Stowarzyszenie Marin Odrzańskich powołaneDrukuj

Stowarzyszenie Marin Odrzańskich powołaneW dniu 12.02.2013 na zebraniu założycielskim w Brzegu powstało Stowarzyszenie Marin Odrzańskich, zrzeszające porty turystyczne i przystanie żeglarskie położone na Górnej Odrze (skanalizowanej) i Kanale Gliwickim.

Właściciele i zarządcy marin postanowili połączyć siły aby skuteczniej wpływać na politykę dotycząca gospodarowania wodami powierzchniowymi oraz zarządzaniem infrastrukturą dróg wodnych. Wspólnie łatwiej jest też opracować atrakcyjną ofertę turystyczną, gwarantującą odpowiedni poziom usług świadczonych przez zrzeszone w stowarzyszeniu przystanie.

Inauguracyjną imprezą organizowaną przez nowo powstałe Stowarzyszenie będzie "Flis szlakiem marin Odry skanalizowanej" na trasie Gliwice - Koźle - Krapkowice - Opole - Brzeg - Oława - Wrocław - Uraz, planowany w dniach 28.04 - 5.05.2013.

Prezesem Stowarzyszenia Marin Odrzańskich jest Bogdan Balawender - właściciel mariny "Lasoki" w Kędzierzynie-Koźlu a siedzibą jest Ścinawa Polska k/Oławy.
foto: Janusz Niemczuk
#1 | 1109 dnia 12.02.2013 22:42
Oby nie chodziło tylko o zmowę cenową!
Przepraszam, że tak bezpośrednio. Mam bardzo brzydkie skojarzenia.
Życzę powodzenia w bardzo trudnym i mało dochodowym interesie.
Włodek.
#2 | Apis dnia 13.02.2013 07:07
Pierwszą jaskółką działań członków stowarzyszenia są starania, aby żegluga na Kanale odbywała się 7 dni w tygodniu (czyli także w niedziele), bo dotychczas było to niemożliwe.
#3 | roman63 dnia 13.02.2013 07:28
Szanowny Panie Kapitanie-ruch turystyczny oraz żeglugowy na kanale może być możliwy tylko i wyłacznie wtedy kiedy spłyną środki na dodatkowe etaty. W roku 1993 ograniczono o 1 etat zatrudnienie na śluzach, bo tworzono wtedy Biuro Gospodarki Wodnej przy MŚ. Przy tym stanie osobowym na śluzach kanaału nie da się w miesiącu dać dodatkowo kilkunastu dni wolnych za pracę w niedzielę i święto. W roku 2012, w okresie letnim pierwsze niedziele miesiąca była żegluga. Zainteresowanie raczej mizerne zarówno ze strony turystycznej jak również żeglugi.
#4 | Apis dnia 13.02.2013 10:36
Informacje podałem za Mariną Gliwice, która o swoich staraniach uruchomienia dla turystyki wodnej śluz na Kanale w niedzielę poinformowała na zebraniu założycielskim Stowarzyszenia Marin Odrzańskich, na którym byłem obecny jako jeden z członków-założycieli.

Co do zainteresowania: już teraz ilość śluzowań jednostek turystycznych ponoć przekracza na Kanale liczbę śluzowań floty zawodowej i ta tendencja będzie się pogłębiać a ruch turystyczny w sezonie będzie rósł głównie w weekendy.
#5 | roman63 dnia 13.02.2013 11:20
Mam taką nadzieję,że ilość śluzowań jednostek turystycznych wzrośnie i o to wszystkim chodzi. Natomiast liczba śluzowań floty zawodowej jest zdecydowanie większa. W całym 2012 r obiektów turystycznych(wraz z pasażerkami) śluzowało 80,natomiast w samym np. miesiącu pażdzierniku z floty zawodowej śluzowało 217 obiektów. Dane pochodzą tylko z 1 śluzy. Ale najważniejsze jest to,że wszystko powoli się odradza.
#6 | Apis dnia 13.02.2013 11:56
Widocznie powoływano się na błędne dane lub np. wyłącznie sluzę Łabędy.
#7 | MARINA GLIWICE dnia 13.02.2013 20:17
Informacja na spotkaniu założycielskim Stowarzyszenia Marin Odrzańskich o śluzowaniu w niedziele i święta miała charakter nieoficjalny - są czynione starania, aby śluzy były czynne 7 dni w tygodniu i jak tylko otrzymamy oficjalną informację w tej sprawie, czytelnicy portalu dowiedzą się o tym fakcie jako pierwsi. W trzy z czterech "śluzowych" niedziel w 2012 wszystkie nasze łodzie wypłynęły z macierzystego portu, jednak nie wszyscy przepłynęli cały Kanał. Jedna lipcowa niedziela okazała się niewypałem, bowiem pogoda zawiodła. Jestem przekonana, że w 2013 sytuacja radykalnie się zmieni, ilość śluzowań jednostek turystycznych na całym Kanale wzrośnie, bo nie każdemu pasuje ta jedna narzucona z góry niedziela. W minionym roku miesięcznie śluzowaliśmy ok 180 jednostek, jednak 80% na śluzie Łabędy, 10% na Dzierżnie, a pozostałe 10% na innych śluzach. Niestety nie ma tradycji żeglugi turystycznej na Kanale Gliwickim, jednak wkrótce Gliwice staną się początkiem wielkich wypraw. I jeszcze jedno, otwarcie śluz w niedziele i święta będzie wynikiem inicjatywy i trwającego już rok starania Mariny Gliwice, Stowarzyszenie natomiast będzie popularyzować żeglugę turystyczną na Kanale i Odrze i wykorzystywać nowe możliwości pełnego otwarcia drogi wodnej.
Co do zmowy cenowej, owszem planujemy zmowę na bezpłatne cumowanie we wszystkich marinach podczas rejsu promocyjnego na przełomie kwietnia i maja.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL