego szlaku i wszystkie zmiany, które były w tym czasie wprowadzone.
Widzę również jak one wpłynęły na środowisko. W większości wpływ jest mało pozytywny.
Wszystkie prace na Noteci nie mają poprawiać żeglowność tej rzeki, lecz zapobiegać powodzią. Jest wielki problem z regulacją poziomy na j Gople.
Kiedyś j Gopło regulowano Dwoma jazami: na j Pakoskie i na Pakości. Teraz tylko jednym, na Pakości.
Limituje jednak przepływ most kolejowy w Dziarnowie .Pomimo tego, że jest ograniczony przepływ dalsza część rzeki i jezior nie jest w stanie wody tej odprowadzić. Przepływałeś rzeką przed Barcinem i nic Ci to nie powiedziało? Przecież tędy pływały pociągi holownicze i mijały się bez problemów.
Tak więc przepraszam jeśli obraziłem. Pozdrawiam i do spotkania na pogłębionych i poszerzonych do dziś tylko " Kaczych Kanałach" na które Wszystkich zapraszam.
Włodek.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?


Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL