A zieloni swoje...Drukuj

A zieloni swoje...Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Opolu chciała objąć dwa bardzo ważne zbiorniki retencyjne Otmuchów i Głębinów (jez. Nyskie) programem "Natura 2000". W projekcie zarządzenia Dyrektora RDOŚ (link do pliku) usiłowano wprowadzić dostosowanie lustra wody do potrzeb lęgowych i wymusić w ten sposób albo spuszczanie wody, by było widoczne "błotniste dno" albo jej nie spuszczanie. Generalnie usiłowano sztucznie wzniesione budowle hydrotechniczne służące zapobieganiu powodziom i alimentacji Odry w okresie suszy przekształcić w ośrodek hodowli ptaków i ryb.

Otrzymaliśmy powiadomienie z Rady Gospodarki Wodnej Regionu Wodnego Środkowej Odry we Wrocławiu o negatywnym zaopiniowaniu tego pomysłu, które publikujemy poniżej.

Informuję, że Rada Gospodarki Wodnej Regionu Wodnego Środkowej Odry we Wrocławiu na posiedzeniu w dniu 22.02.2013 r negatywnie zaopiniowała plan zadań ochronnych przedstawionych przez Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Opolu dotyczących zbiorników retencyjnych w Otmuchowie i Nysie.

Oprócz tego podjęto dwie uchwały. Jedna zawiera wsparcie stanowiska Konwentu Marszałków RP w sprawie udziału Polski w Europejskiej Polityce Transportowej w zakresie żeglugi śródlądowej oraz ujęcia polskich dróg wodnych w sieci transportowej TEN-T.

Druga jest uchwałą Prezydiów Rad Gospodarki Wodnej Regionów Wodnych Małej i Górnej Wisły oraz Górnej i Środkowej Odry, w sprawie deficytu zasobów wodnych w okresie suszy i przeciwdziałania jej skutkom. Mówi ona także o potrzebie magazynowania wody dla potrzeb żeglugi śródlądowej. Dokumenty te będą przekazane Władzom Państwowym i Samorządowym.

Łączę pozdrowienia
Przewodniczący Rady Dorzecza
Alfred Dubicki


foto: nysa.eu
#1 | slepowron dnia 04.03.2013 10:59
A ja zielenieję,ze wstydu.\\\brak słów.Jacek
#2 | kaczor_g dnia 04.03.2013 11:47
warto przeczytać tą "naturę" i sposób jej "ochrony" - to jest nowa eugenika...
"Zakładanie płotków przeciw drapieżnikom penetrującym wyspy, płotki pod napięciem pod regularnym dozorem, ustawiane jak najbliżej brzegu w okresie 1.04 – 15.07 lub odłowy drapieżników w pułapki żywołowne na wybranych wyspach i brzegu zbiornika w okresie 1.03 – 15.07"
"Koszenie raz w roku, wycinka wszystkich krzewów i drzew, koszenie lub palenie traw w okresie listopad – luty"

I na koniec sprawa jest przegrana - to co chciał uzgodnić RDOŚ to tylko plan ochrony , do którego obliguje go rozporządzenie.

Obszar Natura 2000 Zbiornik Nyski PLB160002 został wyznaczony w drodze Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 21 lipca 2004 r. w sprawie obszarów specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 (Dz. U. z 2004 nr 229 poz. 2313).

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL