Śluzy na Kanale Gliwickim do remontuDrukuj

Śluzy na Kanale Gliwickim do remontu- Te budowle mają już ponad 70 lat - przypomina Stanisław Gruszczyński, zastępca dyrektorka Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach. To on zarządza liczącą ponad 40 km drogą wodną łączącą Górny Śląsk z Odrą.

Aż 175 milionów złotych kosztować będą remonty śluz w Kłodnicy, Rudzińcu Dzierżnie i Łabędach. Pieniądze na ten cel pochodzą z funduszy unijnych. Piąta śluza - w Sławięcicach - na razie remontowana jest w ramach pieniędzy z "Programu dla Odry 2006”, w tym roku prace na niej kosztować będą ponad 4 mln zł. Na wszystkich naprawione zostaną elementy konstrukcyjne, przepompownie.

- Na przykład na Dzierżnie zagęścimy brzeg, uszczelnimy też betonowe pęknięcia - wylicza Stanisław Gruszczyński. - Wszędzie zostaną też wymienione napędy, wprowadzona zostanie automatyka.

Prace na czterech obiektach mają się zakończyć do 2015 roku. Dłużej potrwa remont śluzy w Sławięcicach, później rozpoczną się z kolei prace na stopniu wodnym Nowa Wieś (osiedle Blachownia w Kędzierzynie-Koźlu). Remonty mają zmniejszyć awaryjność tych obiektów, skrócić czas śluzowań i zmniejszyć ilość zużywanej wody.

Inwestycje pozwolą na utrzymanie trzeciej klasy żeglowności na Kanale Gliwickim. Ma to być zachętą dla przewoźników, by częściej korzystali z transportu rzecznego. RZGW liczy także na rozwój turystyki na kanale.
źródło: nto.pl
foto. Janusz Niemczuk
#1 | Odra dnia 24.02.2013 17:16
Moje pytanie dotyczy basenów portowych i głębokości Kanału Gliwickiego-widzę, że wydatki dotyczą samych śluz....jeśli mówimy o drodze wodnej (kanale transportowym) trzeba zadać sobie pytanie co z portami po drodze? co z drugim niedrożnym basenem portowym w Gliwicach,co z basenem portowym w Blachowni Śl.? Myślę że przyjdzie czas na wykorzystanie Kanału Gliwickiego a tym samym ODW do transportu produktów chemicznych ZAK.SA ...przy tym zakładzie też jest basen portowy...rozmowy potwierdzają zainteresowanie Stron

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL