Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

tiktak
14.09.2020

tiktak
21.08.2020
[https://www.wody.
gov.pl/aktualnosci
/1274-wody-polskie
-uzyskaly-dofinans
owanie-na-rozwoj-o
drzanskiej-drogi-w
odnej-2][/url]

tiktak
10.08.2020

tiktak
04.08.2020
[url][/https://www
.portalmorski.pl/z
egluga/45901-jest-
projekt-uchwaly-ws
-rozbudowy-odrzans
kiej-drogi-wodnej-
na-odcinku-od-malc
zyc-do-lubiaza]

tiktak
04.08.2020
[https://www.porta
lmorski.pl/zegluga
/45876-ruszaja-rem
onty-kanalow-na-sz
laku-wielkich-jezi
or-mazurskich][/ur
l]

Świnna Poręba przygotowuje się na najazd turystówDrukuj

  • mkrakowiak74
  • 16.02.2013 14:27:36
  • 2141 czytań
  •  3 komentarze
Świnna Poręba przygotowuje się na najazd turystówSamorządy pięciu gmin leżących opodal powstającego zbiornika wodnego w Świnnej Porębie: Mucharza, Zembrzyc, Lanckorony, Budzowa i Stryszowa postanowiły razem zdecydować o tym, w jaki sposób zagospodarować tereny wokół przyszłego Jeziora Mucharskiego (nieformalna jeszcze nazwa akwenu).

Wspólnie także sięgają po pieniądze na ten cel. Wreszcie jest mowa o konkretach. Już z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego samorządy gmin dostały ponad 650 tys. zł, dotacji ze środków unijnych i budżetu państwa, a spodziewają się jeszcze kolejnych w wysokości ponad 40 mln złotych. Projekt koordynuje jego pomysłodawca - gmina Mucharz, również dlatego że przyszły zbiornik wodny w większości zaleje tereny tej gminy. Pieniądze z projektu mającego na celu podniesienie jakości usług publicznych wokół zbiornika Świnna Poręba mają być dzielone dla samorządów proporcjonalnie.

- Chcemy przygotować się na przyjęcie większej rzeszy turystów i uniknąć chaosu budowlanego na terenach przylegających do jeziora - mówi Wacław Wądolny, wójt gminy Mucharz.

Dodaje, że samorządowcy byli nad Jeziorem Żywieckim i nie podobają im się stawiane byle gdzie budki z kebabami i budowane to tu, to tam domki letniskowe. Dlatego tutaj chcą pracować kompleksowo - poczynając od zaplanowania wyglądu koszy na śmieci, poprzez wiaty przystankowe, drogowskazy, aż po wytyczenie uzbrojonych terenów dla przyszłych inwestorów na małą gastronomię czy pensjonaty, a wreszcie uporządkować gospodarkę wodno-ściekową we wszystkich gminach, żeby nie zanieczyszczać ściekami wód jeziora.

Projekt koncentruje się na turystyce, gospodarce wodno-ściekowej i odpadami, komunikacji, zagospodarowaniu przestrzennym oraz na bezpieczeństwie publicznym. Oprócz gmin w jego realizacji uczestniczą stowarzyszenie Lokalne Grupa Działania: Gościniec 4 Żywiołów oraz Podbabiogórze.

- Działamy na terenie czterech gmin. My też mamy pieniądze i możemy realizować projekty do czterystu tysięcy złotych. Tak więc te małe inwestycje, takie jak zaprojektowanie jednolitych estetycznych drogowskazów lub koszy na śmieci moglibyśmy wykonać właśnie my - przekonuje Renata Bukowska, prezes LGD Gościniec 4 Żywiołów.

Z kolei Eugeniusz Stypuła, wójt Zembrzyc, nie ukrywa, że chce zabezpieczyć interesy swojej gminy. - Z wodą będą się stykać tylko Zarębki Skawieckie i Tarnawa, ale mamy turystom do zaoferowania wiele innych atrakcji. Dlatego trzeba ich przekonać, że chodzi o większy obszar wokół jeziora - mówi. Dodając, że wspólnie trzeba wytyczyć też szlaki rowerowe i pomyśleć o powiązaniu komunikacyjnym tego obszaru z Krakowem i Katowicami.

I chociaż projekt będzie realizowany do końca 2014 r., gminy już planują rozwój turystyki na najbliższe piętnaście lat.
- Za kolejne środki chcemy całościowo rozwiązać sprawy bezpieczeństwa. Gdzie przy plaży i przystani będzie WOPR, policja i straż pożarna - mówi Wacław Wądolny.

Zapora i jezioro
Zbiornik wodny Świnna Poręba wraz z zaporą budowany jest od ponad dwudziestu lat. Prace ruszyły w 1986 roku. I chociaż gotowa jest już zapora, która przegrodziła nurt rzeki Skawy, a na ukończeniu są obwałowania jeziora, to kolejne terminy oddania całej inwestycji do użytku ciągle są przekładane. Trzeba jeszcze zbudować nowe drogi i mosty, i przenieść z dna przyszłego jeziora linię kolejową. Zbiornik ma mieć pojemność 161 mln m sześc. i maksymalną pow. 1 tys. 35 ha. Wysokość zapory to 54 m, jej długość 604 m, szerokość korony - 8 m.

#1 | marek56 dnia 16.02.2013 15:12
A jak już zagospodarują, to wprowadzą na zalewie strefę ciszy i będzie po sprawie.
#2 | koj dnia 16.02.2013 16:51
Marku, trzeba dodać: z racji tego, że zapory są wyjątkowo"szkodliwe" dla środowiska naturalnego, to zbiornik zostanie wpisany w obszar Natura 2000...
#3 | Seehund dnia 16.02.2013 17:08
.....przed napełnieniem go wodą!

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL